Jak chronić się przed zachorowaniem na grypę?

Przed grypą można chronić się, zakładając maseczkę, ale musimy ją często zmieniać. Nawilgnięta od naszego oddechu nie spełnia swojego zadania, wprost przeciwnie, może stać się siedliskiem zarazków, które uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Grypa już jest. Zapadło na nią ponad 9 tys. osób. 35 zachorowań spowodował wirus grypy AH1N1, 18 chorych na świńską grypę trafiło do szpitali.

– Istnieje coś takiego jak higiena kaszlu czy kichania. Kichamy więc w chusteczkę higieniczną, którą każdorazowo wyrzucamy do kosza. Podobnie robimy, kaszląc. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć ust czy nosa chusteczką, robimy to łokciem, a nie dłonią, która potem dotyka wielu miejsc ogólnie dostępnych, np. klamki, telefonu, długopisu – mówi Halina Sawicka, kierownik działu epidemiologicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Przed grypą można chronić się, zakładając maseczkę, ale musimy ją często zmieniać. Nawilgnięta od naszego oddechu, nie spełnia swojego zadania, wprost przeciwnie, może stać się siedliskiem zarazków, które uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Najlepiej się zaszczepić i unikać zatłoczonych miejsc. W razie choroby, zostać w domu, nie roznosząc zarazków.

Grypa to choroba wirusowa, zaraźliwa, roznoszona drogą kropelkową, poprzez kichanie i kasłanie. Zarazić można się w zatłoczonym autobusie, szkole, zakładzie pracy, siedząc obok kichającego kolegi czy współpasażera lub mając kontakt z dotykaną przez niego klamką czy telefonem komórkowym. Chcąc się zabezpieczyć przed zachorowaniem, konieczne jest stosowanie szeroko rozumiane higieny.

Nie lubią mydła ani wody
Wirusy grypy są bardzo odporne. Mogą przeżyć wiele lat w lodzie; do 48 godzin w temperaturze 4 st. C; 8 godz. w temperaturze 20 st. C; do 24 godzin – na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty; do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia; 5-10 minut na rękach. – Są jednak wrażliwe na detergenty, dlatego tak ważna jest higiena i jak najczęstsze mycie rąk wodą z mydłem – mówi epidemiolog. – Warto też pamiętać, że wirusy giną w temperaturze 60-70 st. C.

Przebywając poza domem i w podróży, warto zawsze mieć przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk. W środkach transportu zbiorowego należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, unikać bliskiego kontaktu “twarzą w twarz” z innymi podróżnymi, unikać masowych zgromadzeń.

Można jeszcze się zaszczepić
Najlepszą i najtańszą metodą, według specjalistów, jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zarejestrowana w tym sezonie zabezpiecza przed wirusem także świńskiej grypy, która przed WHO zostało uznana za zwykłą, sezonową grypę. W przypadku wystąpienia objawów takich jak: wysoka gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, katar, podrażnienie oczu, osłabienie, dreszcze, należy pozostać w domu. Jeżeli objawy nie ustępują, a dodatkowo pojawi się duszność, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marcela84clonx Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcela84
Gość
Marcela84

No hello, jak to JAK? higiena i zdrowy tryb zycia, czyli ruch i odpowiednie odzywianie. Jak ktos upiera sie przy tym, aby sie nie szczpeic to tylko to go uratuje, a nie jakieś tabsy z apteki. W necie jest sporo roznych portali dotyczacych profilaktyce, a nie tylko szczepien, polecam np grypoodporni.pl, sporo przepisow, blog modowy i pare info dla pracodawcow o tym jak moga nam ulepszyc miejsce pracy zeby pracownik w kolko nie chorowal

clonx
Gość
clonx

kazdy pracodawca uczula pracownikow zeby w razie zachorowania nie przychodzili do pracy ale jak sie juz zachoruje i nie przyjdzie to patrza sie jak na zdrajce