Irlandia zmieni prawo antyaborcyjne

Śmierć podczas porodu Hinduski pracującej w Irlandii wywołała falę oburzenia.

DUBLIN. Impulsem okazała się tragiczna śmierć Savity Halappanavar.

Irlandia, znana z niezwykle konserwatywnego prawa de facto całkowicie zakazującego aborcji, zliberalizuje przepisy. Rząd ogłosił we wtorek, iż planuje wprowadzić zmiany pozwalające przerwać ciążę w sytuacji, gdy zagraża ona życiu matki.

Obecnie w Irlandii formalnie tego rodzaju aborcja jest możliwa, jednak nie wprowadzono przepisów wykonawczych, które tworzyłyby lekarzom możliwość zgodnego z prawem przerwania ciąży. Faktycznie aborcja pozostaje więc całkowicie zakazana.

Irlandzkie prawo jest uznawane w tej dziedzinie za jedno z najostrzejszych na świecie i najostrzejsze w Europie. Krytycy podkreślali, że stoi ono w sprzeczności z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Nie przekonywało to jednak kolejnych władz do zmiany prawa.

Klikudniowy krwotok
Impulsem do działania okazała się tragiczna śmierć Savity Halappanavar w październiku. Kobieta zmarła w wyniku poronienia w 17 tygodniu ciąży. Lekarze nie chcieli usunąć płodu, ponieważ jego serce ciągle biło. Doprowadziło to do trwającego kilka dni krwotoku. Ostatecznie już martwy płód usunięto po czterech dniach, ale do tego czasu wdała się sepsa, która ostatecznie była bezpośrednią przyczyną zgonu kobiety tydzień po poronieniu.

Fala oburzenia
Śmierć kobiety, Hinduski pracującej w Irlandii, wywołała falę oburzenia, zwłaszcza w Indiach. Jej rodzina utrzymywała, że Savita miała pecha „znaleźć się w złym kraju” i gdyby nie irlandzkie prawo, to by żyła. Irlandzki rząd zadeklarował, że przyjrzy się prawu aborcyjnemu.

Bezpieczeństwo kobiety
Ostatecznie po ponad miesiącu prac specjalnej komisji ekspertów stworzono raport, który wzywa do pewnej liberalizacji prawa. Rząd zadeklarował, że zastosuje się do zaleceń specjalistów i wprowadzi nowe przepisy, które w sposób jasny umożliwią aborcję w sytuacji, gdy życie matki będzie zagrożone.

– Zdajemy sobie sprawę, że większość obywateli ma na ten temat swoje zdanie. Jednak rząd jest zdeterminowany, aby zapewnić bezpieczeństwo kobiet w ciąży na terenie Irlandii – powiedział minister zdrowia, James Reilly.

Tvn 24/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o