Inspektorzy ITD łamią prawo w celu napełniania “skarbonki Rostowskiego”

Fotoradarowy pomiar prędkości na granicy Nienadówki nie służy poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w centrum wioski, a tylko pobieraniu drogowego myta. Fot. UMiG Sokołów Małopolski

NIENADÓWKA. Krokodyle kwestują pod kościołem czyli…

Inspektorzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym upodobali sobie parafialny parking przy kościele w Nienadówce. Często można tam spotkać żółtego peugeota partnera, w którym ukryta jest kamera robiąca kosztowne zdjęcia. Mieszkańcy Nienadówki zastanawiają się, czy proboszcz ma udział w mandatach zgarnianych w tym miejscu, że zgadza się na postój radiowozu ITD na prywatnym parkingu parafii.

- Nie wolno łamać prawa, świętego prawa własności, w celu pilnowania przestrzegania prawa drogowego – uważa ks. Józef Galant, proboszcz Nienadówki. – Grzecznie poprosiłem więc inspektorów, by opuścili prywatny teren.

Panowie w zielonych mundurach nie zareagowali. Najwyraźniej uważali, że skoro noszą czapki z orzełkiem, to oni stanowią prawo i plebanowi nic do tego, gdzie urządzają polowanie na kierowców. Odparli, że będą nadal stać na parafialnym parkingu, bo to miejsce wskazali im przełożeni do wykonywania czynności służbowych.

Burmistrzu pomóż!
Ksiądz widząc, że nawet święconą wodą nie przegoni zielonych szatanów, wezwał na pomoc władzę samorządową.

- Zwróciłem uwagę inspektorom, że zaparkowali swój samochód na prywatnym terenie – mówi Andrzej Ożóg, burmistrz miasta i gminy Sokołów Małopolski. – Skoro zarządzający tym terenem ksiądz nie życzy sobie takich gości, to powinni natychmiast parking opuścić.

Bez skutku. Inspektorzy tkwią w przekonaniu, że łatanie “dziury Rostowskiego” pieniędzmi kierowców ma pierwszeństwo przed demokratycznym prawem własności, a prośby proboszcza i burmistrza można po prostu ignorować.

Burmistrz zatelefonował więc do redakcji Super Nowości i przedstawił problem dyżurnemu dziennikarzowi. Do telefonu poprosiliśmy też księdza proboszcza.
- Naruszanie prawa własności jest niegodne – podsumował ks. Józef Galant. – Państwowym funkcjonariuszom nie przystoi takie zachowanie.

Krokodyle odjechały
Rozmowy odbyły się w obecności inspektorów ITD, a tym nie spodobało się przekazanie informacji do prasy.

- Szybko zatelefonowali do kogoś, przypuszczam, że do swojego przełożonego – relacjonuje burmistrz Ożóg. – Pożalili się, że ksiądz zatelefonował do gazety. Rozmowa była krótka. Inspektorzy odjechali z parafialnego parkingu.

Dla bezpieczeństwa???
Czy ustawienie nieoznakowanego mobilnego fotoradaru na północnej granicy Nienadówki służy poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego? Już sam brak tablicy ostrzegającej o pomiarze prędkości, choć zgodny z literą prawa, jest sprzeczny z duchem ustawy fotoradarowej. Żółty peugeot, zwany bankomatem Rostowskiego, ustawiany był przy tablicy oznaczającej granicę obszaru zabudowanego. Kierowcy wjeżdżający do Nienadówki od strony Sokołowa zaczynają w tym miejscu zwalniać, ale często mają jeszcze ponad 50 km/godz. Z kolei kierowcy jadący na północ, po minięciu centrum Nienadówki zaczynają się bezpiecznie rozpędzać i jeszcze przed granicą obszaru zabudowanego mają już ponad 50 km/godz. Fotoradar pstryka więc niemal bez przerwy.

Gdyby rzeczywiście chodziło o bezpieczeństwo, inspektorzy ustawiliby się w centrum wioski. Jest tam ostry zakręt, podwójne ruchliwe skrzyżowanie i przejście dla pieszych. Tam rzeczywiście trzeba jechać ostrożnie i powoli. W tym miejscu przydałby się fotoradarowy bat na nierozważnych kierowców, którzy lekceważą bezpieczeństwo mieszkańców Nienadówki. Kontrolowanie prędkości na granicy miejscowości nie ma na celu poprawy bezpieczeństwa. Chodzi tylko o wydzieranie pieniędzy z kieszeni kierowców.

Krzysztof Propolski

do “Inspektorzy ITD łamią prawo w celu napełniania “skarbonki Rostowskiego””

 1. Piotr

  1. naruszenie własnosci jest bezdykusyjne i udokumentowane
  2. za to sa paragrafy
  3. obywatel nie musi, lecz funkcjonariusz MUSI podać pdostawe prawną swego działania…
  4. funkcjonrariusz swiecić ma przykładem – DOBRYM!!!
  5. winni powinni zostać ukarani
  i nad czym tu dyskutowac???????

