Huta już prawie chińska

Produkowane w przyszłości w Stalowej Woli maszyny budowlane, też będą koloru żółtego, tyle że będzie je zdobił inny napis. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. W trakcie największej w ostatnich latach misji gospodarczej w Państwie Środka decyduje się przyszłość HSW.

Jutro wieczorem najwyżsi dostojnicy państwowi Polski i Chin podpiszą memorandum ws. sprzedaży Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi LiuGong. Po podpisaniu memorandum, Chińczykom pozostanie już tylko przelać pieniądze na konto naszego Skarbu Państwa i wprowadzić swoich ludzi do najważniejszych gabinetów przy ul. Kwiatkowskiego 1.

Wszystkie szczegóły transakcji sprzedaży naszego lidera w produkcji maszyn budowlanych potentatowi światowemu, zostały już uzgodnione. Memorandum jest wyłącznie notą dyplomatyczną, w której oba państwa stwierdzają, że nie mają nic przeciwko transakcji i zainteresowane firmy mogą ją realizować.

Nasz przykład międzynarodowych relacji

Do podpisania memorandum dojdzie w Chinach, gdzie z dużą misją gospodarczą wybrał się prezydent Bronisław Komorowski. Jest to największa misja do Państwa Środka od 14. lat, kiedy to o względy Chińczyków zabiegał Aleksander Kwaśniewski. W grupie przedsiębiorców towarzyszących prezydentowi jest m.in. Krzysztof Trofiniak, prezes HSW. W styczniu br. min. Aleksander Grad podpisał w Chinach wolę naszego rządu sprzedania HSW. Teraz ta umowa jest dopinana. Gdy memorandum zostanie podpisane, poznamy termin ostatecznej sprzedaży.

HSW staje się przykładem dobrych realcji polsko-chińskich i można tylko życzyć jej załodze, by ta sytuacja trwała jak najdłużej. Przed tygodniem LiuGong podpisał ze związkami zawodowymi w HSW pakiet socjalny, który jest gwarantem pracy na kilka lat. Trochę krócej utrzyma się logo HSW na maszynach produkowanych w Stalowej Woli. Chiński inwestor zadeklarował, że póki co, na koparkach i spychaczach będzie dotychczasowa nazwa firmy. Gdy zastąpi ją  krótszy napis LiuGong, logo HSW będzie już tylko na sprzęcie wojskowym wytwarzanym nad Sanem.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments