Hipoterapia i dogoterapia dla dzieci. ZDJĘCIA

Podczas leczenia dzieci korzystają z różnych form terapii, np. hipoterapii. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Uzupełnieniem działalności Centrum Rehabilitacji i Edukacji Dzieci i Młodzieży jest organizacja turnusów dla dzieci z problemami psychicznymi i otyłością.

ZOBACZ ZDJĘCIA

– Dzieci z problemami psychicznymi z roku na rok przybywa. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu zorganizowaliśmy w lipcu dwa turnusy dla dzieci z rozpoznaniem zespołu Aspergera, autyzmu, z zaburzeniami zachowania typu ADHD czy innymi problemami emocjonalnymi – mówi Katarzyna Biała-Solarz, psycholog, psychoterapeuta z Centrum.

W ramach dwutygodniowych turnusów dzieci w grupach od lat 4 do 10 i od 10 do 18, miały zapewnioną opiekę, posiłek i rehabilitację. – Prowadziliśmy hipoterapię, dogoterapię, terapię manualną, terapię metodą Weroniki Sherborne (wspomaga rozwój psychoruchowy, często stosowana w stosunku do dzieci autystycznych), dwie godziny basenu dziennie oraz warsztaty terapii zajęciowej, podczas których dzieci samodzielnie przyrządzały np. śniadanie.

Zajęcia spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko dzieci ale i ich rodziców, którzy przekonali się, że ich pociecha potrafi funkcjonować w grupie rówieśniczej (w turnusie uczestniczyły też dzieci, które uczą się w trybie zajęć indywidualnych w domu i nie mają żadnego kontaktu z rówieśnikami) – mówi Katarzyna Biała-Solarz.
Dlaczego coraz więcej dzieci ma problemy psychiczne? Według psychologów dzieci podlegają takim samym naciskom jak my dorośli, stresowi, szybkiemu tempu życia, chorobie, tyle tylko, że ich psychika ma mniejszą odporność.

Leczą też otyłość
Placówka pomaga też dzieciom w zmaganiu się z inną chorobą cywilizacyjną jaką jest otyłość. – Program leczenia otyłości u dzieci jest kolejnym, po wakacyjnych turnusach psychologicznych uzupełnieniem naszej oferty – mówi dr n. med. Grzegorz Przysada, szef Centrum.

Doktor przypomina jednocześnie, że statutowe zadania ośrodka od pół roku wypełniane są wzorcowe. W otwartej 1 lutego placówce pomoc na oddziałach stacjonarnych rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej i ogólnoustrojowej znalazło już ponad 420 pacjentów. W poradni rehabilitacji ogólnoruchowej zrealizowano 1008 wizyt, a zdrowia psychicznego udzielono 562 porady. – To świadczy o tym, jak bardzo ten ośrodek był potrzebny i jaką rolę ma do spełnienia w przyszłości – mówi doktor Przysada.

Wprowadzają niestandardowe metody leczenia
Dlaczego leczą “konikami”? – To u nas powrót do tradycji. W latach 90, jako jedyny oddział rehabilitacyjny w Polsce prowadziliśmy tę formę terapii, teraz do tego wracamy i chcemy na stałe zatrudnić hipoterapeutę. Z tego co wiem, ten rodzaj zajęć terapeutycznych prowadzony jest jeszcze tylko na oddziale szpitalnym w Krakowie.

Fakt, że centrum działa tak prężnie i wciąż poszerza swoją ofertę składa na zgranie zespołu i pasję ludzi, którzy go tworzą. Skromnie przy tym pomija swoją osobę, chociaż widać, że cieszy go to, co udało mu się osiągnąć razem z nimi.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments