Internet tylko na dworcu w Rzeszowie

PODKARPACIE. W naszym regionie jest kilkanaście stacji kolejowych, ale tylko na jednej ma być uruchomiona bezprzewodowa sieć komputerowa.

Dworce kolejowe w: Przemyślu, Krośnie, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Mielcu, Łańcucie, Jaśle, Sędziszowie Młp., Ropczycach, Jarosławiu, Przeworsku i Dębicy nie będą miały bezprzewodowej sieci internetowej. Centrala PKP przygotowuje się do uruchomienia na swoich stacjach Internetu, ale tylko na największych dworcach. Na Podkarpaciu takie udogodnienie dla podróżnych będzie więc tylko w Rzeszowie.

Spółka TK Telekom działająca w ramach Grupy PKP w pobliżu podkarpackich dworców kolejowych ma kable, którymi mógłby popłynąć Internet. Według wstępnych szacunków koszt uruchomienia takiej sieci w skali kraju to od 5 do 15 mln zł.

Kolejowa centrala zapowiada jednak, że projekt obejmie tylko największe dworce kategorii A i B. Powód: na mniejszych stacjach sieć internetowa nie byłaby doceniona przez podróżnych. Zdaniem kolejarzy, w naszym regionie tylko na dworcu w Rzeszowie podróżni ucieszyliby się, gdyby mogli skorzystać z komputerów i znaleźć w nich istotne dla nich informacje.

Kiedy? Nie wiadomo

– Na razie opracowujemy projekt podłączenia bezprzewodowego Internetu na większych dworcach – mówi Paulina Janowska z biura prasowego Grupy PKP w Warszawie. – Na razie nie wiadomo, kiedy sieć będzie uruchomiona. Na pewno jednak nie zainstalujemy jej na małych stacjach, gdzie jest niewielu podróżnych. Na Podkarpaciu otworzymy ją tylko w Rzeszowie

Najpierw trzeba wyremontować dworce

Uruchomienie Internetu na stacjach kolejowych może być opóźnione, bo najpierw dworce muszą być wyremontowane, a to potrwa co najmniej do 2012 roku. Przecież nie ma sensu, żeby w sypiących się budynkach z poczekalniami wypełnionymi bezdomnymi, podróżni korzystali z komputerów i np. oglądali filmiki YouTube. Zdaniem centrali PKP, dopóki dworce nie zmienią się na korzyść, to siedzenie przy Internecie w takich warunkach nie byłoby niczym innym, jak kabaretem.

Tak więc brak Internetu na dworcach jest kolejnym dowodem, że PKP to archaiczna firma, która wciąż stoi w tym samym miejscu i gdzie wciąż jest XX wiek. W innych firmach w odróżnieniu od kolei, sieć internetowa nie jest już niczym nadzwyczajnym, bo już od 10 lat funkcjonuje tam technika z XXI wieku.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments