Ile kosztuje nas podkarpacka władza?

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Ujawniamy, ile kosztuje każdego mieszkańca utrzymanie urzędników samorządowych.

Ponad 242  zł rocznie płaci każdy mieszkaniec Rzeszowa na utrzymanie samorządowej administracji, w tym na pobory prezydenta i pracujących u niego urzędników. Oznacza to, że na utrzymanie lokalnej władzy małżeństwo z dwójką dzieci przeznacza rocznie blisko 1000 zł!

Koszty administracji lokalnej są różne w poszczególnych miastach, gminach i powiatach. Okazuje się, że najbiedniejsze regiony wcale nie mają najniższych kosztów, Wręcz przeciwnie.

Uchodzące za najbiedniejsze w województwie powiaty bieszczadzki i leski mają najwyższe na Podkarpaciu koszty administracyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wynoszą one rocznie ponad 111 zł. W najbogatszym powiecie rzeszowskim, każdy mieszkaniec płaci na starostwo tylko 60,67 zł rocznie.

Niewysokie koszty administracji ma też sam Rzeszów. 242,18 zł na mieszkańca rocznie stawia go na czwartym miejscu w kraju wśród miast wojewódzkich. Niższe koszty ponoszą tylko mieszkańcy Torunia, Białegostoku i Lublina.

Podobnie w ogólnopolskim rankingu wypada Podkarpacie. 28,38 zł na każdego mieszkańca województwa, to czwarte miejsce w kraju.

Wśród małych gmin najwyższe koszty administracji ponoszą mieszkańcy Cisnej – 835,95 zł i Lutowisk – 771,60 zł. Na przeciwnym biegunie są Gać – 265,16 zł i Besko – 251,16 zł.
Wśród średnich gmin wójtowanie najtaniej kosztuje mieszkańców Białobrzegów i Zaklikowa, a najdrożej: Bukowska i Soliny. Wśród dużych gmin niskie koszty mają Jarosław i Łańcut, a wysokie Żurawica i Radymno.

Warto pamiętać, że każdy mieszkaniec utrzymuje trzy samorządy: gminy (lub miejski), powiatowy i wojewódzki.

Skąd się biorą te pieniądze? Bezpośrednio z podatków od nieruchomości. Jeżeli ktoś mieszka w bloku, to podatek płaci spółdzielnia, a mieszkaniec pokrywa go w czynszu. Kupując chleb lub paliwo też płacimy na naszą lokalną władzę. Wszak do marży handlowej wliczony jest podatek, który właściciel stacji lub sklepu zanosi do urzędu gminy.

Stanisław Krok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments