Hospicja nie będą przedsiębiorstwami

Podkarpackie hospicjum opiekuje się większą liczbą dzieci niż płaci NFZ. Pieniądze na nadplanowe dzieci pozyskuje z 1 proc. podatku. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Nowela ustawy o działalności leczniczej, na którą czekały wszystkie organizacje pozarządowe czeka już tylko na podpis prezydenta

Wprowadzone zmiany w ustawie dotyczą m.in. wyłączenia fundacji, stowarzyszeń, kościołów, kościelnych osób prawnych i związków wyznaniowych wykonujących działalność leczniczą z obowiązku prowadzenia tej działalności w formie przedsiębiorstw. Umożliwia im to przyjmowanie darowizn 1 proc. z podatku od osób fizycznych (PIT) i korzystania z pomocy wolontariuszy. Nowela przesuwa także w czasie obowiązek dodatkowych ubezpieczeń szpitali od zdarzeń medycznych.

– To bardzo dobra wiadomość. Kontrakt, który mamy podpisany z NFZ pokrywa 50 – 60 proc. kosztów naszej działalności. Resztę pozyskiwaliśmy z 1 proc. podatku i darowizn. Gdybyśmy stracili taką możliwość, nie moglibyśmy zajmować się tak dużą liczbą nieuleczalnie chorych dzieci jak teraz – mówi Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.

Zadowoleni są również dyrektorzy szpitali, z których większość nie podpisała umów z PZU na dodatkowe ubezpieczenia. Teraz będą na to mieć czas do końca 2013 r. a nie do 30 czerwca 2012 jak stało w ustawie. Suma gwarancyjna zależeć będzie teraz od liczby łóżek w danym szpitalu. Szacunkowo wyceniono, że jedno łóżko to 1000 zł, a więc stawka tych ubezpieczeń ulegnie zmniejszeniu.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments