Hospitalizacja z powodu złamania to koszt nawet 4 tys. zł.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak drogie są poszczególne procedury wykonywane w szpitalach, na ich koszt składa się bowiem wiele czynników, wśród nich zarobki personelu. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Często to, co odkładamy przez lata płacąc składki, może zostać wykorzystane niemal podczas jednego pobytu w szpitalu. 

Ambulatoryjne zaopatrzenie złamanej ręki czy nogi to koszt rzędu ok. 1 tys. zł, jednak jej operacyjne złożenie kosztuje już ponad 4 tys. zł. Leczenie ostrych chorób wątroby pochłania ponad 3 tys. zł, ostre zapalenie trzustki – od 3 do 15 tys. zł. Zaburzenia rytmu serca (w zależności od wieku i powikłań) od 1 tys. do prawie 12 tys. zł. Udar mózgu to nawet 12,5 tys. zł. Zapalenie płuc – z powikłaniami – może kosztować 16 tys. zł. Często to, co odkładamy przez lata płacąc składki, może zostać wykorzystane niemal podczas jednego pobytu w szpitalu.

W tym roku osoba prowadząca działalność gospodarczą na ubezpieczenie wydaje ponad 1 tys. zł miesięcznie na co składa się tzw. ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), fundusz pracy oraz ubezpieczenie zdrowotne, przeznaczane na leczenie, na które z całej puli przeznaczane jest ok. 262 zł. To rocznie daje nieco ponad 3100 zł. Jeżeli nie chorujemy w trakcie ok. 40 lat pracy powinniśmy mieć na koncie 124 tys. zł. Na co nam wystarczy?

Najtańsza jest podstawowa diagnostyka. Badania krwi czy moczu to rząd kilku złotych. Niedrogie są także usługi radiologiczne, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu zł. Najtańsze jest zdjęcie kości nosa, a najdroższe klatki piersiowej. Potem jest jednak coraz drożej.

Leczenie nadciśnienia tętniczego kosztuje od 1456 do 4160 zł, nagłego zatrzymania krążenia – 2392 zł, zakrzepicy żył głębokich – 2080 zł. Wycięcie wyrostka robaczkowego to koszt 2400 zł, operacja przepukliny brzusznej od 1900 do 2650 zł, wycięcie pęcherzyka żółciowego od 3276 do 3692 zł, usunięcie zaćmy kosztuje od 2,4 do 3,6 tys., zależnie od metody. Ostre choroby wątroby – 3 tys. zł, ostre zapalenie trzustki – od 3 do 15 tys. zł, usunięcie macicy 9,5 tys. zł. Zaburzenia rytmu serca (w zależności od wieku i powikłań) kosztuje od 1 do 12 tys. zł. Koronaroplastyka serca (udrażnianie podczas czy po zawale) 6 – 12 tys. zł. Endoproteza biodra to koszt nawet 25 tys. zł.

***
Jeżeli mamy pecha i w wieku ok. 50 dopadnie nas zawał, a potem choroba nowotworowa, może okazać się, że szybko braknie nam mozolnie składanych pieniędzy. Pozostaje liczyć na opiekę mimo tego.

Anna Moraniec

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
tomekAnderrobkasiaczytelnik Nowin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ander
Gość
Ander

Bardzo dobry artykuł- ludzie w Polsce muszą sobie zdać sprawę jak droga jest opieka medyczna i skończyć z populistycznym narzekaniem

rob
Gość
rob

hahaha. kilo gipsu, zdjęcie ,bandaż tysiąc złotych kto to wyliczył .

tomek
Gość
tomek

Jeżeli doliczyć do tego całą masę kasy zmarnowaną na urzedników…

kasia
Gość
kasia

Taniej będzie jak się da Pavulon

czytelnik Nowin
Gość
czytelnik Nowin

Mamy za to wielka ilosc takich osob ktore nie zaplacily nawet zlamanego grosza na ubezpieczenie spoleczne a wykorzystalo ten fundusz za setki tysiecy zlotych !
Niestety idzie to z konta tych ktorzy zaplacili.