Ikea może już budować, ale się nie spieszy

Zrobiliśmy wszystko co do nas zależało. zarówno władze gminy jak i radni - stwierdził Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. - Wciąż jednak nie znamy terminu, kiedy rozpoczną się prace budowlane przy centrum handlowym Ikei. Fot. Wit Hadło

ŚWILCZA, WARSZAWA. Nie wiadomo czy w  tym roku rozpocznie się szwedzka inwestycja i nie jest pewne, czy centrum handlowe będzie gotowe w 2014 roku.

Szwedzki koncern Ikea mógłby już rozpocząć w Świlczy prace przy budowie sklepu z meblami, ale nie jest nawet pewne czy będzie to możliwe w 2012 roku. Radni tej podrzeszowskiej gminy uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego pod taką inwestycję. Co z tego, skoro skandynawskiej firmie nie śpieszy się z wejściem w teren i wbiciem pierwszej łopaty.

Zapytaliśmy gospodarza gminy Świlcza, czy zna datę rozpoczęcia robót, ale niestety nie dotarły do niego żadne informacje na ten temat. – Radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a mimo to jest cisza i nikt z przedstawicieli Ikea nie skontaktował się z nami. Nie wiemy nawet, czy w tym roku będą prowadzone jakieś prace budowlane – poinformował Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – Szwedzka firma ma już do swojej dyspozycji większą część terenu pod taką inwestycję – 42 hektary, ale z nieznanych przyczyn nic nie robi żeby rozpocząć roboty. W sumie zakupiła ponad 60 hektarów i tylko 18 hektarów jest nieodrolnionych. Wkrótce i ta część będzie odrolniona.

Kiedy początek robót? Nie wiadomo
Próbowaliśmy dowiedzieć się dlaczego wciąż nie jest znany termin robót na gruntach między krajową “czwórką”,  a linią kolejową Rzeszów-Kraków przy zjeździe na Woliczkę, ale w polskim oddziale szwedzkiej firmy niewiele wiedziano na ten temat.
- Nie znamy jeszcze konkretnego terminu, kiedy rozpoczną się roboty budowlane przy centrum Ikei – poinformowała Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy w Grupie Ikea w Polsce. – To jeden z terenów w Polsce pod nasze przyszłe inwestycje. Nie mogę potwierdzić, że w 2014 roku otwarte zostanie regionalne centrum handlowe wraz z meblarskim sklepem.

Zapewniano, że sklep otworzą w 2014 roku
Jeszcze w 2009 roku podczas wizyty w Świlczy ówczesny dyrektor generalny Inter Ikea Centre Polska Tomas Rask mówił, że na początku 2014 roku będzie można w tej miejscowości kupować 9500 artykułów – dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych mebli i innych produktów wyposażenia wnętrz. Miałby to być dwukondygnacyjny sklep meblarski Ikea o powierzchni 33 tysięcy metrów kwadratowych oraz centrum handlowe o powierzchni kolejnych 79 tys. metrów. Nie jest jednak pewne, czy w 2014 roku będą gotowe: sklep i centrum. Jest na to za mało czasu.

Gmina Świlcza szacuje, ze do jej kasy rocznie będzie wpływać od 2 do 3 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości, jakie będzie płacić szwedzki koncern. Ikea ma zainwestować 200 mln zł i w ciągu 4 lat stworzyć 2,5 tysiąca miejsc pracy.

Mariusz Andres

do “Ikea może już budować, ale się nie spieszy”

 1. Polak

  Popatrzcie jak się cieszy z tego, że kolejny Inwestor zrobi sobie białych murzynów i będzie się śmiał z idiotów w Polsce.

 2. BUDOWNICZY

  Ale URWAŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Ratownik

  A ja słyszałem ze IKEA chce otworzyc Sklep i fabryke w Mielcu a tereny w Swilczy chce sprzedac za duzo wieksza kwote niz kupiła innemu inwestorowi !!! Ponoc juz trwaja rozmowy !!!

  • Piotr

   Póki co zajmijcie się biletami mpk bo Świlcza jako jedyna gmina dopłaca do przewozów,a bilety ma droższe niż np: Boguchwała, która nie dopłaca ani grosza.

 4. Michał

  Jak tu teraz żyć, skoro nie chcą nam kolejnego blaszaka wybudować???

 5. ROMAN

  byłem swego czasu w ich sklepie w Wa-wie – stuł zrobiony „Scyzorykiem” za 15.000 zł model jak z roku 1100 – czy takie będą i u nas ?

 6. enzo

  pamiętam jak kiedyś wszyscy marzyli o Tesco w Rzeszowie, teraz marzeniem stała się Ikea ;)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.