Gminy zamykają małe szkoły

PODKARPACIE. Cięcia w budżetach samorządów sprawiają, że wniosków o likwidację szkół jest coraz więcej

W ostatnim czasie w „Super Nowościach” pisaliśmy o zagrożonych zamknięciem Zespole Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie oraz SP nr 3 w Bratkowicach. Padają kolejne propozycje kasacji szkół. Zagrożone są m.in. Szkoła Podstawowa w Błędowej Tyczyńskiej (gm. Chmielnik) oraz jedna ze szkół w gminie Iwierzyce.

Likwidacji placówki w Błędowej Tyczyńskiej obawiają się uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja. Tymczasem samorządy tłumaczą się zbyt małą liczbą uczniów, a tym samym większymi wydatkami z gminnego budżetu. Jak dowiedzieliśmy się w gminie Chmielnik, w jej przypadku jest to kilkanaście tysięcy złotych w skali roku na każdego ucznia.

Mieszkańcy: To nasze centrum kultury!

Szkoła w Błędowej istnieje od 100 lat. Obecny budynek powstał w latach 70. w czynie społecznym. Uczęszcza do niej 35 dzieci, a 12 korzysta z oddziału przedszkolnego działającego przy placówce.

– Uczy się tu trójka moich dzieci. Przed pracą spokojnie zostawiam je tutaj o godzinie 6.30 rano, a potem odbieram o 15.30. W podobnej do mojej sytuacji są niemal wszyscy rodzice. Tutaj wszyscy się znają, są prawie jak rodzina. Na bieżąco wiemy o wszystkich problemach. Jak coś się dzieje to jestem pod telefonem. Kiedy potrzeba to nauczyciel przypilnuje dziecko, a nawet odprowadzi do domu – mówi Dorota Cyrulik, matka Aleksandry (I kl.), Małgorzaty (II kl.) i Pawła (VI kl.).

– Szkoła to centrum kultury. Tutaj zawsze się coś dzieje. Organizujemy Dzień Babci, Dziadka, jasełka czy festyn na koniec roku. Są zajęcia dla dzieci na feriach i wakacjach – mówią członkinie rady rodziców. – Tutaj nie tylko uczą, ale i wychowują i dbają, by cała miejscowość się integrowała.

Według mieszkańców władze gminy interesują się tylko stroną finansową, a nie dobrem dzieci. Rodzice boją się m.in. o aklimatyzację swoich pociech w nowej szkole oraz o większe koszty dowozu.

Najpierw opinia kuratora

Warunkiem procesu likwidacji jest uchwalenie lub zatwierdzenie przekształcenia placówki przez organ danej gminy. Same informacje od wójtów o takich planach nie mają mocy wiążącej

– Aktualnie do Podkarpackiego Kuratora Oświaty wpłynęła jedna uchwała intencyjna w sprawie zamiaru likwidacji szkolnego schroniska młodzieżowego oraz informacje wójtów z dwóch gmin o możliwości likwidacji lub przekształcenia szkół. Chodzi głównie o 6 szkół podstawowych oraz o likwidację jednego gimnazjum. W 9 przypadkach w obronie szkół listy do kuratora przysłali rodzice uczniów. Ponadto w gminie Dukla 3 gimnazja zostaną przekazane do prowadzenia stowarzyszeniom – mówi Marek Kondziołka z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu w podstawówkach uczy się 130 tys. 438 dzieci, 76 tys. 828 w gimnazjach, a szkołach ponadgimnazjalnych 124 tys. 613 uczniów.
W regionie istnieje 1144 szkół podstawowych, 575 gimnazjów i 836 szkół ponadgimnazjalnych.

Katarzyna Pękala

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments