- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Ile kosztuje nas podkarpacka władza?

Posted By Redaktor On 25 listopada 2011 @ 11:00 In Kronika Policyjna | No Comments

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Ujawniamy, ile kosztuje każdego mieszkańca utrzymanie urzędników samorządowych.

Ponad 242  zł rocznie płaci każdy mieszkaniec Rzeszowa na utrzymanie samorządowej administracji, w tym na pobory prezydenta i pracujących u niego urzędników. Oznacza to, że na utrzymanie lokalnej władzy małżeństwo z dwójką dzieci przeznacza rocznie blisko 1000 zł!

Koszty administracji lokalnej są różne w poszczególnych miastach, gminach i powiatach. Okazuje się, że najbiedniejsze regiony wcale nie mają najniższych kosztów, Wręcz przeciwnie.

Uchodzące za najbiedniejsze w województwie powiaty bieszczadzki i leski mają najwyższe na Podkarpaciu koszty administracyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wynoszą one rocznie ponad 111 zł. W najbogatszym powiecie rzeszowskim, każdy mieszkaniec płaci na starostwo tylko 60,67 zł rocznie.

Niewysokie koszty administracji ma też sam Rzeszów. 242,18 zł na mieszkańca rocznie stawia go na czwartym miejscu w kraju wśród miast wojewódzkich. Niższe koszty ponoszą tylko mieszkańcy Torunia, Białegostoku i Lublina.

Podobnie w ogólnopolskim rankingu wypada Podkarpacie. 28,38 zł na każdego mieszkańca województwa, to czwarte miejsce w kraju.

Wśród małych gmin najwyższe koszty administracji ponoszą mieszkańcy Cisnej – 835,95 zł i Lutowisk – 771,60 zł. Na przeciwnym biegunie są Gać – 265,16 zł i Besko – 251,16 zł.
Wśród średnich gmin wójtowanie najtaniej kosztuje mieszkańców Białobrzegów i Zaklikowa, a najdrożej: Bukowska i Soliny. Wśród dużych gmin niskie koszty mają Jarosław i Łańcut, a wysokie Żurawica i Radymno.

Warto pamiętać, że każdy mieszkaniec utrzymuje trzy samorządy: gminy (lub miejski), powiatowy i wojewódzki.

Skąd się biorą te pieniądze? Bezpośrednio z podatków od nieruchomości. Jeżeli ktoś mieszka w bloku, to podatek płaci spółdzielnia, a mieszkaniec pokrywa go w czynszu. Kupując chleb lub paliwo też płacimy na naszą lokalną władzę. Wszak do marży handlowej wliczony jest podatek, który właściciel stacji lub sklepu zanosi do urzędu gminy.

Stanisław Krok


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/ile-kosztuje-nas-podkarpacka-wladza/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.