 2. anty

  ku**a co za poje..ny kraj, na kazdym kroku panstwo przeciwne obywatelowi, wszystko utrudnia, jak to mowi mój kumpel, JE..Ć KARAĆ NIE WYRÓŻNIAĆ, W WOLNYCH CHWILACH PRZEŚLADOWAĆ ten zwrot odzwierciedla dokladnie stosunek panstwa do obywatela,

 3. Dawid

  To jest nie do pomyślenia w jakim kraju przyszło nam żyć, Nie dość że w kraju bieda i bezrobocie to te h…e jeszcze drą ile mogą z obywateli, a wybieraliśmy władzę z nadzieją na lepsze jutro.

 4. Lugresky

  To tak samo jak sobie Orlen w Krasnym upatrzyli …
  Więcej na http://www.youtube.com/lugresky

 5. monika

  Słuchajcie . W sobotę, 26 stycznie ,właśnie przeciwko działaniu Inspekcji transportu , działaniu bandyckiemu i złodziejskiemu ,organizowany jest protest w Gdańsku godz 11 przed dworcem PKP. Jeżeli macie złe doświadczenia związane z tą pożal się boże „służbą” , dołączcie do nas.

 6. qaz

  szkoda, że to nie stany bo chłopaki z „bankomatu” dostaliby kilka kulek za wtargnięcie na teren prywatny bez pozwolenia. Wtedy by się nauczyli, że tak nie wolno i własność jest rzeczą świętą :) oczywiście już nie Ci, którzy byliby ciężsi o kilka kulek tylko im podobni.

 7. komornik

  wysłac wezwanie do zaplaty

 8. zaq

  Policji to bym po prostu zwrócił uwagę… można za nimi nie przepadać, no ale chronią, bronią i co tam kto jeszcze chce sobie wstawić. Tyle, że Straż Miejska i ITD to zupełnie inna historia. W życiu bym nie odpuścił, jak funkcjonariusze stoją na stanowisku, że „wykonywali czynności służbowe” – drążyłbym kto i na mocy jakich przepisów wydał im taki a nie inny rozkaz wykonania tych czynności- jeśli nie kłamali – pociągnąłbym do odpowiedzialności ich przełożonego(… i tak dalej-gdyby on też „tylko wykonywał rozkazy”) – za wszystkie wlepki za szybę i korespondencje domową prędzej bym zdechł niż odpuścił – i niech nikt nie gada głupot o jakiejś polskiej zawziętości, nienawiści i zaślepieniu bo wobec tego co się ostatnio pojawiło na drogach, wobec tego arcydojenia i s-syństwa – każda nieprzyjemność w odwecie i tak wydaje mi się nieproporcjonalna i nieadekwatna…

 9. andrejo

  Ale o tym że kościelny parking był wyremontowany za gminne pieniądze to kapelan już zapomniał.

  • Piotr

   Kolego… raz co na gruncie nalezy do gruntu – takie jest prawo poki co w RP
   nadto komu sluzy ten parking????? Plebanowi? On ma gdzie parkowac – słuzy ludziom którzy do koscioła chadzają…mieszkańcom gminy słuzy wiec nawet jesli masz racje – bo jak jest nie wiem – to nie wydaje Ci sie że nie są to zmarnowane pieniadze gminy???? Moze torche pomyslunku i looogiki?

 10. kierowca

  Rada parafialna powinien wystawić fakturę dla ITD za parkowanie bez pozwolenia np na 500zł.

 11. roodik

  Leci na WYKOP :)
  Szkoda że nie zebrały się 2-3 osoby z autkami i nie obstawili żółtego grata tak, żeby nie mógł wyjechać z parkingu. Można było ze 2 traktory przytaszczyć i ustawić je na całą noc. Przecież to prywatny parking :)

 12. leon

  Rząd Rzeczpospolitej Polski = studnia bez dna. Niech każdy poseł zrezygnuje ze swojej wypłaty i pobiera tylko powiedzmy 3000zł netto i immunitety do szuflady schować. Niech będzie sprawiedliwie.

