GOPR-owcy uratowali Zuzię w ostatniej chwili

BIESZCZADY.Ponad 20 ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR wyruszyło w czwartek wieczorem na ratunek 19-letniej Zuzi, studentce z Poznania.

Poszli w noc, w mroźną zawieję, by spenetrować masyw Wielkiej i Małej Rawki oraz Działu. Jedna grupa ratowników dostrzegła w śniegu ślady dziewczyny. Zawiewane śniegiem ślady znikały w ciągu kilku minut, jednak GOPR-owcy nie zgubili tropu. Gdy dotarli do Zuzi, dziewczyna straciła przytomność. Wychłodzona i wycieńczona była już na krawędzi życia i śmierci.

Zuzia przyjechała w Bieszczady sama. Do Bacówki Pod Małą Rawką dotarła w środę, 29 grudnia i została na noc. W czwartek przed południem dziewczyna wyruszyła na połoniny Małej i Wielkiej Rawki. Ubrana była w dżinsy i krótki półkożuszek. Na nogach miała lekkie sportowe buty.Nie miała latarki. Nie wzięła też termosu z herbatą. Noc zastała ją, gdy wracała z Wielkiej Rawki na Małą. W ciemności minęła ścieżkę prowadzącą do Bacówki i nieświadomie poszła grzbietową ścieżką Działu. Weszła w las i wtedy zorientowała się, że zgubiła drogę. Była u kresu sił i wiedziała tylko, że jest gdzieś w Bieszczadach…

– Wezwanie nadeszło przed godziną 17 – relacjonuje Hubert Marek. – Do akcji wyruszyło dwudziestu ratowników samochodami terenowymi i skuterami śnieżnymi. W gotowości było kolejnych dziesięciu ludzi i dwa skutery Straży Granicznej. Przyleciał też śmigłowiec Straży Granicznej wyposażony w kamerę termowizyjną. Ratownicy wyruszyli ze wszystkich stron na Dział i połoniny Rawek. Wiedzieliśmy, że Zuzia jest gdzieś na tych ścieżkach. Trzeba było „zamknąć” i spenetrować cały rejon. Najważniejszy był jednak czas. On decydował o życiu wycieńczonej dziewczyny. Rozpętała się burza śnieżna i śmigłowiec musiał wrócić do bazy.

Zuzia czterokrotnie nawiązała kontakt telefoniczny z ratownikami.

– To był kilkusekundowe, zrywane połączenia – mówi Jerzy Bujwid, ratownik GOPR. – Ona nie miała już siły rozmawiać. Jej głos brzmiał jak głos sędziwej kobiety.

O szczegółach ostatniej ubiegłorocznej akcji bieszczedzkich GOPR-owców przeczytaj w poniedziałek w Super Nowościach w artykule Krzysztofa Rokosza

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments