Grupa mieszkańców nie chce pomnika Piłsudskiego

Pomnik na kasztance powstaje już w pracowni prof. Władysława Dudka w Krakowie. Jego uroczyste odsłonięcie na placu Wolności zaplanowano na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. Komitet Budowy Pomnika
Pomnik na kasztance powstaje już w pracowni prof. Władysława Dudka w Krakowie. Jego uroczyste odsłonięcie na placu Wolności zaplanowano na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. Komitet Budowy Pomnika

RZESZÓW. Radni zamierzają wycofać się z tego pomysłu. 

„Stawianie pomnika człowiekowi winnemu przelanej krwi na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego jest haniebnym przedsięwzięciem i godzi w pamięć jego ofiar. Zwracamy się z wnioskiem o odstąpienie budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia, w trybie natychmiastowym” – pisze grupa mieszkańców Podkarpacia.

Do wszystkich redakcji z mediów regionalnych, a także do prezydenta Tadeusz Ferenca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca, wojewody Ewy Leniart, marszałka Władysława Ortyla i nawet do biskupa Jana Wątroby trafił list grupy mieszkańców, którzy protestują przeciwko budowie pomnika Józefa Piłsudkiego na placu Wolności w Rzeszowie.

Gdzie jak gdzie, ale postawienie pomnika człowiekowi, który jest winien śmierci dziesiątków mieszkańców Podkarpacia, jest co najmniej potwarzą w stosunku do rodzin, które straciły swych bliskich w wyniku dyktatorskich rządów Piłsudskiego i Sanacji. Upokarza również dziesiątki tysięcy protestujących mieszkańców regionu przeciwko łamaniu praworządności i bezprawiu, jakie czyniły z inspiracji i w imieniu Józefa Piłsudskiego oraz władz sanacyjnych służby policyjne” – czytamy w liście.

Pod protestem podpisali się: Edward Słupek, Henryk Pietrzak, Zbigniew Micał, Roman Małek, Andrzej Micke, Jerzy Maślanka, Wiesław Buż i Henryk Nicpoń.

Temat budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego budzi duże kontrowersje. Możliwe, że monument w ogóle nie stanie na placu Wolności w Rzeszowie. Chociaż rzeszowscy radni w lipcu 2017 roku podjęli uchwałę w sprawie budowy pomnika, teraz zamierzają się z tego pomysłu wycofać. Właśnie złożyli projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały z lipca 2017 r. i zobowiązania prezydenta do opracowania nowej koncepcji, kształtu i miejsca upamiętnienia znaczących postaci mających wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podpisali się pod nim radni: Robert Homicki (Nowoczesna), Andrzej Dec (PO), Wiesław Buż, Kamil Skwirut i Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa).

Chodzi nie tylko o postać marszałka Piłsudskiego, ale przede wszystkim o koszty, które – jak się okazało – miałyby wzrosnąć do ok. 3 mln zł, jeśli wliczyć w to również zagospodarowanie placu Wolności według wytycznych konserwatora zabytków. Radnym nie podoba się też pomysł wycinania drzew w tej części miasta i tworzenia tam placu defiladowego.

Blanka Szlachcińska

15
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
OldresadabrunoDarkoala Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oldres
Gość
Oldres

komusze pomioty /grupa mieszkańców ?/ protestuje, a jakże by inaczej, kury wam szczać prowadzać jak mawiał Marszałek, a ku*wy bić bezlitośnie jak armie Tuchaczewskiego.

ada
Gość
ada

Czy my musimy betonować Rzeszów. Jest ulica, to po co jeszcze beton za 3 mln ( nie wiem co tyle może kosztować ). Nastał czas stawiania pomników. Nie lepiej założyć ładny, zielony skwer i nazwać go imieniem ważnej, zasłużonej Osoby. Jak nastaną nowe czasy- zmieniamy nazwę i nic nie burzymy.
Zastanówcie się nad tym pomysłem Panowie Radni utrzymywani z naszych podatków i zróbcie coś pożytecznego dla mieszkańców.

bruno
Gość
bruno

Za PRL jakoś tym samym panom nie przeszkadzała np. ulica zbrodniarza Bolesława Bieruta. Prawda, Towarzyszu Redaktorze Nicpoń?