 13. Ambroży

  Ministerstwo Finansów od wielu miesięcy gromadzi środki mające sfinansować nasz deficyt budżetowy. Dzisiaj resort poinformowało o kolejnej pożyczce.
  Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu uzupełniającym obligacje PS0418 za aż 1 mld 500 mln zł oraz obligacje OK0715 za 300 mln zł – poinformował resort w komunikacie.
  Wcześniej MF sprzedało obligacje OK0715 za 996,842 mln zł oraz obligacje PS0418 za uwaga…10 mld 897 mln zł!!! źródło :niezależna.pl

 14. poła

  jakby ksiądz dostał dole to by mogli stać ale pewnie mu nie chcieli odpalic i tak skończyli

 15. Kacper

  @nikt „Inspekcja wysyła wezwanie do posiadacza pojazdu o wskazanie kierującego. Posiadacz może stwierdzić, że nie pamięta kto prowadził. Wtedy zapłaci wyższy mandat 500 zł, ale nikomu nie zostaną przypisane punkty karne. Inspekcja zrobiła zdjęcie z tyłu więc nie ma uwietrznionej twarzy kierowcy i może “z czystym sumieniem” zamknąc sprawę i nałożyć na posiadacza pojazdu mandat 500 zł bez ustalania, kto był tym prawdziwym piratem drogowym.”
  Właściciel sfotografowanego auta może też poinformować ITD, że w tym dniu, godzinie i miejscu samochodem kierował Grisza Ławrow zamieszkały we Lwowie przy ul. Romana Dashevycha 17. ITD nie ma instrumentów prawnych by sprawdzić czy taka osoba istnieje i mieszka pod podanym adresem, ani by nałożyć na nią jakąkolwiek karę.

 16. leon

  Niech mi tylko na posesję wjadą to fakturę wystawię za parkowanie i sam na qtafonach zarobię.
  Lecz nie wińmy tych co siedzą i wykonują „rozkazy” yebać trzeba tych z góry od patasiana w zielonym mundurze za biurkiem po samego rudego fałszywego lisa farbowanego.
  PS ci w nieoznakowanych też mogliby przymykać oko na niektóre sprawy.

 17. loka

  No nieładnie panowie z ITD tak się nie robi to porostu wtargnięcie na teren prywatny WSTYD brak słów co oni wyczyniają

 18. niecu

  Prawdopodobnie ITD to na taki dostali dofinansowanie: WE 214EC – Peugeot Partner – oznakowany żółty – Delegatura Południowo-wschodnia – Rzeszów.
  PYTANIE NASUWA SIĘ SAMO CZY NIE POWINNI ZWRÓCIĆ PIENIĄDZE Z POWODU ZŁAMANIA SPECYFIKACJI PRZESŁANEJ DO UE – SAMOCHÓD MA ŚCIĄGNIĘTE OZNAKOWANIE !!

 19. nikt

  Proszę zwrócić uwagę, iż najczęściej pojazdy z zamontowanymi fotoradarami ustawiane są w ten sposób, aby robiły zdjęcie „od tyłu” oddalającego się pojazdu. Nie jest to przypadkowe. Inspekcji wcale bowiem nie zależy na ustaleniu kto w chwili naruszenia kierował pojazdem, a jedynie, żeby właściciel (posiadacz) pojazdu zapłacił większy mandat (wiecej kasy do budrzetu). Inspekcja wysyła wezwanie do posiadacza pojazdu o wskazanie kierującego. Posiadacz może stwierdzić, że nie pamięta kto prowadził. Wtedy zapłaci wyższy mandat 500 zł, ale nikomu nie zostaną przypisane punkty karne. Inspekcja zrobiła zdjęcie z tyłu więc nie ma uwietrznionej twarzy kierowcy i może „z czystym sumieniem” zamknąc sprawę i nałożyć na posiadacza pojazdu mandat 500 zł bez ustalania, kto był tym prawdziwym piratem drogowym.
  Co to ma wspólnego z prewencją bezpieczeństwa ruchu drogowego wie chyba tylko Pan Generał i Pan Minister.
  Co ciekawe, funkcjonariusze inspekcji jeźdźący pojazdami z wideorejestratorami nie zatrzymują kierowców nawet jak ich „nagrają” na przekroczeniu prędkości. Jeździ sobie taki wideorejestrator i robi zdjęcia. Pirat drogowy, który został „nagrany” nawet o tym nie wie i dalej mknie po terenie zabudowanym np. 100 km na godzinę, bo przecież nie został zatrzymany. Co to ma wspólnego z prewencją w ruchu drogowym? Kilometr dalej taki pirat drogowy moze np. spowodować wypadek. Oczywiście on będzie za niego odpowiedzialny. Ale czy cześciowo odpowiedzialni nie będą również Ci inspektorzy, którzy zamiast gdy stwierdzą wykroczenie, zatrzymać pirata i wlepić mu mandat i punkty karne, jedynie pstryknęli mu fotkę i poknęli dalej robić następne zdjęcia, bo przecież szkoda czasu na zatrzymywanie klienta i wypisywanie mandatu. Trzeba zarabiać dalej pieniążki do Skarbu Państwa). Takie działanie nie ma nic wspólnego z dbaniem o brd i nie przyczynie się do zmniejszenia liczby ofiar.

