Grozi nam emerytalna katastrofa

Zgodnie z założeniami nowego systemu emerytalnego będziemy pobierać świadczenia o mniejszej wartości niż dziś nasi rodzice.

PODKARPACIE. Twoja emerytura będzie nawet o połowę mniejsza niż ta, którą pobiera twój ojciec.

Kiedy dzisiejsi 30-latkowie będą przechodzić na emeryturę będzie ona stanowiła co najwyżej 30 procent średniej pensji. Dziś stosunek emerytury do średniej pensji wynosi 59 procent. Emerytury będą więc znacznie niższe od tej jaką pobierają dzisiejsi emeryci. Według nowych zasad tyle ile odłożymy opłacając składki tyle otrzymamy emerytury.

Co miesiąc z naszej pensji potrąca się na emeryturę 19,5 procent. Przy najniższej pensji oznacza to, że wpłacamy do ZUS po blisko 300 zł miesięcznie. Jak wyliczą naszą emeryturę z kilkanaście lat? Suma naszych składek plus kapitał początkowy zostaną podzielone przez średnią długość życia ludzi na emeryturze. Za kilkanaście lat może to być 15 lat lub więcej. Takie wyliczenie da kwotę jaką otrzymamy rocznie. Kapitał początkowy zostanie wyliczony dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem czyli reformą emerytalną. Osoby, które pracę zaczną później będą miały zsumowane tylko indywidualne składki.

W praktyce

Jeżeli mamy najniższą pensję krajową to na nasze konto będzie trafiać niewiele ponad 200 zł miesięcznie, reszta składki ZUS to m. in. ubezpieczenie wypadkowe i zdrowotne. Po 40 latach możemy mieć odłożone około 100 tys. Biorąc pod uwagę, że pensja minimalna będzie rosnąć można przyjąć, że na naszym koncie znajdzie się 120 tys. zł może więcej. Co to oznacza? Po podzieleniu tego przez 15 lat życia na emeryturze i 12 miesięcy w roku otrzymamy około 660 zł emerytury. Do kwoty tej trzeba dodać jeszcze coroczną kilkuprocentowa waloryzację o jaką są powiększane nasze składki. Tak czy inaczej nasza emerytura przy odprowadzeniu składki od minimalnej pensji nie ma szans przekroczyć 1 tys. złotych. A taka kwota za 20 lat biorąc pod uwagę inflację będzie miała żenująco niską wartość.

Może być jeszcze gorzej

Możesz znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji. Do tego czasu państwo gwarantowało minimalną emeryturę. – Teraz jeżeli np. przepracujemy tylko kilka bądź kilkanaście lat to zgromadzimy bardzo mało składek. Po podzieleniu tego przez średnią długość życia okazać się może, że otrzymamy 300 zł emerytury – ostrzega dr Tomasz Soliński. System nie przewiduje co stanie się z takimi osobami. Najprawdopodobniej trzeba będzie wypłacić im zasiłki socjalne, na co znowu złożą się obywatele.

Artur Getler

 

do “Grozi nam emerytalna katastrofa”

 1. gościówka

  A tu niestety coraz więcej rodzin jednodzietnych i nie będzie komu pracować na te nawet marne emerytury.

 2. zgrzyt

  Róbcie dzieci, żeby mieć opiekę.

  • Realista

   narobię sobie dzieci (za co je później wychowam?- a nawet jak by się udało wychować) to na starość będę od nich żebrał, bo stary dziad nie umiał sobie zapewnić godziwej emerytury. Może za 30 lat będzie już możliwa eutanazja (PiS pójdzie w niebyt) to nie będę nikomu (ZUS-owi, Służbie Zdrowia, dzieciom, i sam nie będę musiał się męczyć z tak wielką emeryturą :) ) przeszkadzał.

 3. roman

  takie to jest państwo- taka to jest władza- wszystko jest dobrze jak niewolnik jest młody- wykształcony- i zapieprza – jak jest stary i nie ma siły to go w łeb- niech zdycha – ale władza ma cały czas dobrze od 1945 roku- władza się wyżywi – władza ma odpowiednie dochody- a żadnego dochodu nie wytwarza- o wytwarza buble prawne-i będzie miała stosowne emerytury – i będzie żyła długo i szczęśliwie nie – a reszta- reszta jest potrzebna do słuchania banialuków przed kolejnymi wyborami- co to będzie – jak to będzie – ja pamiętam jak w latach 50-tych mówili mi w szkole- od każdego według jego możliwości – każdemu według jego potrzeb – no i co i nic to hasło cały czas realizuje tylko władza a reszta to kiedy? w jakim ustroju i tak to trwa – cygaństwo- fałsz- zakłamanie i mataczenie niewolnikom w głowach.

 4. ttt

  Kiedyś było podsumowanie (raport) z działalności ZUS za któryś tam rok i było tam pięknie pokazane, że ZUS wydaje na siebie więcej niż na wszystkie składki dla emerytów.

  Dlaczego w naszym kraju wysokie składki ZUS są obowiązkowe jak emerytur praktycznie nie będzie.
  Leczenie? Każdy i tak się leczy prywatnie bo inaczej to było by nas pewnie o połowę mniej.

 5. Ali Baba

  Obecni emeryci to szczęściarze którzy powinni tydzień przed wyborami stać przy lokalach. Siedzą w domach i mają z reguły więcej niż ci którzy zap.. po 10 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Nie mam nic przeciwko emerytom tylko piszę prawdę o tym że przyszli emeryci za kilka lat będą mieć tylko g… i uśmiechnięte twarze politycznych mend zachęcających przed wyborami ludzi że dokonają kolejnego cudu ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.