Gwiazdy wspierają budowę Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej

Trwają prace wykończeniowe wewnątrz domów. Fot. Archiwum
Trwają prace wykończeniowe wewnątrz domów. Fot. Archiwum

BRZOZÓW. Będzie to prawdopodobnie jedyna tego typu wioska na świecie. Schronienie znajdą w niej dzieci, którym los nie dał szansy na rozwój w prawdziwej rodzinie.

Od przeszło roku trwa budowa Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Bożena i Andrzej Bieńczakowie, którzy prowadzą Fundację Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. Fundacja jest inwestorem i zarazem opiekunem wioski, w której znajdować się będą: rodzinne domy dziecka, dom dla samotnych matek i kobiet w ciąży, rodzinny dom czasowego pobytu oraz dom dla dzieci i ich rodzin dotkniętych przemocą. Będzie to swego rodzaju centrum profilaktyki, terapii, edukacji, rehabilitacji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Znajdzie tutaj schronienie każdy, kto potrzebuje pomocy, bez względu na rasę, kolor skóry i poglądy.

Na pięćdziesięcioarowej działce położonej w centrum Brzozowa znajdować się będzie 7 budynków zajmujących powierzchnię ok. 1600 metrów kwadratowych.
– Wioska będzie miejscem przenikania się wielu kultur i integracji rożnych środowisk i narodowości. Chcemy, aby każde dziecko, które do nas trafi, było kochane i nauczyło się kochać innych – mówi Andrzej Bieńczak, prezes Fundacji.

Fundację w realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia (całość ma kosztować około 5 mln złotych!) wspierają firmy z regionu i nie tylko, ale także indywidualni darczyńcy oraz artyści. Organizacja pozyskała sprzymierzeńców budowy wioski – Marcina Gortata (polskiego koszykarza grającego w lidze NBA) i Fundację MG13 jako honorowego patrona.

– Ostatnio do grona przyjaciół fundacji dołączyła znakomita polska aktorka teatralna i filmowa Danuta Stenka – informuje Dorota Prokopska-Oleniacz z Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. – Pani Danuta wyraziła chęć wsparcia i promocji naszych działań, za co jesteśmy jej wdzięczni. Jest ona osobą wrażliwą, szczególnie na krzywdę dzieci – dodaje Bożena Bieńczak, wiceprezes Fundacji.

– Trwają prace wykończeniowe wewnątrz domów, aby latem 2014 roku mogły w nich zamieszkać najbardziej potrzebujące dzieci – dowiadujemy się w Fundacji.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments