Grekokatolicy skończyli remont kościoła

Grekokatolicy odremontowali elewację kościoła św. Trójcy na własny koszt. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, która od początku roku jest właścicielem zabytkowego kościoła św. Trójcy przy ul. Targowej, zakończyła remont świątyni.

– Co prawda parafia nie zgłosiła jeszcze formalnie prac do odbioru, ale wszystko wygląda na to, że remont został zakończony. Zakres prac obejmował odnowienie i konserwację zewnętrznej elewacji świątyni – mówi kierownik rzeszowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Zbigniew Jucha.

– Odnowiono zniszczone tynki, zabiegom remontowym poddano też kolumnadę, która była najbardziej uszkodzona. Uszkodzone były też dwa ozdobne wypalone w ceramice wazony stojące na zwieńczeniu. One również zostały poddane zabiegom remontowym – mówi Zbigniew Jucha.

Parafia greckokatolicka przeprowadziła remont XVIII-wiecznego kościoła wpisanego do rejestru zabytków na własny koszt.

ps

do “Grekokatolicy skończyli remont kościoła”

 1. krzysztof

  to nigdy nie był kościół tylko kaplica cmentarna z której wychodziły jeszcze końcem lat 60 i poczatkiem 70 pogrzeby na cmentarz pobitno,starsi rzeszowianie mogą to potwierdzić

 2. krzysztof

  Iza,
  na jakiej postawie twierdzisz, że ten kościółek został wybudowany przez Grekokatolików?
  Kościół ten od początku istnienia, nawet wcześniejszych obiektów sakralnych jeszcze drewnianych był katolicki. Kościół Katolicki pozwolił Grekokatolikom odprawiać w tym kościele msze. Na tej podstawie zaczęli rościć sobie prawo do tej parafii. Jeżeli cokolwiek Grekokatolikom należy się do zwrotu, to kościółek na Zalesiu. Tam rzeczywiście do 1945 roku była parafia grekokatolicka. I ten obiekt sakralny powinien być oddany pierwotnym właścicielom, a nie kościół w centrum miasta. Ten kto podjął taką decyzję, powinien się wytłumaczyć. Ale najprawdopodobniej to są układy.

  • STANISŁAW BARGIEŁ

   JA BYŁBYM ZA TYM BY W MIEJSCU ODNOWIONEGO KOŚCIOŁA BYŁ OFICJALNIE AGENCJA TOWARZYSKA BYŁY BY JAKIEŚ DOCHODY I TO ZNACZNE. SZKODA….

 3. Antyzgrzyt

  Teraz będzie gdzie możńa nabyć „Nasze Słowo” . Pięknie to Kniaź Ordynariusz załatwił…!(sic)

 4. iza

  Grekokatolicy to prawosławie uznające prymat papieża. Są naszymi braćmi w wierze. Dobrze się stało, że w Rzeszowie mają teraz swoją świątynię (pewnie najmniejszą). Tym bardziej jeżeli ta świątynia była przez nich wybudowana.
  Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał męczeństwo grekokatolikow za wiarę, szczególnie na ziemiach byłego ZSRR.
  Prawosławie nie miało Soboru Trydenckiego – dlatego msza grekokatolicka ma piękną oprawę liturgiczną zachowującą ciągłość sprzed rozłamu.

 5. Dziadek

  Natalio ty jesteś PJB !

 6. Natalia

  No coś takiego, można przeprowadzić remont na własny koszt?! Jak to miło brzmi. Szkoda, że najbogatszy w Polsce KK tego pod uwagę nie bierze, tylko ciągnie kasę na remonty skąd się da.

 7. Malczewski

  Przez „rzeszowiaka” przemawia wyjątkowa „miłość” chrześcijańska w odłamie katolickim. Jeśli dzisiaj kościół katolicki domaga się zwrotu mienia skonfiskowanego w IX wieku to jest ok. Chroń nas Boże przed katolikami typu „rzeszowiak”. Trudno o większą wiochę.

 8. roman

  tego Juchę powinni juz dawno zwolnić :evil:

 9. rzeszowiak

  Nie mogę zrozumieć jak mogli im oddać ten Kościól który służył katolikom wiele lat, aż miło było chodzić na msze gdyż było przytulnie i przyjemnie. A teraz jakiś odłam chrzecijaństwa siezadomowił, nie obchodzi mnie że kiedyś to było ich, -sławne przysłowie mówi co było a nie jst nie pisze się w rejestr.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.