Grozi nam „Bestia ze Wschodu”?

W Polsce już dawno
nie było naprawdę
mroźnej zimy. Fot. Wit Hadło

Od kilku dni media obiega informacja, że nad Europę nadciąga największe od dwóch dekad ochłodzenie. Wszystko za sprawą syberyjskiego wyżu, określanego przez przez meteorologów mianem „Bestii ze Wschodu”, który w połowie stycznia ma dotrzeć nad Stary Kontynent. Czy grozi nam zima stulecia?

Według prognoz czeskiego serwisu mkweather.com, już niebawem Europa zmierzy się z dużymi opadami śniegu oraz rekordowo niskimi temperaturami. „Układ syberyjski jest tak silny, że ekstremalnie zimne powietrze bardzo szybko przemieści się nad USA, Kanadą i Europą. Będzie to jeden z najsilniejszych podmuchów mrozu na półkuli północnej po 2000 roku. Możliwe, że pobite zostaną regionalne rekordy niskich temperatur” – ostrzegają eksperci serwisu. Zgodnie z ich przewidywaniami, w Rosji i Skandynawii temperatura może spaść nawet -40 st. C, a w Polsce -30 st. C. Z kolei Europa Zachodnia powinna przygotować się na łagodniejszy chłód – poniżej 20 stopni.
Co o zagranicznych prognozach sądzą polscy eksperci? Aktualne prognozy i analizy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej niczego takiego nie przewidują, choć pogoda ma być dynamiczna. -W najbliższym czasie, to jest do końca drugiej dekady stycznia, atak bardzo mroźnej zimy jest mało prawdopodobny. Spodziewamy się lekkiej zimy z na ogół niewielkim mrozem w nocy (do około -5 st. C), jedynie w obszarach podgórskich i na krańcach północno-wschodnich temperatura minimalna będzie niższa, nawet do -10 st. C – informuje Szymon Ogórek, synoptyk meteorolog IMGW-PIB.
– W dzień temperatura wzrastać będzie do około 0 st. C, choć miejscami niewielki mróz może utrzymać się także w dzień. To daleko od rekordów zimna – uspokaja.
Dojdą jednak opady, ale nie należy się spodziewać śnieżnych zamieci.
– Opady śniegu będą okresami występować. W najbliższych dniach będą to jednak słabe opady śniegu i wystąpią jedynie miejscami. Nieco silniejsze możliwe są w połowie przyszłego tygodnia – zapowiada synoptyk. IMGW tworzy prognozy na 7 dni. Dłuższy okres obejmują jedynie modele, na podstawie których można określić raczej tendencję.

wk

4.8 24 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hune Jajec Goldenblat
Hune Jajec Goldenblat
6 dni temu

Skacze z KODu Bestia,Bestia podskakuje aż sie zesra.

ROMAN
ROMAN
7 dni temu

Jak sobie przypominał to od ponad 70 lat słysze cały czas straszenie –
widocznie strach to dobre lekarstwo – czy może element sterowania masami bezrozumnymi.

Ale już my przeżyli najazdy epidemie, potopy, wojny, dyktatury, wybuchy wulkanów a -znowu gdzieś na Jawie dymi i nic o C0 2-
teraz mrozem starszą jakoś w 1970 jak było (- 30) to to była normalka i nikt nie panikował.
Teraz co drugi dzień że idzie, idzie, ale nie doszedł.
No może dla odmiany teraz tekst o temperaturze np. pod pierzyną ;O
tak dla odmiany zrobi się ciepłej.

Jaszczomb
Jaszczomb
7 dni temu

Ta bestia co roku idzie i dotrzeć nie może. Tylko ludzie już od 4 lat opał na zimę zbierają więc musi być straszliwy atak ;)

Hune Jajec
Hune Jajec
7 dni temu

Grozi nam nie ” bestia ze wschodu”.Tylko „Bestia z KOD-u.

głupol
głupol
7 dni temu
Reply to  Hune Jajec

Co CIELE wiedział to powiedziało.

Karl Krematorzysta
Karl Krematorzysta
6 dni temu
Reply to  Hune Jajec

Szmato z PiSu milcz

minuta prawdy
minuta prawdy
7 dni temu

Znowu ekologom się „globalne ocieplenie” zesrało. W hiszpani padł rekod zimna nie pobity od czasów pomiarów!
UE każe państwa które tworzą prąd z węgla. Politycy wymyśli że CO2 winne ocieplenia a jak widać to wszystko jedna wielka bzdura.