Ile zarabiają najbogatsi Polacy

398 mln zł to majątek Adama Górala. Miejsce 66. na liście 100 najbogatszych Polaków. Fot. Archiwum

– Aby odnieść sukces w biznesie trzeba mieć wyobraźnię i marzenia. Potem trzeba przekonywać do swoich wizji współpracowników. Żelazną regułą jest otaczanie się mądrzejszymi od siebie – uważa Jan Kulczyk, najbogatszy Polak.

Andrzej i Jerzy Krzanowscy z Krosna oraz Adam Góral z Rzeszowa to jedyni przedstawiciele naszego regionu, którzy znaleźli się na prestiżowej liście 100 najbogatszych Polaków, opublikowanej jak co roku przez tygodnik Wprost. Liderem rankingu pozostał Jan Kulczyk, którego majątek został oszacowany na blisko 10 mld zł.
Nasi przedsiębiorcy są stałymi bywalcami listy “100 najbogatszych Polaków”. Bracia Krzanowscy, właściciele grupy Nowy Styl, w rankingu są notowani od 14 lat. Obecnie zajmują 31. pozycję. Z kolei znany z działalności w przemyśle informatycznym i ze sponsorowania siatkarskiej drużyny Asseco Resovia – Adam Góral, po raz szósty znalazł się w elitarnym gronie.

Od keczupy do informatycznego giganta
Rzeszowski biznesmen w tegorocznym rankingu został sklasyfikowany na 66. pozycji z majątkiem szacowanym na 398 mln zł. Jest doskonałym przykładem na to, że aby zaistnieć w biznesie, niekoniecznie trzeba mieć na początku wielki kapitał, ale przede wszystkim dobry pomysł. Zanim stał się potentatem na rynku informatycznym, trudnił się produkcją keczupu. Potem od podstaw zbudował potęgę Asseco Poland, który jest dziś informatycznym gigantem nie tylko na skalę kraju, ale i Europy. To dziś największa spółka z tej branży, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie wyceniana jest na ponad 4 mld zł, co plasuje ją w elitarnej grupie 20 największych spółek GPW.

Gdzie leży źródło sukcesu rzeszowskiego biznesmana? Przede wszystkim była nim odwaga i wyczucie. Adam Górala w odpowiednim momencie nie bał się stanąć w szranki z największymi dostawcami oprogramowania dla banków i firm w Europie. Stworzył międzynarodową grupę obejmującą niemal cały kontynent. Obecnie Grupa Asseco składa się z kilkudziesięciu spółek działających w Polsce, Czechach, Turcji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Izraelu, Portugalii, krajach Skandynawskich i na Węgrzech, zatrudniających ok. 12,5 tys. osób.

W rodzinnym mieście jest znany przede wszystkim z tego, że wspiera siatkarską drużynę Asseco Resovii. Po dziewięciu latach inwestowania, doczekał się kilka tygodni temu upragnionego tytułu mistrza kraju.

Bracia próbowali wielu rzeczy
Andrzej i Jerzy Krzanowscy dorobili się na krzesłach i krzesełkach. Współwłaściciele grupy Nowy Styl mają się czym pochwalić. To w siedziska ich firmy są wyposażone prawie wszystkie areny Euro 2012 w Polsce czyli stadiony Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Krzesełka ich marki Forum Seating zamontowano także na trybunach obiektów, na których były rozgrywane piłkarskie mistrzostwa świata w RPA (Green Point w Kapsztadzie i Mbombela w Nelspruit), a także na stadionach Widzewa Łódź, Śląska Wrocław oraz Cracovii.

Zanim zbudowali potęgę Nowego Stylu, parali się różnymi zajęciami. Młodszy z braci Jerzy sprowadzał komputery i turecką odzież, pracował w restauracji w Izraelu, prowadził też bar w Krośnie. Adam w tym czasie przebywał w USA, gdzie pracował w fabryce krzeseł rodziny Sternów. Zza oceanu przywiózł pomysł na biznes i kapitał na start. Namówił m.in. swojego byłego pracodawcę Ronalda Sterna, by został ich partnerem biznesowym. Dziś jest on właścicielem 40 proc. udziałów w spółce. Krzanowscy zaczynali w 1992 r. od siedmioosobowego zespołu i trzech typów krzeseł. Dziś w skład grupy Nowy Styl wchodzą firmy w Polsce oraz na Ukrainie, Węgrzech, w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, RPA i we Francji.

Najbogatszy Polak inwestuje na Podkarpaciu
Podkarpaccy krezusi z pewnością mogą imponować, ale w porównaniu z najbogatszymi Polakami, wciąż wypadają średnio. Liderem prestiżowego rankingu od lat pozostaje Jan Kulczyk. To przykład jednego z niewielu Polaków, który swoje inwestycje i interesy prowadzi w skali globalnej. Na pytanie jak zostać miliarderem ostatnio odpowiedział – Najważniejsze jest w życiu dobrze wybrać rodziców. Ja pierwszy milion dostałem od ojca, miałem szczęście. Ale tak zupełnie serio – sukces zależy od kilku elementów. Trzeba mieć wyobraźnię i marzenia. Potem trzeba przekonywać do swoich wizji współpracowników. Żelazną regułą jest otaczanie się mądrzejszymi od siebie. Na koniec trzeba mieć odrobinę szczęścia, by znaleźć się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie.

Kulczyk inwestuje przede wszystkim w wydobycie surowców naturalnych na terenie Afryki. Buduje autostrady, działa w przemyśle piwnym i motoryzacyjnym. Co ciekawe, jakiś czas temu kupił najnowocześniejszą w kraju elektrociepłownię gazową, która mieści się w Nowej Sarzynie.

Czołówka rankingu tygodnika Wprost “100 najbogatszych Polaków”
1.    Jan Kulczyk    9,7 mld
2.    Zygmunt Solorz-Żak    8,5 mld
3.    Michał Sołowow    7,45 mld
4.    Leszek Czarnecki    5,46 mld
5.    Roman i Grażyna Karkosikowie    3,06 mld
6.    Jerzy Starak    3 mld
7.    Dariusz Miłek    2,25 mld
8.    Grażyna Kulczyk    1,85 mld
9.    Tadeusz Chmiel    1,8 mld
10.    Zbigniew Niemczycki    1,7 mld

Piotr Pezdan

Autor korzystał z materiałów zamieszczonych w tygodniku Wprost

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments