Gminy nie wykorzystują pieniędzy na wyprawki

- W 2011 roku musieliśmy zwrócić ponad 5 tysięcy złotych do budżetu państwa, bo okazało się, że niektórzy rodzice nie spełniali kryterium dochodowego. Nie mogliśmy więc dofinansować zakupu podręczników dla niektórych zgłoszonych uczniów – powiedział Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Samorządy nie znają zasad przyznawania pomocy najbiedniejszym uczniom.

Samorządy zwracają państwu nawet połowę pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie podręczników. Gminy bowiem nie dość dokładnie zapoznały się z zasadami przyznawania pomocy najbiedniejszym uczniom.

W ub. roku w skali kraju samorządy wydały tylko 55 ze 115 mln zł. Nie wykorzystały więc ponad połowy środków przeznaczonych na zwrot kosztów zakupu podręczników w ramach programu “Wyprawka szkolna”. Skorzystało więc tylko ponad 250 tys. uczniów, zamiast planowanych 515 tys.

Jakie są powody konieczności zwrotu pieniędzy? Gminy nie znają przepisów i są sytuacje, gdy samorządy nie udzielają pomocy na zakup podręczników, bo nie wiedzą, że nie w każdy przypadku obowiązuje kryterium dochodowe. Na przykład można wspomóc w ten sposób ucznia, gdy rodzinę dotyka sieroctwo, bezdomność, alkoholizm lub narkomania.

Na Podkarpaciu w zwrocie niewykorzystanych pieniędzy przodują: Mielec, Pilzno, Jarosław oraz gminy: Krasiczyn, Radymno, Solina i Trzebownisko. Niektóre gminy zwróciły nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Podobna sytuacja jest w innych województwach.

-  W ubiegłym roku zwróciliśmy 5 tysięcy 867 złotych, które miały być wykorzystane na program “Wyprawka szkolna” – poinformowała Magdalena Lehnart, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej w Urzędzie Miasta w Jarosławiu. – Wszystkie jednak  rodziny, które spełniły kryterium dochodowe otrzymały wsparcie finansowe na zakup podręczników.

W Jarosławiu okazało się, że orientacyjne wyliczenia dochodów rodzin z czerwca różniły się od tych danych, które po analizie we wrześniu przekazano do kuratorium. Dlatego też zmniejszyła się liczba dzieci, którym można było przekazać pieniądze na zakup książek. Część pieniędzy zwrócono do budżetu państwa.

Dotąd kryterium dochodowe przy przyznawaniu dofinansowania zakupu podręczników w ramach “Wyprawki szkolnej” wynosiło 351 zł na osobę w rodzinie. Od początku października wzrośnie do 456 zł. Dzięki temu więcej uczniów skorzysta z takiej pomocy.

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.