Jak dobrać oświetlenie do biura?

Fot. Mat. prasowe

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wynajmujące lub posiadające własne biura powinny zadbać o bezpieczne i wystarczające oświetlenie pomieszczeń pracowniczych. Oświetlenie biurowe musi przede wszystkim spełniać zasady BHP. W zależności od rodzaju biura i jego wyposażenia, oświetlenie powinno mieć właściwe natężenie, kolor oraz wygląd.

Większość biur wyposażonych jest w liczne krzesła, biurka oraz komputery. Praca biurowa zazwyczaj trwa około 8 godzin dziennie. Podczas każdego dnia pracownicy spędzają większość czasu przy komputerze, który nie wpływa zbyt korzystnie na ich zdrowie. Według kodeksu Pracy pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu pracodawcy sięgają po przeróżne rozwiązania nauki i techniki, które znacząco poprawiają warunki i komfort pracy.

Oświetlenie biurowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego biura. Powinno ono być zgodne z wytycznymi i normami BHP, dzięki temu gwarantuje pracownikom wygodę widzenia oraz pozwoli im bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Oświetlenie biurowe to również oświetlenie gabinetu, w którym urzęduje kierownik biura. Tego typu oświetlenie także powinno spełniać normy i zasady BHP, ale również musi wyglądać efektownie i reprezentatywnie.

Normy i zasady odnoszące się do oświetlenia biurowego

Współcześnie obowiązujące normy i zasady dotyczące oświetlenia w miejscu pracy są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny w pracy. Dodatkowo specyfikację oświetlenia biurowego opisuje Polska Norma PN-EN 12665:2008 (Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia)i PN-EN 12464-1:2012 (Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy). Na podstawie tych dokumentów, każdy pracodawca powinien wybierać rodzaj oświetlenia biurowego, a także odpowiednio je dostosować pod względem natężenia i ilości.

Oświetlenie biurowe – rodzaje lamp

W biurach najczęściej można spotkać się z trzema rodzajami oświetlenia:

główne
miejscowe
złożone

Oświetlenie główne

Oświetlenie główne pozwala równomiernie oświetlić całe pomieszczenie biurowe. Doskonale sprawdza się przy codziennej pracy, jak również podczas sprzątania i czyszczenia powierzchni biurowych. Do stworzenia dobrej jakości oświetlenia głównego najczęściej wykorzystuje się żyrandole. Żyrandol daje równomiernie rozproszone światło i gwarantuje wysokie walory estetyczne. Do biur polecane są żyrandole posiadające oprawy mleczne lub półprzezroczyste. Pozwalają one uchronić pracowników przed efektem oślepienia oraz odpowiednio ustalić moc natężenia światła. Wybierając żyrandol do biura warto również zastanowić się nad rodzajem żarówek. Jeżeli żyrandol posiada miejsce na dużą ilość żarówek to ich moc powinna być niższa, zaś kolor mleczny. Najlepszym rozwiązaniem są żarówki dające białe światło, które skutecznie pobudza i rozjaśnia wygląd całego pomieszczenia. Żyrandole znajdujące się w części pracowniczej nie powinny być zbyt okazałe. Nie muszą przyciągać wzroku oraz zachwycać swoim wyglądem.

Odmienna sytuacja jest w przypadku wyboru żyrandola do gabinetu kierownika. Gabinet to miejsce reprezentacyjne w firmie, często odwiedzane przez potencjalnych klientów i wspólników. Podczas urządzania gabinetu właściciel firmy musi zadbać o estetyczny i oryginalny wygląd. Ciekawy żyrandol, który będzie dawał odpowiednią ilość światła i wzbogacał wystrój gabinetu to najlepsze rozwiązanie.

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie miejscowe składać się może z różnego rodzaju lamp, które służą do doświetlania przeróżnych stref i obszarów. W tym wypadku nie sprawdzi się obszerny żyrandol, zaś doskonale odnajdą się kinkiety lub lampy biurkowe. Jeżeli biuro jest otwarte do późnych godzin lub pozbawione jest dużej ilości okien, pracodawca powinien zagwarantować każdemu pracownikowi własną lampkę biurkową. Pozwoli ona zapewnić odpowiednie warunki oświetleniowe i skutecznie optymalizuje dokładność wykonywania zadań zawodowych.

Kinkiety to również dobry sposób na doświetlenie powierzchni biurowych. Dobrze sprawdzają się na pustych ścianach, dzięki temu optycznie powiększają biuro oraz tworzą przyjemną atmosferę. Wykorzystać je można również w pomieszczeniach socjalnych oraz głównym gabinecie.

Oświetlenie złożone

Oświetlenie złożone to spójne połączenie oświetlenia ogólnego z miejscowym. Dobrze dobrany żyrandol, kinkiety oraz lampki biurkowe powinny gwarantować wystarczającą ilość światła w biurze o każdej porze dnia i nocy. Podczas projektowania kompletnego oświetlenia biurowego należy wziąć pod uwagę godziny pracy, ilość okien oraz stronę nasłonecznienia budynku.

Artykuł partnera