Higiena zębów od A do Z

Tematem naszego spotkania jest szeroko pojęta higiena jamy ustnej. O konieczności mycia zębów wiemy dużo i wdrażamy ten nawyk dzieciom już od najmłodszych lat. Jednak to nie wystarczy. W higienie jamy ustnej równie ważne jest mycie języka

– Myjąc zęby, a następnie płucząc jamę ustną, nie eliminujemy wielu bakterii, które umiejscawiają się właśnie na języku – przekonuje dr Paweł Strzępek. – Nawet po starannym umyciu zębów nie do końca usuwamy osad, płytkę bakteryjną oraz nie eliminujemy “halitosis” – nieświeżego oddechu.

Idealnym rozwiązaniem jest “zamiatacz języka”

Niektórzy lekarze zalecają mycie języka szczoteczką do zębów, ale to nie rozwiązuje problemu do końca. Tym bardziej, że szczotkowanie, szczególnie tylnej części języka nie jest przyjemne i powoduje naturalny odruch wymiotny. Poza tym podczas szczotkowania wciskamy resztki jedzenia i bakterie w język zamiast je eliminować. Płukanki też nie spełniają swojej roli, gdyż nie penetrują tylnej części języka, a ponadto zawierają alkohole, powodujące nadmierne wysychanie jamy ustnej. Idealnym rozwiązaniem tego problemu są specjalne przyrządy do czyszczenia języka zwane Tongue Sweepers (lub Tongue Mate). Działanie tych “zamiataczy języka” może mieć zbawienny wpływ nie tylko na higienę jamy ustnej, ale obniża ryzyko chorób dziąseł, a nawet poprzez eliminację nieświeżego oddechu, ma dobroczynny wpływ na nasze płuca.

Jak go używać?

Trzymamy przyrząd w ręku za trzonek, otwieramy szeroko usta i maksymalnie wysuwamy język. 3-4 razy przeciągamy delikatnie, zaczynając od tylnej części języka do przedniej. Czyszczenie wykonujemy raz dziennie, lub tak jak nam zaleci stomatolog. Im głębiej uda nam się dotrzeć Tongue Sweeper-em do tylnej części języka tym zabieg będzie skuteczniejszy. Następnie “zamiatacz” płuczemy w wodzie i od czasu do czasu dezynfekujemy go. Zabieg mycia języka nie jest polecany u dzieci poniżej 6. roku życia.

Poradziliśmy sobie z językiem?

Pora zająć się zębami. Jak prawidłowo czyścić zęby? Czy ważniejsza jest częstość mycia czy technika szczotkowania? Zęby są prawidłowo wyczyszczone wtedy, gdy ich powierzchnia pozbawiona jest osadu i starannie usunięte są zalegające pomiędzy nimi resztki jedzenia. – Myślę, że technika mycia zębów jest bardzo ważna w utrzymaniu higieny jamy ustnej, bo co z tego, że będziemy myć zęby kilka czy kilkanaście razy dziennie, jeśli będziemy robić to niedokładnie. Najlepiej myć zęby ruchami okrężnymi dokładnie doczyszczając wszystkie powierzchnie korony zęba – mówi nasz ekspert.

Czy warto kupować droższe pasty?

– Wszystkie pasty dostępne na naszym rynku są dobre, muszą one spełniać bardzo wysokie normy by zostać dopuszczone do sprzedaży. Marka pasty nie ma znaczenia, ja zawsze sugeruję moim pacjentom by kierowali się doznaniami smakowymi. Jeśli chodzi o szczotki do zębów, to zdecydowanie polecam szczotki elektryczne. Można nimi bardzo dokładnie wyszczotkować zęby, ponieważ mała główka szczoteczki pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a ruchy oscylacyjne, które wykonują pozwalają na dokładne usunięcie osadu z zębów – mówi dr Strzępek.
W prawidłowej higienie zębów nieodzownym atrybutem jest również nitka dentystyczna. Pozwala bowiem usunąć osad i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, do których żadna szczotka nie dotrze.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments