Herbata to zdrowe serce

Fot. Paweł Bialic

Dobra wiadomość dla Anglików: trzy filiżanki świeżo parzonej czarnej herbaty dziennie obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie serca – ustalili naukowcy Uniwersytetu Zachodniej Australii.    

Herbata, drugi najpopularniejszy napój w świecie po wodzie, wzmacnia też funkcje immunologiczne.

- Już teraz liczne dowody wskazują, że herbata i zdrowe serce idą w parze, ale znaczenie ostatniego odkrycia polega na tym, że uwypukla związek przyczynowy między herbatą, a ważnym czynnikiem ryzyka dla choroby serca, jakim jest nadciśnienie – zauważa prof. Jonathan Hodgson kierujący badaniami, cytowany w „Archives of Internal Medicine”.

95 wolontariuszom w wieku 35-75 lat podawano w trakcie badań trzy filiżanki czarnej herbaty dziennie, lub placebo o tym samym smaku i zawartością teiny (posiadającej te same właściwości, co kofeina), lecz nie będące herbatą.

Po sześciu miesiącach naukowcy ustalili, że ci, którzy pili prawdziwą herbatę w odróżnieniu od tych, którym dawano placebo mieli skurczowe i rozkurczeniowe ciśnienie niższe o 2-3 mmHg (milimetry słupka rtęci).

To nie jedyna zaleta tego napoju. Jak przekonują naukowcy dobroczynny wpływ ma także choćby zielona herbata, która znacznie spowalnia odkładanie się tkanki tłuszczowej,. Dlatego zamiast zalecanego kieliszka czerwonego wina, po obfitym posiłku warto sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty.

PAP Life, anja

do “Herbata to zdrowe serce”

  1. Marek

    Zielona herbata ma silne właściwości przeciwutleniające (100 razy silniejsze niż witamina C) a oprócz tego ma właściwości uspokajające zmniejszając stres, który również ma wpływ na serce. Więcej informacji na ten temat znalazłem na stronie: http://www.sercejakdzwon.pl

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.