Grand Prix przeszkodzi lidze?

ŻUŻEL. ENEA EKSTRALIGA. PGE Marma jedzie na podbój Torunia.

Na niedzielę, 19 maja 2013 roku terminarz ENEA Ekstraligi przewiduje pięć spotkań 8. rundy DMP. I znów ligową kolejkę poprzedzi turniej z cyklu Grand Prix, tym razem w czeskiej Pradze. Po Goeteborgu kilka teamów ENEA Ekstraligi startować musiało w osłabionym składzie. Czy podobnie będzie i teraz? Z pewnością za to 8. rundzie nie przeszkodzi pogoda. Jaka jest i jaka w weekend ma być – każdy wszak widzi.

Niedzielna seria spotkań w ramach 8. rundy DMP znów kryje w sobie prawdziwe hity i absolutnie wyrównane rywalizacje, w których nie sposób z góry przesądzać nawet, kto ma większe szanse. Tegoroczna ENEA Ekstraliga co kolejkę kusi skrajnymi emocjami, przyciąga dawką adrenaliny, obiecuje wspaniałe żużlowe przeżycia. Co najważniejsze, nie zawodzi i nie rozczarowuje.

Tydzień temu hitem 7. rundy mały być 83. ligowe derby Pomorza, teraz na plan pierwszy wysuwają się derby Ziemi Lubuskiej Stal Gorzów – Stelmet Falubaz Zielona Góra, nie mniej obrosłe tradycją. To zawody wręcz kultowe dla tej części Polski, stanowiące prima sort lubuską markę. W niedzielę (początek zawodów o godz. 16) rolę gospodarza pełnić będzie Stal Gorzów. W pierwszych występach w tegorocznym sezonie dużo lepsze wrażenie pozostawili goście zajmujący jak na razie trzecie miejsce w tabeli. Gorzowianie są o dwie pozycje niżej, ale to o niczym nie świadczy – zwłaszcza w derby. Kto zatem będzie lepszy? My czy Oni? To pytanie zadawać sobie będą kibice speedwaya w Gorzowie i Zielonej Górze być może nawet do ostatniego okrążenia ostatniego wyścigu zawodów, a rozwój wydarzeń śledzić będzie cała żużlowa Polska.

W Toruniu rozpędzony lider po tygodniowej przerwie z uwagi na złą aurę, podejmie PGE Marmę Rzeszów (godz. 18.30). W zespole gospodarzy po raz kolejny koledzy w pocie czoła będą odrabiać „zetzetkę” za kontuzjowanego Darcy’ego Warda. Nie widomo natomiast, czy w drużynie gości wystąpi Nicki Pedersen. Według zapowiedzi, ma pojechać w Pradze, by potem, znów na mecz w Toruniu, raczej zaniemóc. W składzie PGE Marmy widnieje nazwisko Dennisa Anderssona, zmiana może jednak zostać dokonana w ostatniej chwili.

Bardzo ciekawie powinno być w Lesznie (godz. 16). Zarówno gospodarz, FOGO Unia, jak i goście – Betard Sparta Wrocław spisują się w tym sezonie zupełnie dobrze jak na swoje możliwości sygnalizowane „zasobami ludzkimi” w dyspozycji. Obydwie ekipy z pewnością stać na wygraną. Kluczem do zagarnięcia dwóch punktów na torze stadionu im. Alfreda Smoczyka przez gospodarzy może być znalezienie sposobu na objechanie, i to nie raz, rewelacyjnie spisującego się w tym sezonie Taia Woffindena.

W Tarnowie ciągle aktualny mistrz Polski, Unia, podejmie składywęgla.pl Polonię Bydgoszcz (godz. 18.30). Obydwa zespoły w tym sezonie spisują się raczej w kratkę, a ich kibice skazywani są na huśtawkę nastrojów i brak pewności co do postawy ich ulubieńców na torze. Czy jednak będzie w pełni sił mocno niedawno poobijany Greg Hancock, który w sobotę będzie walczył o punkty GP w Pradze? Obecność Amerykanina w tym roku o wiele więcej znaczy dla Polonii niż innego uczestnika turniejów światowej elity, Martina Vaculika dla Unii, który jakoś nie może w tym sezonie wejść w zwycięski rytm jazdy.

W Częstochowie, gdzie zainteresowanie speedwayem przeżywa w tym sezonie swój wielki renesans, Dospel CKM Włókniarz jeździć będzie z beniaminkiem, Lechmą Startem Gniezno (pierwszy bieg o godz. 17.30). Gospodarze kryzys w postaci osłabienia brakiem Emila Sajfutdinowa mają już za sobą. Rosjanin w tym sezonie pokazuje naprawdę wielką waleczność i skuteczność, podobnie jak Grigorij Łaguta. Rosyjski kierunek transferowy okazał się zatem dla częstochowian bardzo trafny. Trochę jakby dla kontrastu słabiej spisuje się zagraniczna armia zaciężna startowców; zatracił swoją ubiegłoroczną skuteczność Antonio Lindbaeck, mało widać na pierwszych pozycjach na mecie Piotra Świderskiego, Sebastiana Ułamka i Bjarne Pedersena. Co nie znaczy wcale, że w każdej chwili nie może dojść do rewolucyjnych przemian w ich postawie i outsiderujący tabeli zespół z pierwszej stolicy Polski nie może stawić silnego oporu rozpędzonym gospodarzom…

Opr. mj

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o