Irlandczycy chcą budować biurowce

Przedstawiciel MWM Architekci pokazywał wizualizację budynku, jaki może powstać zaraz obok gmachu Sądu Rejonowego.
Przedstawiciel MWM Architekci pokazywał wizualizację budynku, jaki może powstać zaraz obok gmachu Sądu Rejonowego.

RZESZÓW. Czy radni zmienią plan zagospodarowania przestrzennego?

W poniedziałek (7.10.) w ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej, na której przedstawiciel MWM Architekci pokazywał wizualizację budynku, jaki może powstać zaraz obok gmachu Sądu Rejonowego. Według inwestora, to szansa na ok. 1,5 tys. miejsc pracy. Czy zostanie zbudowany?

Plan budowy kompleksu biurowego przy ul. Kustronia przedstawia trzy osobne budynki. Każdy z nich miałby mieć po sześć kondygnacji, do tego parkingi podziemne i naziemne. Inwestorem jest firma Boxelder z Irlandii, która już od 6 lat jest właścicielem tego terenu.

– Rzeszów ma wielką szansę wejść w międzynarodową linię outsourcingową – mówi Emer Stock, współudziałowiec Boxelder. – Międzynarodowe firmy szukają miejsc, gdzie mogłyby przenieść różne działy swojej działalności. Potrzebują biur klasy A, które są centralnie ulokowane. Według nas, ten plac jest idealny na tę inwestycję – dodaje.

Czy budynki powstaną? W tym celu komisja musiałaby zmienić plan zagospodarowania.

– Zapis planu zagospodarowania nakazuje budowę ścisłej zabudowy, ale uważamy, że to jest niekorzystne rozwiązanie – mówi Wacław Matłok z MWM Architekci. – Dlatego proponujemy zamiast jednego ciężkiego budynku, trzy, które przylegają do okrągłego placu, ale dzięki takiemu rozwiązaniu uwolniliśmy przestrzeń – dodaje.

Radny Witold Walawender jako pierwszy zgłosił swoje wątpliwości, pytając, czy miasto potrzebuje w tym miejscu biurowca, skoro tuż przy al. Armii Krajowej stoi pusty już biurowiec. Matłok wyjaśniał, że tamten budynek stoi pusty, bo nie jest nowoczesny i nie spełnia wymagań stawianych przez dzisiejsze firmy.

– Wszystko jest kwestią dyskusji i w pierwszej kolejności należy zapoznać się z zamiarami inwestora przy pełnej świadomości, że ta inwestycja jest sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego – zaznaczał Robert Kultys, przewodniczący komisji. – Później zastanowimy się, czy warto zmienić plan zagospodarowania – dodał.

Po oglądnięciu tej koncepcji swoje wątpliwości co do projektu zgłosiła też radna Jolanta Kaźmierczak.

KOMENTARZ
4.qxdRobert Kultys, Przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej:
– Obawiam się, że nie ma możliwości zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w takim stopniu, aby dostosować jego zapisy do wizji, którą przedstawił inwestor. Cztery kwartały placu Temidy powinny mieć spójne pierzeje i to raczej projekt nowej inwestycji powinien w większym stopniu uszanować sąsiedztwo sądu rejonowego. Natomiast jestem za dopuszczeniem na tym terenie funkcji biurowej komercyjnej. Sektor biur outsourcingowych jest jedną z prężniej rozwijających się branż w naszej części Europy i Rzeszowowi nie wolno zmarnować takiej okazji stworzenia nowych miejsc pracy. Władze miasta powinny wręcz poszukiwać inwestorów chcących budować podobne obiekty.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pisul
pisul
7 lat temu

Taka inwestycja to setki miejsc pracy dla Rzeszowiakow, firm betoniarskich z naszego terenu, hurtowni budowlanych i wykonczeniowych. Ktos kto nie poprze takiej inwestycji albo glupiec albo chory na glowe. Takie bezrobocie na podkarpaciu a tu az z Irlandii chca u nas inwestowac i wydawac swoje niemake pieniadze. To miliony euro dla naszego miasta i mieszkancow.

Stan
Stan
7 lat temu

Nowa galeria i trzeci klub piłkarski w tym miejscu proponuję, przecież jest z tych terenów daleko na Hetmańską i Wyspiańskiego.

blokers
blokers
7 lat temu

biurowce?Toż to marnowanie terenow.Wyobrażmy sobie kolejną piekną galerie w tym miejscu.