Hakam 2011. POD NASZYM PATRONATEM. ZOBACZ FILM

W sobotę i w niedzielę w podrzeszwoskiej miejscowości Kamień odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Harmonijek Ustnych oraz XXI Ogólnopolski Konkurs Gry na Harmonijkach Ustnych Hakam 2011.

KAMIEŃ. Muzyka poważna, rock, blues, arie operowe, jazz i muzyka ludowa wszystko to na jednej scenie i zagrane tylko na harmonijkach ustnych.

W sobotę i w niedzielę w podrzeszowskiej miejscowości Kamień odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Harmonijek Ustnych oraz XXI Ogólnopolski Konkurs Gry na Harmonijkach Ustnych Hakam 2011.
– Jestem tu już siódmy raz, tu nie można nie przyjeżdżać. Do Kamienia wracam jak do domu – mówi Włodzimierz Fekete z Borysławia na Ukrainie, jeden z tegorocznych laureatów konkursu. – Panuje tu tak wspaniała atmosfera, że trudno to opisać słowami. Tu trzeba po prostu być i to przeżyć, a kto spróbuje na pewno wróci.

Na scenie spotkało się 32 solistów i 2 zespoły z całej Polski i z zagranicy. Muzycy zaprezentowali najróżniejsze gatunki i style muzyczne czarując publiczność wirtuozerską grą. Z pośród tych wykonawców jury wybrało i zakwalifikowało do niedzielnego koncertu finałowego 10 osób czyli tzw. „Złotą Dziesiątkę” najlepszych harmonijkarzy.

„Złota Dziesiątką” tegorocznego Hakam-u
Marcin Dyjak, ze Stalowej Woli, Włodzimierz Fekete z Borysławia na Ukrainie, Dominik Stokfisz z Mysłowic, Mirosław Dyjak ze Stalowej Woli, Zygmunt Pyzik z Gorlic, Katarzyna Rosińska ze Szczecina, Trio Silvaro z Poznania, Karol Pryba z Mysłowic,  Norbert Ryszczuka z Warszwawy i Zbigniew Mięsowicz z Węglówki, który otrzymał nagrodę Super Nowości.
Przyznano również wyróżnienie dla Andrzeja Zająca z Chmielna, który również otrzymał nagrodę od przedstawiciela „Super Nowości”. Wyróżnienie otrzymała też najmłodsza uczestniczka konkursu 13-letnia Justyna Kazanecka z Iskrzynia oraz najstarszy 80 – letni Tadeusz Narewski z Gorlic.

Gwiazdą festiwalu był zespół „Con Brio” z Katowic, którego liderem jest Zygmunt Zgraja, znany harmonijkarz, twórca muzyki do filmu „Grzeszny  żywot Franciszka Buły”. „Con Brio” podczas niedzielnego koncertu, poruszyło publiczność brawurowymi wykonaniami na harmonijkach standardów jazzowych, ludowych melodii a także utworów Czajkowskiego.

ArtG


Patronat Super Nowości – HAKAM 2011 from supernowosci on Vimeo.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments