Gminy będą musiały zwracać opłaty za śmieci?

- Przepisy Ordynacji podatkowej są archaiczne. To jest totalna bzdura, że członek rodziny nie może za właściciela domu zapłacić przelewem za śmieci - komentuje Piotr Klimczak, z-ca burmistrza Boguchwały. Fot. Wit Hadło
– Przepisy Ordynacji podatkowej są archaiczne. To jest totalna bzdura, że członek rodziny nie może za właściciela domu zapłacić przelewem za śmieci – komentuje Piotr Klimczak, z-ca burmistrza Boguchwały. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wiele osób robi przelewy internetowe w imieniu np. swoich bliskich, ale okazuje się, że w przypadku podatków jest to niezgodne z prawem.

Nowa ustawa śmieciowa okazuje się być kompletnie niedopracowana. Początkowy bałagan z przetargami, opłatami za śmieci i rzekomą segregacją ucichł, ale pojawił się nowy problem. Okazuje się, że gminy i osoby płacące za wywóz śmieci mogą mieć kłopoty, jeżeli opłat nie dokonywali osobiście. Skąd takie zamieszanie?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie, powołując się na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przyznaje, że w sprawie opłat za śmieci stosuje się przepisy ustawy Ordynacji Podatkowej. To oznacza, że opłata za śmieci to nic innego, jak kolejny podatek. Problemu nie stanowi sama opłata, choć i w tym przypadku można mieć wiele do powiedzenia, ale sposób jej zapłaty.

Weźmy pod uwagę sytuację, w której Janina Nowak jest właścicielką domu i to ona składała deklarację śmieciową. Jednak pani Janina jest schorowaną starszą osobą, która nie ma siły iść do banku lub urzędu, żeby zapłacić za śmieci i nie ma też możliwości zrobienia przelewu z własnego rachunku bankowego. O pomoc prosi swoją córkę Olę, która co miesiąc z własnego konta dokonuje przelewów, wpisując w temacie przelewu dane swojej mamy.

Jak potwierdziła nam urzędniczka z Wydziału Finansów Urzędu Miasta Rzeszowa, do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Jednak okazuje się, że taka forma zapłaty za śmieci jest po prostu niezgodna z prawem.

Jak powiedział nam Zbigniew K. Wójcik, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 maja 2008 r., zapłata podatku przez osobę trzecią z jej rachunku bankowego jest niedopuszczalna.

– W ocenie sądu, ustawodawca precyzyjnie określił, że w obrocie bezgotówkowym zapłata podatku możliwa jest wyłącznie z rachunku bankowego podatnika – wyjaśnia Wójcik. – Z tych względów istnieje jedynie możliwość zapłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez osobę trzecią poprzez zapłatę gotówką ze środków powierzonych jej przez podatnika – dodaje.

Konieczna zmiana przepisów
To oznacza, że wszystkie pobrane w ten sposób opłaty będą musiały być zwracane. Co gorsza, podatnicy, którzy przelewali opłaty za śmieci z konta innej osoby, uznane zostaną za niepłacących. Art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej mówi, że zobowiązanie podatkowe wygasa w skutek zapłaty.

– Przy czym zapłata zgodnie z art. 60 § 1 tej ustawy może nastąpić poprzez zapłatę gotówki, gdzie za termin dokonania zapłaty uważa się dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu lub w formie bezgotówkowej, gdzie za termin dokonania zapłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika – wyjaśnia Wójcik.

Czy to oznacza, że teraz gminy i podatnicy będą musieli się bawić w odkręcanie tych wszystkich opłat?

– Powinno się zmienić przepisy i dostosować je do dzisiejszych czasów – mówi Piotr Klimczak, z-ca burmistrza Boguchwały. – Gdyby gminy miały cofać wszystkie opłaty i męczyć podatników, którzy płacą i ładnie opisują przelewy, trzeba byłoby armii urzędników, żeby to wszystko zrobić – dodaje.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wasyl
wasyl
7 lat temu

głupi premier, głupi rząd = głupie ustawy!!!!

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

kolejny kretynizm wydumany przez bezrozumnych głupków którzy rządzą normalnymi ludźmi – ki pieron kto zapłacił ; kasa wpłynęła / wiadomo od kogo / i za co – ten kto tą durnotę wymyślił i ci co to „klepnęli ” w kolejkę i do przeszczepu mózgu – idiotyzmów coraz więcej
– ale jest nadzieja leci kometa AD 1959 – jak pierdutnie to rozwali tą całą durnotę – zostaną sami normalni.

gość
gość
7 lat temu

nastepna paranoja ,nie rozumiem co to kogo obchodzi,grunt że zapłacone

Kaśka
Kaśka
7 lat temu

Ludzie mamy XXI wiek!!! Dziś większość płatności robi się przelewem. Wygodniej mi (domownikowi) jest zapłacić za śmieci przelewem niż schorowanemu, ledwie chodzącemu ojcu (na którego widnieje dokument opłaty) jechać kilka km pks do gminy by zapłacić osobiście. Potwierdzam słowa pana z-ca burmistrza Boguchwały że „To jest TOTALNA BZDURA, że członek rodziny nie może za właściciela domu zapłacić przelewem za śmieci”