Internetowa mapa pamięci

Grób rodziny Bratrów na sanockim cmentarzu przy ul. Matejki

PODKARPACIE. Akcja „Przywrócić Pamięć” będzie kontynuowana także w tym roku

Przez dwa miesiące Instytutu Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie realizowały projekt „Przywrócić Pamięć”. Chodziło o stworzenie w Internecie mapy miejsc związanych z kultywowaniem pamięci o osobach zasłużonych dla Polski.

Wpłynęło 167 zgłoszeń, większość dotyczy uczestników kampanii wrześniowej z 1939 roku. Jest też kilka zgłoszeń dotyczących powstańców styczniowych, legionistów, uczestników wojny z bolszewikami, żołnierzy AK oraz powojennej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej.

– Nas interesowali nie groby tych, którzy zginęli w trakcie działań wojennych czy w powstaniach, bo one są zewidencjonowane – mówi Bogusław Kleszczyński z rzeszowskiego IPN. – Chodziło nam o groby na cywilnych cmentarzach, w których leżą byli żołnierze. Ale nie chodzi wyłącznie o żołnierzy, lecz także o działaczy społecznych, kulturalnych, gospodarczych zasłużonych dla swoich środowisk czy małych ojczyzn.

Ciekawe informacje napłynęły z Sanoka. Na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej leżą m.in. major Kazimierz Poschinger, weteran czterech wojen (dwóch światowych, polsko-bolszewickiej oraz polsko-ukraińskich walk o Lwów) czy kapitan Kazimierz Swoszowski, pilot, który zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Także w Sanoku, ale na cmentarzu przy ul. Matejki w grobowcu rodzinnym leżą bracia Tadeusz i Adam Bratro. Tadeusz walczył w legionach, zginął w roku 1916, a Adam w 1920 walcząc z bolszewikami.

Mapę z opisem można obejrzeć na stronie www.klubcieplinskiego.pl. Program będzie kontynuowany w 2011 r. Tym razem organizatorzy mają nadzieję na większe zainteresowanie ze strony uczniów.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments