Gminy podniosły opłaty za przedszkola

W większości podkarpackich przedszkoli podniesiono opłaty za pobyt dzieci i często rodzice rezygnują z dodatkowych dla nich przedszkolnych zajęć, bo nie stać ich na kolejne opłaty

PODKARPACIE. Najdrożej jest w Stalowej Woli.

Od początku września rodzice muszą więcej zapłacić za pobyt dziecka w przedszkolu. W naszym regionie najwyższe opłaty są w Stalowej Woli, gdzie trzeba wysupłać aż 411 zł. To o 141 zł więcej niż pod koniec sierpnia.

Podkarpackie gminy, podobnie jak samorządy z innych województw, ratują swoje budżety podnosząc opłaty  w przedszkolach – ochoczo bowiem wykorzystały wprowadzone ostatnio zmiany naliczania opłat do wprowadzenia podwyżek.

Na Podkarpaciu, w większych miastach wzrosły opłaty za pobyt dziecka w przedszkolach publicznych. Od 1 września w Rzeszowie miesięczna opłata stała wynosi 174 zł i dodatkowo trzeba wydać 79 zł za posiłek (stawka za jeden dzień wyżywienia wynosi 3,60 zł). W sumie 253 zł, czyli o 28 zł więcej niż jeszcze pod koniec sierpnia. W ostatnich dniach minionego miesiąca za pobyt dziecka w przedszkolu trzeba było zapłacić tylko 139 zł, a za wyżywienie 86 zł (wcześniej za jeden dzień płacono więcej – 3,91 zł).

W Przemyślu miesięczna  przedszkolna opłata wynosiła 165 zł, a wyżywienie to kolejne 110 zł (za dzień 5 zł). Łącznie to 275 zł. Wcześniej było to odpowiednio 85 zł i 99 zł (stawka dzienna za posiłek – 4,50 zł). Do końca sierpnia rodzic płacił więc o 91 zł mniej.

Najwięcej kosztuje pobyt dziecka w przedszkolach w Stalowej Woli. Za cały wrzesień trzeba będzie zapłacić aż 411 zł,  w tym opłata stała 311 zł, a 100 zł za wyżywienie (5 zł za dzień). Do końca sierpnia było to o blisko 30 procent mniej, bo 270 zł (opłata stała 170 zł i 100 zł za posiłek).
- Ponad 400 zł za pobyt w przedszkolu to bardzo dużo – mówi zdenerwowana pani Anna ze Stalowej Woli, mama  4-latka. – Moje dziecko mogłoby jeszcze chodzić na dodatkowe zajęcia, na rytmikę i język angielski, ale to kolejne opłaty, na które mnie już nie stać.

Jedynym z większych miast w naszym regionie, gdzie nie podniesiono opłat jest Krosno. W tym mieście obecnie rodzice za pobyt swojego dziecka płacą o 50 zł mniej niż wcześniej. Za miesiąc opieki w przedszkolu trzeba zapłacić tylko 202 zł (92 zł to opłata stała, a 110 zł wyżywienie). Do końca sierpnia stała stawka była wyższa – 153 zł, ale za posiłki przez cały miesiąc płacono mniej, bo 99 zł.

Mariusz Andres

do “Gminy podniosły opłaty za przedszkola”

 1. wally

  A moje dziecko nie dostało się do przedszkola z braku miejsc. Wszystkim narzekającym na tylko 5 bezpłatnych godzin w przedszkolu proponuję zostawiać dziecko na 8-9 płatnych godzin z opiekunką.

 2. kate

  Opłata za przedszkole w Krośnie wcale nie jest niższa od dotychczasowej opłaty stałej, no chyba, że ktoś odprowadza dziecko na 7 godzin (5 darmowych + 2 płatne). Przy 10 godzinach opłata wynosi około 230 zł tj. prawie 80 zł więcej!

 3. ola

  Autor chyba nie do końca zna temat. Sama mam dziecko w przedszkolu więc się trochę interesowałam. Od września nie ma opłat stałych za przedszkola, którą płacili wszyscy rodzice. Mani minister wprowadziła teraz darmowe 5 godzin, a za każdą kolejną godzinę pobytu dziecka płaca jego rodzice. Za darmowe godziny płacą gminy. Wysokość opłat godzinowych ustalają gminy. Jednak pomimo tego gminy też tracą na tej zmianie, gdyż niepracujące mamy, bądź takie, które mają „dostępne” babcie oddają dzieci do przedszkola na darmowe 5 godzin, za które płacą gminy. Ta zmiana jest niekorzystna zarówno dla rodziców (pracujących i bez babć), gmin, a przede wszystkim dla dzieci, gdyż w ciągu darmowych 5 godzin, nie mogą mieć one żadnych zajęć dodatkowych. ;-( Brawo dla pani minister!!!

 4. ttt

  Nie ma to jak uderzyć w najbiedniejszych. Na extra premie już będzie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.