Darko
Gość
Darko

Do prawaków: przez setki lat utrzymywaliście w biedzie i ciemnocie lud. Razem z katolickimi indoktrynerami było to wam na rękę bo ktoś musiał zapieprzać na wasze majątki. Utrzymywaliście z premedytacją brud, choroby, ciemnotę i analfabetyzm. Bo łatwiej rządzić i wyzyskiwać takich ludzi i nimi manipulować.
Szlag was trafił jak po 1945 roku Polacy zaczęli się kształcić, mieć dostęp do ochrony zdrowia, i zaczęli się bogacić i żyć w coraz godniejszych warunkach.
I żeby było jasne! Nienawidzę równie mocno bandyterki lewicowej, która przyniosła nie mniejsze straty, niż bandyterka prawicowa.

ala
Gość
ala

A kiedy ci panowie skasują w Rzeszowie ulicę Piłsudskiego? Skoro według nich Piłsudski jest zbrodniarzem to skandalem jest nazywanie jego imieniem ulicy. Panowie bądźcie konsekwentni, bo inaczej będziecie niewiarygodni!!!

Jan
Gość
Jan

Tym razem lewicowi działacze przegięli. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo.

stary
Gość
stary

17 tyś mandatów wystawiło mpk. I nie ma pieniędzy na pomnik człowieka bez którego nie byłoby Niepodległej?

Trzeba być synem komucha żeby wstrzymywać pomnik tak znamienitego Polaka!

hijena
Gość
hijena

pieniądze z mandatów idą na utrzymanie calkowicie zbytecznego bękarta jakim jest rzeszowski ZTM,kierowanego na dodatek przez niekompetentną partyjniaczkę , z egzotycznego Dynowa,podobno z zawodu uczycielkę początkowego języka rosyjskiego

Zirytowany
Gość
Zirytowany

,,Listę ofiar związanych z protestami i strajkami na Podkarpaciu obciążających Józefa Piłsudskiego i sanację otwiera Franciszek Czernecki ze wsi Lubla, który zginął 15 maja 1932. Podczas tzw. powstania leskiego w czerwcu 1932, w którym wzięło udział około 5 tys. osób, blisko tysiąc jego uczestników odniosło rany, zaś zginęło kilkanaście. Na początku czerwca 1933 r. w Grabinach – jedna, a następnie w wyniku wydarzeń w Nockowej i Kozodrzy odnotowano 9 zabitych. Wkrótce w Grodzisku sanacyjni policjanci zabili 7 osób (czterech mężczyzn i trzy kobiety). Ksiądz Władysław Bachota, który odprawił w Rakszawie nabożeństwo dla zebranych chłopów, został skazany na 7 miesięcy więzienia… Czytaj więcej »

XD
Gość
XD

Broń pomników radzieckich morderców na placu ofiar getra, broń pomnika ku chwale komunistycznego ustroju w samym centrum miasta. (Oba gloryfikują osoby odpowiedzialne za śmierć tysięcy Polaków w całym kraju)
…hurt durr blokuj budowę pomnika człowieka który jest jedną z najważniejszych osób w naszej historii i który w dużym stopniu obok innych oczywiście równie ważnych postaci przyczynił się do tego że mamy teraz wolną Polskę… To jest dopiero lewacka logika ;)

Stachu Jones
Gość
Stachu Jones

Jeszcze większą grupa mieszkańców nie chce w mieście tych lewaków, więc grzecznie proszę w ich imieniu aby w/w lewacy wyprowadzili się z miasta ;)

A ić pan w chuj
Gość
A ić pan w chuj

1.Zakazać budowy pomnika Piłsudskiego – bo tak.
2.Bronić pomników czerwonoarmistów i tego ku chwale opresyjnego ustroju narzuconego przez nich w Polsce – bo tak.
#FuckLogic

hijena
Gość
hijena

dokumenty historyczne mówią ,że postać Piłsudzkiego to osoba kontrowersyjna.Początki działalności politycznej w PPS zaczął od napadu na bank,potem były inne wolty zamach stanu ,albo Bereza Kartuska.Lepszym pomysłem byłoby postawienie pomnika pułkownikowi Kuklinskiego ,bohaterowi ostatnich lat ,na dodatek nie splamionego współpracą z klerem

dobra rada
Gość
dobra rada

Dla lewactwa i POUBecji ciagle liczy się tylko Lenin ,Stalin ,Dzierżyński i stalinowscy kaci ,dotąd nieosądzeni !
Pora już to zmienić !

https://nczas.com/2017/06/13/prokurator-domino-pod-sad-o-czlowieku-niegodziwym/

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Sami ,,gwiazdorzy lewicy”.Za to przez kilkadziesiąt lat czerwoni robili w tym kraju co chcieli i z kim chcieli to było dobrze?Czerwona zaraza.Powinniście mieć za grosz honoru i zejść ze sceny lokalnej polityki!WSTYD!