- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Groźny zabójca pedofil wyjdzie niebawem na wolność!

Pod koniec 2012 roku Mariusz T. powinien zakończy psychoterapię w rzeszowskim zakładzie karnym. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Czy mieszkańcy Rzeszowa muszą się bać?

Wykorzystywał seksualnie dzieci, zabił czterech chłopców w Piotrkowie Trybunalskim. W 1989 roku wówczas 26-letni Mariusz T. został czterokrotnie skazany na karę śmierci, ale karę zamieniono na 25 lat więzienia.

W lutym 2014 roku ma wyjść na wolność pomimo, że psychiatrzy uważają, że będzie robił to samo. W ubiegłym roku pomimo jego protestów sąd nakazał przymusowo go leczyć i od niedawna przebywa w rzeszowskim zakładzie karnym.

Mariusz T. w 1988 roku zwabił do swojego mieszkania trzech chłopców w wieku 11 i 12 lat, którym miał pokazać akwarium i dać postrzelać z wiatrówki. Gdy chłopcy zbierali się do wyjścia w szale zadał im kilkadziesiąt ciosów finką. Po kilku dniach ciała wywiózł do lasu i podpalił, ale deszcz je zgasił. Nadpalone zwłoki chłopców znalazł pewien mężczyzna, który zgłosił ten fakt na milicję. Szybko zatrzymano 26-letniego nauczyciela, który karany był już za pedofilię. W trakcie śledztwa T. przyznał się do zabicia trzech chłopców, a także do rozbierania i obmacywania, a następnie uduszenia 13-letniego chłopca. Mężczyzna skazany za swoje czyny cztery razy na karę śmierci miał niebywałe szczęście, bo w grudniu 1989 roku na mocy amnestii zmieniono mu wyrok na 25 lat więzienia – kara dożywocia wówczas nie obowiązywała.

Przymusowe leczenie
Decyzją sądu Mariusz T. kilka miesięcy temu trafił do Zakładu Karnego w Rzeszowie na przymusową psychoterapię poznawczo-behawioralną. Będzie poznawał m.in. mechanizmy, które go doprowadziły do tego co wcześniej zrobił, a następnie będzie rozwijał umiejętności społeczne. Nie będzie jednak otrzymywał żadnych leków przeciwko popędowi seksualnemu. – Terapia potrwa około 10-12 miesięcy. Nie wiemy jeszcze czy po tym okresie mężczyzna pozostanie do końca wykonywanej kary w Rzeszowie, czy trafi do innego zakładu karnego – mówi ppłk Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Służby Więziennej. Czy mieszkańcy Rzeszowa i okolic muszą drżeć o swoje dzieci i o to, że zostanie wypuszczony na przepustkę? – Nie ma możliwości, żeby bodaj na chwilę opuścił zakład karny – wyjaśnia ppłk Luiza Sałapa. To bardzo ważne, bo Mariusz T. jest niezwykle groźny.

Będzie znowu zabijał
Mariusz T. wielokrotnie był badany przez psychiatrów, którzy z całkowitą pewnością twierdzą, że mężczyzna po wyjściu na wolność w lutym 2014 roku ponownie będzie zabijał. Co najgorsze nikt go nie będzie kontrolował. Dlatego ppłk Luiza Sałapa podaje jeden pomysł choć jak sama twierdzi brzmi on kontrowersyjnie. Mianowicie można Mariusza T. wypuścić na przedterminowe zwolnienie z więzienia tydzień przed końcem kary. Wtedy mężczyzna otrzymałby na pięć lat kuratora. Co będzie jeśli odsiedzi całą karę? – Mamy obowiązek zgłosić policji kiedy wyjdzie z zakładu karnego, ale może nam powiedzieć, że wróci do Piotrkowa Trybunalskiego, a pojedzie w rzeczywistości do Opola – dodaje ppłk Luiza Sałapa.

Próbowaliśmy spotkać się z Mariuszem T. w zakładzie karnym. Usłyszeliśmy jednak, że zabójca-pedofil wystosował pismo, w którym pisze, że nie życzy sobie spotkań z dziennikarzami. Tym bardziej, że podobno boi się rodzin zamordowanych chłopców i jak się dowiedzieliśmy próbował nawet zmienić nazwisko, na co nie dostał zgody.
Podczas procesu zapytano T. czy po wyjściu na wolność będzie zapraszał dzieci do siebie – odpowiedział, że tak.

***
Najgorsza jest bezsilność. Zwyrodnialcowi nie można przedłużyć kary, ani skierować na przymusowe leczenie psychiatryczne do końca życia w zakładzie zamkniętym. Gdy wyjdzie na wolność będzie miał “tylko” 50 lat, więc z całą pewnością jeszcze raz zapoluje na jakieś dzieci i gdy uda się go złapać dopiero wtedy otrzyma dożywocie. Do tego czasu nie można mu jednak nic zrobić, będzie wolnym człowiekiem. A skutki jego wolności mogą być tragiczne…

Grzegorz Anton