Inna firma zakończy budowę obwodnicy

ROPCZYCE. Drogbud odwołał się do sądu przeciw Skarbowi Państwa, bo został odsunięty od inwestycji drogowej

Budowa 4,6-kilometrowej obwodnicy południowej w Ropczycach miała być gotowa na 24 lipca 2010 roku. Wykonawca tej inwestycji, Podkarpacki Holding Budowy Dróg Drogbud, nie zakończył jej jednak w wyznaczonym terminie. Nie zdążył również na 13 grudnia, dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wypowiedziała umowę tej firmie. W lutym GDDKiA ogłosi przetarg na nowego wykonawcę obwodnicy.

Wprawdzie kierowcy jeżdżą już otwartą w ubiegłym roku ropczycką obwodnicą, ale Drogbud nie dokończył wszystkich prac przy odcinku obwodowym związanym między innymi z wykonaniem dróg serwisowych. Dodatkowo jeszcze firma miała położyć nowy asfalt na drodze krajowej E-4 przebiegającej przez miasto.

Po odsunięciu od robót kończących budowę obwodnicy, firma PHBD Drogbud złożyła odwołanie do sądu. Wykonawca inwestycji nie zgadza się z postanowieniem, które wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i odwołuje się do sądu kierując pozew przeciw Skarbowi Państwa. Firma chce żeby sąd ustalił ostateczny termin oddania do użytku obwodnicy na luty 2012 roku.

– Odstąpiliśmy od umowy, bo wykonawca nie dotrzymał terminu zakończenia robót na obwodnicy – poinformowała Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA Oddział w Rzeszowie. – Obecnie kończymy inwentaryzację i sprawdzamy ile robót na obwodowej pozostało do wykonania, a także jak wygląda kwestia finansowa tej inwestycji.

W lutym GDDKiA ogłosi nowy jednoetapowy przetarg na nowego wykonawcę zakończenia robót przy budowie obwodnicy. Ze złożonych ofert wybrana będzie najlepsza, a nie jak wcześniej z kilkudziesięciu wytypowano dziesięć i dopiero z tej grupy jedną. Na razie trudno powiedzieć, kiedy poznamy nowego wykonawcę.

Od lipca ub. roku Drogbudowi za niedotrzymanie terminu Generalna Dyrekcja naliczała kary w wysokości 50 tys. zł za każdy dzień zwłoki. W sumie kontrakt na budowę całej obwodnicy wynosi 173 mln zł.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments