Gminy zapłacą za leczenie rolników

Jeżeli gminy będą wpłacać do KRUS-u składki zdrowotne dla rolników, to zabraknie im pieniędzy na utrzymanie szkół.

PODKARPACIE. Jeżeli samorządy opłacą składki zdrowotne ubezpieczonych w KRUS, to nie będą miały pieniędzy na utrzymanie szkół.

W przyszłym roku gminy będą miały do dyspozycji mniejsze dochody. Będą bowiem zmuszone do opłacania składek zdrowotnych pozyskiwanych z podatku rolnego. Z tego powodu zabraknie im pieniędzy m.in. na utrzymanie szkół.

Jeżeli wkrótce nie zostanie uchwalona nowa ustawa o wprowadzeniu nowych zasad opłacania składek zdrowotnych przez rolników ubezpieczonych w KRUS, to rolnicy od 3 lutego stracą darmową opiekę medyczną. To wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że artykuł z ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie może być tak, że to z budżetu państwa są pokrywane składki zdrowotne rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa przygotowuje projekt ustawy dotyczący składek i już wiadomo, że takie świadczenia będą pozyskiwane przez gminy z podatku rolnego. Samorządy będą musiały przekazać do NFZ część swoich dochodów pozyskanych właśnie z tego źródła. Niektórzy eksperci uważają, że to sprawiedliwe rozwiązanie. Jednak władze samorządowe mają odmienne zdanie, bo przyczyni się to do zmniejszenia dochodów gmin.

- Jeżeli będziemy mieli obowiązek opłacania składek zdrowotnych rolników z podatku rolnego, to nie będziemy mieć pieniędzy na utrzymanie szkół i na inwestycje oświatowe – powiedział Zygmunt Prokop, sekretarz gminy Dynów. – Tylko w pierwszym półroczu 2011 roku z podatku rolnego uzyskaliśmy 252 tysiące złotych. Te pieniądze wydajemy na utrzymanie szkół i dwóch hal sportowych. Gdy ich nie będzie, to nie wypełnimy zadań wobec szkół.

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.