Inflacja pożera nasze podwyżki

Za średnią pensję z maja br. mogliśmy niestety zrobić mniej zakupów niż za tę z maja 2011 roku. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Mimo wzrostu wynagrodzeń jesteśmy coraz biedniejsi.

Choć nasze płace rosną, my tego nie odczuwamy. Przeciwnie – coraz więcej z nas musi ciąć wydatki i zaciskać pasa. Dlaczego? Wszystko przez inflację, która coraz bardziej nam doskwiera.

Jeśli porównać przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie podkarpackim z maja tego roku do wynagrodzenia z maja roku ubiegłego – wzrosło ono o 190 zł. Nie jest to żaden powód do radości, kiedy spojrzeć na drastyczne podwyżki w sklepach.

Inflacja na Podkarpaciu jedną z najwyższych w kraju
– W maju br. w województwie podkarpackim zaobserwowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 6,7% w porównaniu z majem roku 2011. Jednak biorąc pod uwagę poziom inflacji realnie wzrost ten był mniejszy – informuje Teresa Krzemińska, kierownik Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

– Inflacja za I kwartał 2012 roku w odniesieniu do I kwartału roku 2011 na Podkarpaciu wyniosła 4,5 % i była jedną z najwyższych w kraju – dodaje.

Wzrost naszych wydatków w dużej mierze spowodowany jest rosnącymi cenami żywności. Windowanie tych ostatnich z kolei wynika z wielu czynników. – Szczególnie widoczne jest to w przetwórstwie mięsnym, gdzie producenci skarżą się na brak surowca. Dodatkowe elementy wpływające na podwyżki to rosnące koszty energii, a także wydatki marketingowe. Sporą rolę odgrywają tu właściciele „sieciówek”, ustalając ogromne stawki za ulokowanie produktu na półce – komentuje Jerzy Wiśniewski, dyrektor Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Uwaga

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Podkarpaciu w maju 2012 wyniosło 3008 złotych na osobę. W maju 2011 roku było to 2818 złotych na osobę.

Karolina Grek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mamnick
mamnick
8 lat temu

Ładniutka pani na zdjęciu:)))))

wojtek
wojtek
8 lat temu

podziękujmy tym którzy 30 lat temu skakali przez płot żeby się nam żyło „lepiej”

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

A na kogo i czy w ogóle głosowaliście w wyborach ??. Ustawcie się w kolejce do wojewody jak do namiestnika Tuska i niech wyjaśnia , jeśli premier wali tylko w gałę, zamiast rządzić i spotykać się z ludźmi.
Jest jeszcze inna droga krzyczeć i wołać o dymisji jak do Laty.