Grekokatolicy skończyli remont kościoła

Grekokatolicy odremontowali elewację kościoła św. Trójcy na własny koszt. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, która od początku roku jest właścicielem zabytkowego kościoła św. Trójcy przy ul. Targowej, zakończyła remont świątyni.

– Co prawda parafia nie zgłosiła jeszcze formalnie prac do odbioru, ale wszystko wygląda na to, że remont został zakończony. Zakres prac obejmował odnowienie i konserwację zewnętrznej elewacji świątyni – mówi kierownik rzeszowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Zbigniew Jucha.

– Odnowiono zniszczone tynki, zabiegom remontowym poddano też kolumnadę, która była najbardziej uszkodzona. Uszkodzone były też dwa ozdobne wypalone w ceramice wazony stojące na zwieńczeniu. One również zostały poddane zabiegom remontowym – mówi Zbigniew Jucha.

Parafia greckokatolicka przeprowadziła remont XVIII-wiecznego kościoła wpisanego do rejestru zabytków na własny koszt.

ps

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
krzysztofSTANISŁAW BARGIEŁkrzysztofAntyzgrzytiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krzysztof
Gość
krzysztof

to nigdy nie był kościół tylko kaplica cmentarna z której wychodziły jeszcze końcem lat 60 i poczatkiem 70 pogrzeby na cmentarz pobitno,starsi rzeszowianie mogą to potwierdzić

krzysztof
Gość
krzysztof

Iza,
na jakiej postawie twierdzisz, że ten kościółek został wybudowany przez Grekokatolików?
Kościół ten od początku istnienia, nawet wcześniejszych obiektów sakralnych jeszcze drewnianych był katolicki. Kościół Katolicki pozwolił Grekokatolikom odprawiać w tym kościele msze. Na tej podstawie zaczęli rościć sobie prawo do tej parafii. Jeżeli cokolwiek Grekokatolikom należy się do zwrotu, to kościółek na Zalesiu. Tam rzeczywiście do 1945 roku była parafia grekokatolicka. I ten obiekt sakralny powinien być oddany pierwotnym właścicielom, a nie kościół w centrum miasta. Ten kto podjął taką decyzję, powinien się wytłumaczyć. Ale najprawdopodobniej to są układy.

STANISŁAW BARGIEŁ
Gość
STANISŁAW BARGIEŁ

JA BYŁBYM ZA TYM BY W MIEJSCU ODNOWIONEGO KOŚCIOŁA BYŁ OFICJALNIE AGENCJA TOWARZYSKA BYŁY BY JAKIEŚ DOCHODY I TO ZNACZNE. SZKODA….

Antyzgrzyt
Gość
Antyzgrzyt

Teraz będzie gdzie możńa nabyć „Nasze Słowo” . Pięknie to Kniaź Ordynariusz załatwił…!(sic)

iza
Gość
iza

Grekokatolicy to prawosławie uznające prymat papieża. Są naszymi braćmi w wierze. Dobrze się stało, że w Rzeszowie mają teraz swoją świątynię (pewnie najmniejszą). Tym bardziej jeżeli ta świątynia była przez nich wybudowana.
Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał męczeństwo grekokatolikow za wiarę, szczególnie na ziemiach byłego ZSRR.
Prawosławie nie miało Soboru Trydenckiego – dlatego msza grekokatolicka ma piękną oprawę liturgiczną zachowującą ciągłość sprzed rozłamu.

Dziadek
Gość
Dziadek

Natalio ty jesteś PJB !

Natalia
Gość
Natalia

No coś takiego, można przeprowadzić remont na własny koszt?! Jak to miło brzmi. Szkoda, że najbogatszy w Polsce KK tego pod uwagę nie bierze, tylko ciągnie kasę na remonty skąd się da.

Malczewski
Gość
Malczewski

Przez „rzeszowiaka” przemawia wyjątkowa „miłość” chrześcijańska w odłamie katolickim. Jeśli dzisiaj kościół katolicki domaga się zwrotu mienia skonfiskowanego w IX wieku to jest ok. Chroń nas Boże przed katolikami typu „rzeszowiak”. Trudno o większą wiochę.

roman
Gość
roman

tego Juchę powinni juz dawno zwolnić :evil:

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Nie mogę zrozumieć jak mogli im oddać ten Kościól który służył katolikom wiele lat, aż miło było chodzić na msze gdyż było przytulnie i przyjemnie. A teraz jakiś odłam chrzecijaństwa siezadomowił, nie obchodzi mnie że kiedyś to było ich, -sławne przysłowie mówi co było a nie jst nie pisze się w rejestr.

ekar
Gość
ekar

rzeszowiaku, a ty do którego odłamu chrześcijaństwa należysz?