Gospodarze mistrzostw nie polubili siatkówki

SIATKÓWKA. MISTRZOSTWA EUROPY. Powierzenie organizacji kontynentalnego czempionatu krajom nie mających siatkarskich tradycji, było błędem.

Zakończone w niedzielę w Wiedniu mistrzostwa Europy, pierwsza faza rozgrywana była również w Czechach, przejdą do historii ze względu na niesamowitą postawę reprezentacji Serbii, nowy system rozgrywek i… brak zainteresowania ze strony miejscowych kibiców.

- Podejrzewam, że nawet gdybyśmy zdobyli złoty medal to i tak  za wiele w naszym kraju by się nie zmieniło – mówił czeski przyjmujący Jiri Popelka i dodaje. – Hokeja w Czechach nic nie przebije, a przecież jest jeszcze piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna. Mieliśmy swoją szansę zaistnienia w tym turnieju i walki o medale, ale jej nie wykorzystaliśmy. Do dziś zachodzimy w głowę jak można było przegrać baraż o ćwierćfinał z Polską (Czechy prowadziły w III partii 20:14, przy remisie 1-1 w setach – przyp. red.). U naszych południowych sąsiadów warunki oglądania meczów siatkarskich było komfortowe, choć spotkania rozgrywane były w halach, które na co dzień służą hokeistom. Niska temperatura dawała się odczuć jedynie zawodnikom oraz siedzącym w niższych rzędach fanom. Zresztą nikt na warunki nie miał prawa narzekać, a kibice bawili się bardzo dobrze. O wszelkie pozasportowe atrakcje zadbali organizatorzy. Oczywiście nie brakowało na hali piwa. – Kibice siatkarscy zdecydowanie się różnią od fanów hokeja. Ci drudzy lubią nasz złocisty trunek i bywają mecze, że musimy w trybie natychmiastowym dowozić nowe beczki do hali. Podczas tych trzech dni sprzedaliśmy piwa (w przeliczeniu na złotówki jedno kosztowało około 6 zł) tyle co na jednym atrakcyjnym meczu Extraligi hokeja – mówi jeden z pracowników O2 Areny (na tym obiekcie regularnie mecze rozgrywa Slavia, a na meczach derbowych z Spartą często jest ponad 15 tys. widzów ). Siatkówka takich tłumów do hali nie przyciągnęła, ale regularnie na meczach bywało po 4-6 tys widzów. Zresztą czeskie gazety też niewiele poświęcały miejsca ME. W 18 stronicowym dzienniku Sport (odpowiednik polskiego Przeglądu Sportowego) 80 procent zajmował hokej i piłka nożna, a zmagania siatkarzy opisywane były na jeden stronie.

Polacy ratowali frekwencje
Najwięcej polskich fanów zawitało do Pragi gdzie w I fazie turnieju biało-czerwoni rozgrywali mecze w O2 Arenie. Obiekt, który powstał w 2004 roku może pomieścić 17 tysięcy widzów, zapełniał się w połowie z czego 90 procent stanowili kibice z Polski. W Karlowych Warach mecze rozgrywane były już w środku tygodnia i fanów w biało-czerwonych szalikach było już bardzo mało (około 80). W KV Arenie na największe wsparcie mogli liczyć… Rosjanie, którzy regularnie odwiedzają kurort w Karlowych Warach. Miejscowe niewielkie lotnisko najwięcej lotów obsługuje właśnie z Moskwy i Sankt Petersburga, a w dzielnicy uzdrowiskowej jest mnóstwo ekskluzywnych hoteli (w Grand Hotelu kręcono kiedyś jedna z części przygód Bonda), sklepów czy restauracji gdzie urzędowym językiem oprócz czeskiego jest właśnie rosyjski. Mecze reprezentacji Czech w I fazie ME w KV Arenie (pojemności 7 tys) oglądało średnio po 5 tys. widzów i wydawało się, że pojedynek z Polską o być albo nie być w turnieju zgromadzi komplet publiczności. – Nie wiem czym to jest spowodowane, że hala nie wypełniła się po brzegi – mówił były zawodnik ZAKS-y i PGE Skry, Jakub Novotny, który podczas ME występował w roli eksperta w czeskiej TV. – W tym regionie nie ma wielkie tradycji siatkówki, wiem dobrze bo pochodzę w pobliskiego Skolova. Tutaj zawsze liczył się tylko hokej, zresztą jak w całym naszym kraju. Po mistrzowskim tytule miejscowego zespołu HC Energie postanowiono wybudować nowy obiekt, który powstał w niespełna dwa lata. Jest to mocno zastanawiające, że na tak arcyważny mecz naszej reprezentacji przyszło nieco ponad 4 tys widzów – mówi Novotny.

Serbowie mieli wsparcie
Frekwencja z czeskich hal i tak w porównaniu z liczbą kibiców z obiektów w Innsbrucku i Wiedniu w I fazie była bardzo dobrym wynikiem. W Austrii największym zainteresowaniem o dziwo cieszyły się mecze miejscowej reprezentacji, który z wszystkich zespołów w ME była najniżej notowana w rankingu. Sporo kibiców oglądało mecze z udziałem Serbii. – Liczyliśmy  na duże wsparcie naszych kibiców, choćby z tego powodu, że w Wiedniu mieszka najwięcej naszych rodaków, którzy wyemigrowali z kraju po rozpadzie Jugosławii. W bezpośredniej walce o medale czuliśmy się jak w domu – mówi trener Serbii, Igor Kolaković. Mimo drogich biletów (najtańszy 33 euro) w Wiedniu biało-czerwonych wspierało około 4 tys polskich kibiców.

Teraz zagrają u nas
Za dwa lata ME organizować będzie Polska i Dania (awans mają już zapewniony Polska i Dania oraz Serbia, Włochy, Rosja, Słowacja i Bułgaria). W Gdańsku oraz Gdynii odbywać się będą spotkania fazy play-off aż do półfinałów. Pod uwagę brany jest jeszcze Szczecin, jeśli powstanie tam odpowiednia hala, która ma być zbudowana w ciągu 30 miesięcy. Natomiast w Kopenhadze odbywać się będzie już walka o medale. System rozgrywek będzie taki sam jak na tegorocznych ME. Utworzone zostaną cztery grupy posiadające po cztery zespoły każdy. Zwycięska drużyna z każdej grupy bezpośrednio awansuje do ćwierćfinałów. Natomiast drużyny zajmujące drugie oraz trzecie miejsce walczyć będą w barażach o awans do ćwierćfinałów. Rywalizacja systemem pucharowym zacznie się, gdy zostanie osiem drużyn. – Ten system wywołał teraz nieco kontrowersji i najprawdopodobniej o parach ćwierćfinałowych zadecyduje losowanie, żeby uniknąć kombinacji z wybieraniem sobie teoretycznie łatwiejsze drogi i rywali – mówi prezes PZPS, Mirosław Przedpełski, który w Wiedniu podczas obrad Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV) wybrany został jednym z ośmiu wiceprezesów.

Rafał Myśliwiec

do “Gospodarze mistrzostw nie polubili siatkówki”

  1. Buy a Research Paper

    It’s a good thing to get a term paper written by expert writers. All you have to do is to follow this site „primeessays.com”. At this agency there is -expert assistance with custom writing UK.

  2. FlossieGibbs18

    A really perfect idea just about this post. It’s achievable to select the essay writing services that will make the essay writing or custom writing. Any way, students would like to choose essays writers.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.