Jabłka na długie życie

Jak się okazuje, jabłka mają o wiele więcej dobroczynnych właściwości niż nam się wydawało. Fot. Archiwum

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie – mawiały nasze babcie. Tę starą prawdę potwierdzają najnowsze badania chińskich uczonych. Naukowcy z University of Hong Kong zbadali wpływ owoców na długość życia muszek owocowych.

Wbrew pozorom, nie różnimy się tak bardzo od tych małych owadów. Z biochemicznego punktu widzenia, pod wieloma względami jesteśmy do nich podobni. Dlatego muszki stanowią jeden z modelowych organizmów w genetyce.

W prowadzonym przez chińskich uczonych doświadczeniu muszki podzielono na dwie grupy. Jedna z nich miała więcej szczęścia i otrzymywała ekstrakt z jabłek. Grupa kontrolna była karmiona normalnie. Owady na jabłkowej diecie żyły średnio o 5 dni, czyli 10 proc. dłużej, a kiedy się starzały, były w znacznie lepsze formie i łatwiej było im się poruszać. Dodatkowo naukowcy odkryli, że karmione jabłkiem muszki wykazywały niższy poziom toksycznych związków chemicznych.

Prawdopodobnie jabłka zawdzięczają dobroczynne działanie bogactwu przeciwutleniaczy. Według badaczy z Hongkongu to właśnie one pozwoliły części owadów żyć dłużej i w lepszym zdrowiu, likwidując szkodliwe wolne rodniki.

Recepta na zdrowie nie jest więc skomplikowana.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.