Irlandzka firma oskarża GDDKiA, Drogowa Dyrekcja się broni

W sporze irlandzkiego wykonawcy z polską GDDKiA chodzi o odcinek A4 z Tarnowa do Dębicy, na którym od początku roku nic się nie dzieje, a wykonane nasypy niszczy pogoda. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Nie stygną emocje wokół fiaska budowy autostrady z Dębicy do Tarnowa.

W piątek pisaliśmy o oskarżeniach irlandzkiej firmy SIAC wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Irlandczycy byli członkami konsorcjum budującego autostradę A4 z Tarnowa do Dębicy. Teraz SIAC o fiasko tego kontraktu oskarża GDDKiA. Mówi się nawet o utracie przez Polskę unijnego dofinansowania.

Odcinek Tarnów – Dębica; od miesięcy nic się na nim nie dziej w kwestii budowlanej, nie stygną jednak emocje wokół niego. Na tym odcinku umowa została zerwana w połowie realizacji budowy. Irlandzki SIAC procesuje się teraz w sądzie z GDDKIA o pieniądze z gwarancji dobrego wykonania. Irlandczycy oskarżają o błędy w nadzorze i przygotowaniu inwestycji. Oskarżenia kierują w kierunku Generalnej Dyrekcji. SIAC skarży się też na to, że GDDKiA nie chciała dopłacić dodatkowych pieniędzy za budowę ani przedłużyć terminu.

SIAC ze swoimi skargami kołacze nie tylko do polskich sądów. Firma skarżyła się już na Polaków w Komisji Europejskiej. U Donalda Tuska w tej sprawie dwukrotnie interweniował też irlandzki premier.

– Nieprawidłowym, a tym samym niemożliwym do współfinansowania ze środków UE jest, według Komisji Europejskiej, zwiększanie kwoty kontraktu w stosunku do umowy podstawowej, czego oczekiwał od Generalnej Dyrekcji irlandzki partner SIAC – odpowiada w oficjalnym komunikacie GDDKiA.

Brak zgody GDDKiA na dopłacanie do kontraktów jest  działaniem chroniącym wysoki poziom unijnych refundacji. – Dzięki temu Polsce nigdy nie groziło i nie grozi odebranie dotacji unijnych przeznaczonych na finansowanie budowy autostrad – zapewnia w komunikacie GDDKiA.

Dodać należy, że z podobnymi skargami występuje inna irlandzka firma – SRB. Tutaj jednak chodzi o odcinek autostrady A1 Tarnów – Kowal.

Artur Getler

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o