I ty możesz zostać dyplomatą

RZESZÓW. W piątek rzeszowscy studenci mogli się dowiedzieć jakie kryteria trzeba spełnić i w jaki sposób starać się o otrzymanie stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przedstawiciel MSZ i członkowie Forum Młodych Dyplomatów spotkali się ze studentami Uniwersytetu i Politechniki.

– Jednym ze sposobów dostania się do MSZ jest ukończenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP) – podczas spotkania mówiła Magdalena Szubera, z Departamentu Komitetu do spraw Europejskich w MSZ.

– Po ukończeniu KSAP-u zatrudnienie w administracji jest praktycznie pewne. Inną metodą jest składanie podań o praktyki, staże bądź  aplikację dyplomatyczno – konsularną bezpośrednio do MSZ.
Jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu kandydat na dyplomatę powinien biegle władać językami obcymi, najlepiej dwoma, posiadać ogólną wiedzę na temat polityki międzynarodowej oraz  zagadnień politologicznych i historycznych. Aby starać się o aplikację dyplomatyczno – konsularną należy też posiadać tytuł magistra. Kryteria nie są jednak sztywne i na pracę w MSZ mogą liczyć także specjaliści z różnych dziedzin jak np. prawnicy.

Jeszcze inną drogą do kariery dyplomatycznej jest działalność w Forum Młodych Dyplomatów. Jest to pozarządowa organizacja skupiająca ludzi zainteresowanych tematyką polityki zagranicznej. Forum zajmuje się organizacją szkoleń, spotkań z dyplomatami, wyjazdów i imprez, które umożliwiają zdobycie kompetencji i doświadczeń przydatnych w pracy w MSZ.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments