Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, materiały pirotechniczne mogą nabywać tylko osoby pełnoletnie. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Ogromny wybór materiałów pirotechnicznych kusi, by wystrzelić na wiwat.

Już podczas świąt Bożego Narodzenia młodzież i dorośli strzelali z różnych fajerwerków. W ten sposób złamali prawo, bo petardy można legalnie używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. W innych dniach grozi za to grzywna do 500 zł.

Według rozporządzenia Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, wojewody podkarpackiej, do 10 stycznia 2013 roku na Podkarpaciu nie można odpalać petard. Jeżeli ktoś ich użyje w tym okresie, to może się spodziewać kar w wysokości od 20 do 500 zł. Jednak miłośnicy sztucznych ogni mają dwa dni: sylwester i Nowy Rok, kiedy mogą strzelać bez ograniczeń  fajerwerkami.

– Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych nierozsądnym użyciem fajerwerków – poinformowała Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiej. – Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie porządku i spokoju w miejscach publicznych.

Przypominamy też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, materiały pirotechniczne mogą nabywać tylko osoby pełnoletnie. Obostrzenia te spowodowane są tym, że rokrocznie na skutek niewłaściwego użytkowania fajerwerków dochodzi do nieszczęśliwych wypadków.

Komentarz
Ireneusz Hendzel, ekspert w zakresie pokazów pirotechnicznych:
– Najważniejsze to zapoznać się z instrukcją obsługi zestawu pirotechnicznego i starać się ocenić ryzyko. Bezwzględnie należy stosować się do norm odległościowych – minimum to 15 metrów, a przy większych materiałach jeszcze dalej. Ustawiając je trzeba zwrócić uwagę na teren – powinien być płaski, z dala od widowni i sieci energetycznych. Pamiętajmy przy tym, że wiatr może znieść ładunek w powietrzu. Po zakończonym strzelaniu nie podchodzimy do materiału przynajmniej przez 15 minut. Jeśli chodzi o rakiety, to ich zestawy powinny zawierać wyrzutnię. Najczęściej jest to plastikowa rurka, która w 2/3 chowa statecznik rakiety. Leci on w powietrze razem z fajerwerkiem, dlatego nie można go przywiązywać do ogrodzenia czy innych elementów przyziemnych. Uwaga na tzw. petardy draskowe, które odpala się, pocierając o potarkę. To właśnie one powodują najwięcej poparzeń. Znacznie bezpieczniejsze są petardy lontowe, bo wiemy ile mamy czasu, zanim wybuchnie. Nie powinniśmy kupować fajerwerków bez opisów i nazwy producenta, bo to świadczy o ich jakości.

and, ar, mrok

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Luis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Luis
Gość
Luis

Progesiv idzie na dno ze swoją pirotechniką