Horror w stadninie koni!

„Takie traktowanie zwierząt jest karalne” – pisze na Facebooku posłanka Dorota Niedziela, pokazując zdjęcia zrobione w stadninie w Janowie Podlaskim. Fot. Facebook Dorota Niedziela

JANÓW PODLASKI. Posłanki sprawdziły, w jakich warunkach przebywają zwierzęta w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Na miejscu doznały szoku.

To zbrodnia na zwierzętach! – grzmią posłanki Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela i Joanna Kluzik-Rostkowska, które w ubiegły wtorek pojechały na interwencję poselską do słynnej niegdyś na całym świecie stadniny w Janowie Podlaskim. Z ich relacji wyłania się obraz nędzy i rozpaczy.

– To, co zgotował tam zwierzętom poprzedni prezes (Grzegorz Czochański – dop. red.) powinno być surowo ukarane – twierdzi Niedziela i opisuje, że: „Wszyscy już wiedzą, że marka stadniny została zniszczona i stadnina jest bankrutem, ale że konie nie miały czyszczonych boksów 5 m-cy, a kopyta nie były pielęgnowane od sierpnia 2019 to jakiś niepojęta sytuacja!”. Dodaje, że „W najgorszej jednak sytuacji było stado 600 krów. Takie traktowanie zwierząt jest karalne! Zaniedbanie, cierpiące bez odpowiedniej opieki krowy i cielęta”. Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśla, że boksy koni powinny być sprzątane przynajmniej raz w tygodniu. Kopyt koni nie strugano od sierpnia (robi się to co 6-8 tygodni). Niektóre młode konie mają przez to już nieodwracalne zmiany ortopedyczne. Twierdzi również, że nie jest jasne, czy konie były w ogóle szczepione i odrobaczane. Posłanka zwróciła uwagę też na fakt, że „na 476 koni, które teraz są w stadninie, 150 nie ma paszportu”. Jego brak oznacza to, że takiego konia nie da się sprzedać.

Sprawę skomentował Gazecie Wyborczej aktualny prezes stadniny. – Obecnie trwa przygotowywanie raportu otwarcia. Zaprosiłem też przedstawicieli Państwowego Instytutu Weterynarii z Puław, żeby ocenili stan zwierząt. Gdy poznam raport, odniosę się do niego – skwitował Marek Gawlik, dodając, że podjął już odpowiednie kroki „aby dobrostan zwierząt był na jak najwyższym poziomie”.

Posłanka Dorota Niedziela skierowała interpelację poselską do ministra rolnictwa z pytaniem, czy zna sytuację zwierząt w stadninie w Janowie Podlaskim. Razem z Joanną Kluzik-Rostkowską żądają pociągnięcia do odpowiedzialności za „skrajne zaniedbanie zwierząt” poprzedniego prezesa Grzegorza Czochańskiego.

ksz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
oborowy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oborowy
Gość
oborowy

My byli pracownicy PGR-ów nareszcie wrociliswa do pracy na dawne stanowiska.
PiS docenił nasze doswiadczenia w zawodzie i wrócilśwa na do pracy.