Jak głosujemy w II turze

Już w niedzielę na Podkarpaciu, podobnie jak w całej Polsce do urn pójdą mieszkańcy tych miast i gmin w których wybory z 21 listopada nie przyniosły rozstrzygnięcia.

„Dogrywka” zdecyduje ostatecznie zdecyduje o tym, kto pełnić będzie funkcje prezydentów, burmistrzów czy wójtów.
Obwodowe komisje wyborcze (mieszczące się w tych samych lokalach co w I turze) czynne będą od godziny 8. do 22. Zasady głosowania są takie same jak w I turze ale mniej skomplikowane. Poprzednio w zależności od miejsca zamieszkania dostawaliśmy trzy lub cztery karty, teraz otrzymamy jedną. Znajdą się na niej dwa nazwiska kandydatów. W kratce obok nazwiska osoby którą popieramy stawiamy krzyżyk. Inne znaki spowodują nieważność głosu. Głos będzie również nieważny wtedy, gdy postawimy krzyżyk przy obu nazwiskach lub też nie postawimy go wcale.

Pamiętajmy o zabraniu z sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem (paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka itp.). Członkowie komisji wyborczej, nawet jeżeli znają nas osobiście nie mają prawa wydać karty bez sprawdzenia dokumentu. Głosować możemy jedynie samodzielnie, absolutnie nie mogą nam w tym pomagać, czy instruować na kogo głosować ani członkowie komisji, ani osoby postronne. Od godziny 24 w nocy z piątku na sobotę do momentu zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza. Zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

saj

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments