Handlarze tabletkami śmierci staną przed sądem

Oskarżeni na śmiercionośnych tabletkach zarabiali od 800 do 1100 zł. W toku śledztwa przesłuchanych zostało około 130 osób z całej Polski. Fot. Archiwum policji

TARNOBRZEG. Proces handlarzy środkami poronnymi jednak na Podkarpaciu.

W Polsce aborcja, poza pewnymi przypadkami, jest nielegalna. Wystarczy jednak przeszukać gazety z anonsami i fora internetowe, by zorientować się, jak prężny i działający niemal zupełnie jawnie jest rynek handlu środkami wywołującymi poronienie.

“Sprzedajemy tabletki poronne do 9. tygodnia, które powodują usunięcie ciąży.” “Posiadam w sprzedaży tabletki wczesnoporonne. Tylko 12 tabletek. Szybko, tanio i dyskretnie.” To tylko pierwsze z brzegu ogłoszenia, jakie można znaleźć w sieci. Podobnej treści anonse zamieszczała także do niedawna para z Bydgoszczy.

Prokuratorskie śledztwo przeciwko handlarzom środków poronnych prowadziła przez dwa lata Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli, a następnie Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu. W listopadzie akta sprawy trafiły do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Sąd ten, ze względu na liczbę świadków, którzy zamieszkują różne rejony Polski, wystąpił o przekazanie sprawy do innego sądu. Mowa była o Sądzie Okręgowym w Lublinie. Decyzją Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie proces rozpocznie się jednak na Podkarpaciu.

Przypomnijmy, Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu dwojgu handlarzom środków poronnych postawiła łącznie 57 zarzutów. 50-letni stolarz i jego 39-letnia konkubina urządzili sobie z handlu śmiercią stałe źródło dochodu i według zgromadzonych przez śledczych dowodów pomogli w odebraniu życia 44 nienarodzonym dzieciom w latach 2009 – 2010.

Handlarze ogłaszali się w ogólnopolskich mediach, a ich proceder został ukrócony po tym, jak mieszkaniec Stalowej Woli zgłosił się na policję z informacją, że jego partnerka zakupiła środki poronne przez Internet i zażyła je pozbywając się ciąży, którą on chciał ochronić.

Oskarżeni na śmiercionośnych tabletkach zarabiali od 800 do 1100 zł. W toku śledztwa przesłuchanych zostało około 130 osób z całej Polski.

“Aborcja farmakologiczna. tel ……100% skuteczność. Całą procedurę można zrobić samemu w domu. Załączam instrukcję stosowania i porady. W razie potrzeby jestem do dyspozycji pod telefonem aby wyjaśnić wątpliwości jeśli były by jakieś w trakcie zażywania.”.

Co grozi kobietom korzystających z usług handlarzy śmiercią? W każdym przypadku istnieje poważne ryzyko powikłań spowodowanych działaniem zabójczego środka. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że w razie niepowodzenia aborcji spowodowanej lekami płód zostanie trwale uszkodzony i urodzi się z wadami uniemożliwiającymi samodzielne życie.

– Zażywanie takich tabletek w domu można porównać do rozbrajania bomby w garażu. Nie musi się nic stać, jednak znacznie częściej ma to tragiczne skutki. Ich zażycie wpływa na cały organizm i może powodować zapaść, krwotoki i trwale uszkodzić układ krwionośny. Gdy wystąpi silne krwawienie danego narządu, może okazać się, że jedynym ratunkiem jest jego usuniecie, w tym przypadku macicy. Misoprostol jest podawany pod ścisłą kontrolą lekarzy, którzy mają niezbędną wiedzę, sprzęt i środki farmakologiczne na wypadek powikłań- mówi Piotr Pośpiech, ginekolog, położnik.

Wszystko na wyciągnięcie ręki mimo, że ustawa zabrania takich praktyk. Jednak podziemie kwitnie gdyż zyski z handlu zabójczymi środkami są ogromne, a jak widać po jawności działania ryzyko wpadki małe. Czasem się słyszy zatrzymaniu jakiegoś farmakologicznego abortera, ale o surowych wyrokach już nie. Za handel lekami wydawanymi na receptę grozi od grzywny do dwóch lat więzienia, za pomoc w wykonaniu aborcji lub za jej wykonanie do lat trzech pozbawienia wolności. Gdyby jednak dziecko mogło żyć poza ciałem matki kara wynosi do lat ośmiu pozbawienia wolności. Podobno do walki z tym procederem brakuje środków technicznych by śledzić to, co się dzieje w Internecie. Wystarczyło jednak kilka kliknięć by znaleźć to, na co “specjaliści” nie maja środków.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o