Innowacyjne nauczanie w SP nr 8 w Rzeszowie

Bohumir Soukup, czeski programista, autor systemu do programowania SGP Baltie. Fot. Wit Hadło

Bohumir Soukup, czeski programista, autor systemu do programowania SGP Baltie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Rzeszowscy uczniowie poznają techniki programowania.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rzeszowie od kilku miesięcy uczą się nowoczesnego programowania. Pomaga im w tym środowisko systemowe „Baltie” oraz zajęcia z jego autorem, znanym na całym świecie czeskim programistą Bohumirem Soukupą.

Zgodnie z Projektem Rozporządzenia Ministra Edukacji, określającym zmiany w podstawie programowej, od września 2016 roku wprowadzona została nauka programowania już dla pierwszoklasistów. Dzięki niemu rozpoczęło się pilotażowe wdrożenie nowego systemu. Wzięło w nim udział ponad 160 ośrodków z Podkarpacia, w tym również Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie, mieszcząca się przy ulicy Rudnickiego 2.

Pierwsza przygoda placówki z kodowaniem miała miejsce już ponad 20 lat temu, kiedy młodzi uczniowie na pozalekcyjnych zajęciach komputerowych samodzielnie kodowali plansze do rozpoznawalnej wówczas gry „Heartlight” oraz redagowali czytelne procedury w języku „Logo”. Obecnie od kilku lat uczniowie funkcjonują w środowisku „Baltie” oraz tworzą programy w innowacyjnym systemie „Scratch.”

– Program „Baltie” jest wizualną wersją języka, którym posługują się programiści – mówi Maria Jerzak, nauczycielka informatyki i matematyki w SP nr 8 w Rzeszowie. – To jedyne środowisko, w którym dzieci uczą się prawdziwego programowania w postaci graficznej. Już nawet 5-letnie dzieci są w stanie tworzyć w tym języku.

Umiejętność kodowania stanowi obecnie podstawę w kształceniu i edukowaniu młodzieży. Pod tym względem SP nr 8 jest jedną z najlepszych szkół w Polsce, ukierunkowaną m.in. na rozwój nowoczesnych technologii programowania. O jej jakości świadczą wyniki uczniów, którzy od 2013 roku zajmują czołowe lokaty w wojewódzkich rywalizacjach programistycznych.

Rozmowa z Bohumirem Soukupą, czeskim programistą, autorem systemu do programowania SGP Baltie:

– Jak ważna dla dzieci jest nauka programowania?
– Każdy z nas jest programistą, gdyż codziennie tworzymy pewne plany działania. Często nawet o tym nie myślimy, ale tak jest prawda. Skoro to robimy, to musimy także uczyć młodych ludzi.

– Dzieci same wykazują inicjatywę do pracy, czy trzeba ja jakoś specjalnie motywować?
– Z moich badań wynika, że do 10. roku życia dziecko zawsze chce robić wszystko samo. Jeśli pozwolimy na to, aby mogło się ono rozwijać i poznawać resztę twórczej pracy, to na pewno będzie zachwycone.

– Jakie znaczenie w rozwoju dzieci ma program SGP Baltie?
– Patrząc w perspektywie czasu, to po pierwsze potrzeba nam ludzi kreatywnych, twórczych, którzy będą finansowo utrzymywać nas na emeryturze. Po drugie, każdy z nas musi w jakiś sposób dostosować się do pracy z komputerem. A kto zrobi to najlepiej? Oczywiście programista, który się na tym zna. Po trzecie, „Baltie” przyciąga uwagę dzieci, gdyż jest swoistym czarodziejem, który pobudza wyobraźnię. Program bardzo rozwija młodych ludzi.

Kamil Lech

do “Innowacyjne nauczanie w SP nr 8 w Rzeszowie”

  1. ortolan

    „(…)znanym na całym świecie czeskim programistą Bohumirem Soukupą.” – skoro znany na całym świecie, to wypadałoby wiedzieć, że narzędnik nazwiska Soukup brzmi: (kim? z czym?) Soukupem (a nie: Soukupą)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.