Jak gospodynie wójtowi podpadły

Panie z kuźmińskiego KGW nie uważają, jakoby wójta obraziły. W przyśpiewce poza zwrotką o kredycie, były też inne treści. Na przykład ta dotycząca szkoły prowadzonej przez wiejskie stowarzyszenie. “Dziś szóstą rocznicę tutaj obchodzimy, czy będzie następna – zależy od gminy”. Fot. Archiwum

KUŹMINA, BIRCZA. Przyśpiewki gospodyń z Kuźminy nie spodobały się władzy.

– Wójt się na nas obraził za przyśpiewkę na temat gminnej władzy – mówi Elżbieta Kunik, sołtys wsi Kuźmina w gminie Bircza i szefowa miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. – Do tego stopnia, że wspomniał o naszym występie na sesji rady – dodaje z niedowierzaniem sołtyska. – Zapowiedział też, że na całej wsi się nasze zachowanie odbije – utrzymuje Kunikowa. Wójt Birczy, Józef Żydownik, zaprzecza, jakoby się obraził na gospodynie z Kuźminy, ale nie ukrywa, że ich przyśpiewkę uznał za niestosowną z uwagi na miejsce i czas wykonania, to jest uroczystość z okazji dnia patrona miejscowej szkoły.

Panie z KGW zwykle występują podczas najróżniejszych wiejskich świąt i uroczystości. Z gospodyniami z Kuźminy jest tak samo, więc podczas niedawnego szkolnego święta także wystąpiły. – Jak świat światem zawsze panie z Koła przyśpiewki na temat władzy układają i śpiewają – mówi E. Kunik. – W naszej gminie i wsi tak samo jest – zauważa sołtyska Kuźminy. – W jednej zwrotce się władzę chwali, jak jest za co, a w następnej gani, jak zasłuży – dodaje kobieta.

Wójta gminy Bircza, Józefa Żydownika, na święcie szkoły nie było, ale była jego zastępczyni, Beata Worotyłko, a także wiceprzewodnicząca Rady Gminy, Grażyna Ćwian. Kiedy panie z kuźmińskiego KGW nawiązały w przyśpiewce do zaciągniętego przez gminę kredytu, delegacja poczuła się delikatnie mówiąc urażona. Konkretnie szło o te słowa: “Forsę pożyczymy, potem nie oddamy, a bankowi w zastaw naszą gminę damy”. Uraza była tak duża, że pani wicewójt i pozostali gminni goście opuścili uroczystość. – Na tym się nie skończyło – opowiada Kunikowa. – Wójt na sesji o tym wspomniał! Mówił, że to niedopuszczalne i cała wieś tego pożałuje – dodaje sołtyska. – A my tu szkołę jako stowarzyszenie prowadzimy – precyzuje E. Kunik. – I bez pomocy z gminy sobie nie poradzimy – dodaje.

– Nie jestem obrażony, tylko zniesmaczony – mówi wójt
Włodarz Birczy, Józef Żydownik, podkreśla, że z obrazą to przesada, ale przyśpiewka była ,jego zdaniem, niestosowna. – Nie o to chodzi, że wójta skrytykowano, tylko o czas i miejsce – utrzymuje Żydownik. – Takie piosenki to można przy ognisku śpiewać, a nie na poważnych uroczystościach – zauważa. – Powiedziałem co myślę na ten temat i wcale się z tego nie wycofuję – dodaje J. Żydownik. – Ale o żadnej “zemście” na Kuźminie za to mowy być nie może – podkreśla stanowczo twierdząc, że dotychczas ta wieś, a w gminie jest ich ponad 20, była traktowana na “specjalnych prawach”. – Jak szkoła dostawała dotację, tak będzie dostawać – deklaruje wójt Birczy. – Ocieplona też zostanie, jak jest w planach – zapewnia.

– Skoro pan wójt nie jest obrażony, to dlaczego zaraz po uroczystości zadzwonił do mnie i nakrzyczał? – pyta E. Kunik. – Na głośno mówiący odbiór dałam, inni też to słyszeli – zdradza. – A potem wcale ode mnie telefonów nie odbierał – dodaje. – Tyle lat jest samorządowcem, to powinien wiedzieć, że władzę się krytykuje i trzeba być na to przygotowanym – uważa sołtyska Kuźminy.

Monika Kamińska

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ddddOserwatorsołts jeszcze ???reptokrajaczdobra wrozka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dddd
Gość
dddd

Proponuje wójta do konkursu na wójta roku spoko wójt dużo zrobił dla gminy i okolicznych wiosek

dddd
Gość
dddd

Do użytkownika reptokrajacz możesz dać mi numer telefonu do tych pań co układają te piosenki może coś zamówię

Oserwator
Gość
Oserwator

Gdy do tego poczytałem i pooglądałem wcześniej jak to wójt w trosce o mieszkańców, zorganizował w Birczy pikietę i zablokował drogę protestując przeciwko ustawie śmieciowej, która już była uchwalona, to przyszło mi na myśl, że ten pan wójt chyba najlepiej sprawdziłby się jako żyd w szopce około bożonarodzeniowej.
Przecież nie kto inny jak wójt z Radą Gminy ustala wysokość opłat i sposób naliczania stawek „śmieciowych”…

sołts jeszcze ???
Gość
sołts jeszcze ???

a krowy się pasą a nie pasom

dddd
Gość
dddd

To może kurom niech pośpiewają będą się lepiej niosły ???

sołts jeszcze ???
Gość
sołts jeszcze ???

tylko jeden z radnych wstawił się w naszej obronie ale to nie był nasz radny a jak będę miała więcej czasu to opisze całe zdarzenie od przyjazdu władz gminy po ich wyjście

sołts jeszcze ???
Gość
sołts jeszcze ???

ale słyszało około 50 osób a myśmy nie śpiewali o długach gminy tylko o swoich problemach a mnie nie zdziwiło mnie to ze pan Wójt wspomniał na sesji o naszych przyśpiewkach tylko że pokazał gest Kozakiewicza (tyle Kuźmina dostanie przez dwa lata )

reptokrajacz
Gość
reptokrajacz

panie lub pani dddd pańska inteligencja równa się inteligencji tej tak zwanej krowy więc niech pan lub pani zadzwoni do tych pań i poprosi o przyśpiewkę może i pan lub pani da więcej mleka

greywolf
Gość
greywolf

i szkoda, że nie nagrali tej rozmowy telefonicznej..jakby władza była dobra to by się krytyki nie bała..

greywolf
Gość
greywolf

W takich gminach liczą się tylko poklask i ukłony..

dobra wrozka
Gość
dobra wrozka

a szczegolnie w Birczanskiej….

czytelnik Nowin
Gość
czytelnik Nowin

A to wojt jest dla wsi czy wies dla wojta ?
Cos sie komus w glowie pomieszalo !!

dddd
Gość
dddd

Niech sobie krowy kupią i pasom a jak będą śpiewały to więcej mleka będą dawały.

dobra wrozka
Gość
dobra wrozka

krowom beda spiewac na wiosne…a mleko soltys przywiezie z caritasu…

dobra wrozka
Gość
dobra wrozka

a wojt jakim cudem znajduje sie na takim stanowisku jakos inni politycy urzednicy spoleczni sa krytykowani i parodiowani w roznych okolicznosciach i nierobi sie takiej szopki jak tu…