 20. Kacper

  Ten żółtek ma znaki: WE 214EC

 21. ozzy45

  Ksiądz powinien wezwać policję i jako zarządca terenu ma takie prawo i inspektorom mandaty w zęby i niech nie odstraszają owieczek od kościoła .Co te inspektory po podstawówkach już myślą ,że u kogoś na podwórku mogą stać i czaić na samochody .Krokodyle do wisłoka

 22. leon

  Dlaczego tablice żółtego samochodu z fotoradarem są zasłonięte? Zakup tego sprzętu dofinansowała UE oraz budżet państwa czyli OBYWATELE, tablice nieoznakowanych radiowozów powinny być jawne.
  Czego Mondeo i Focus nie mają naklejek informacyjnych, wymaganych przy dofinansowaniu z UE?
  Siedzą i grzeją silnik w terenie zabudowanym na postoju powyżej 1 MINUTY = 100zł Mandat, dzwonić po policję!
  Trzeba sku****ynom dać popalić tak jak oni dają nam!
  Wojna się rozpoczęła.

 23. leon

  Gdybym był właścicielem parkingu przy orlenie w Krasnem to inspektorzy już dawno zbieraliby zęby z asfaltu.

 24. kierowca swiatowy

  tak samo było w parafi Kraczkowa, stali na placu nalezacym do kosciola i lapali kogo sie dalo, bo akurat po serii zakrtow jest kawalek prostej gdzie idzie upolowac az ksiadz sam starcil prawko to tak sie wkurzyl na nich ze przegania jak tylko sie pojawia w poblizu i o dziwo ojezdzaja

 25. Franek

  A ten parking to czasami nie został wybudowany za samorządowe pieniądze, jako parking publiczny i dla tego ksiądz proboszcz interweniuje u wójta? No bo jeśli wybudowano go za pieniądze parafii to co wójtowi do tego? No chyba że Nienadówka to taki rzeszowski Królowy Most, u „Pana Boga w ogródku”.

  • Piotr

   listosci…. ks – zignorowany przez ITD zwrócił sie do Włodarza Gminy – czyli do władzy… gdzie miał pojsc do Bpa?
   Szkoda co prawda ze Policji nie zawiadomił, ale zadziałał prawidłowo!!!! Władza ma chronic własnosc prywatną – zarówno Franka, jak i Proboszcza, czy parafii jako osoby prawnej!
   Polecam nadto zapoznac sie z zasadą prawna superficies solo cedit
   jak i ustawą o stosunku państwa do KK z 17 V 1989 r – to a propos osobowosci prawnej parafii
   a potem porównywać do Królwoego Mostu…

 26. ROMAN

  NO TO CO TAM w Nienadówce nie ma kowala ? – przypominam styczeń- rocznica – 150- rok 1863
  - kosy na sztorc i jak teren prywatny no to; fora ze dwora – nie ?

 27. en

  Ksiądz proboszcz powinien na kazaniu upomnieć swoje owieczki, żeby jeździły zgodnie z prawem. Chrystus nakazał przestrzegać prawa.

  • czakula

   A gdzie masz w 10 przykazanich wzmianke o fotoradarze? Cymbal.

  • Piotr

   wszystkie jezdzące DK 19?????????????????????????????????????????????????
   Przeciez to nie jego parafianie…to raz. Dwa to ja nie wiem En skad Ty wiesz co ks POWINIEN…mysle że On ma jakie takie „przygotowanie” zawodowe….mh?

 28. asior

  fajna jest ta nagonka na ITD, ale sami sobie są winni, kto mieczem wojuje od miecza ginie!!! a z prywatnego terenu wynocha! nie będzie morderca drogowy generał Połeć (jeżdżący 100km/h po Warszawie swoim BMW) pluł na w twarz!

  • JA

   A,CO TAM PARKING W NIENADÓWCE?W KRASNEM W ODLEGŁOŚCI OKOŁO 1,5 KM STOI DWA TAKIE ŁADNE CZARNE,JEŻDZI SIĘ ZGODNIE Z PRZEPISAMI 50 NA GODZINĘ.

 29. Andrzej

  Szkoda, że w naszym kraju chyba nie można zakwestionować dowodów wykroczenia uzyskanych nieprawidłowo, z naruszeniem przepisów. Dostałoby się inspektorkom po krzyżu….

 30. Mariusz

  ..polska to kraj przeżarty biurokracją od stóp do głowy – istne wesołe miasteczko wciąż powiększające swe horyzonty niedługo nadejdą czasy rodem z filmu „Idiokraci”

 31. Mieszkaniec

  Szkoda że ksiądz nie zadzwonił na Policję. To jest wtargnięcie na teren prywatny. Ale i tak brawo dla księdza !!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.