Jak i kiedy zmienić księgowego?

Fot. Archiwum

Najlepszym momentem na zmianę firmy lub osoby prowadzącej nasze rachunki jest koniec roku, gdyż księgowość zamyka jeden okres rozliczeniowy i rozpoczyna kolejny.

Dobry księgowy to podstawa i wie o tym każdy przedsiębiorca. Liczba biur rachunkowych wciąż rośnie, jednak prowadzenie ksiąg i rozliczeń to nie wszystko. Czego brakuje dzisiejszym księgowym? Przede wszystkim natury doradczej. Przedsiębiorcy oczekują podpowiedzi jak uniknąć niepotrzebnych wydatków, korzystnie rozliczyć podatki, gdzie ulokować gotówkę. Pamiętajmy, że końcówka roku to idealny moment na zmianę księgowego. Podpowiadamy jak to zrobić.

Dobry fachowiec zaksięguje wszelkie przychody i rozchody przedsiębiorstwa, poprowadzi rozliczenia miesięczne, wykona  bilanse, sprawozdania i  rozliczenia roczne. To jednak nie wszystko. Osoba prowadząca firmę liczy również na proaktywne podejście, czyli profesjonalne doradztwo w przypadku wyboru formy opodatkowania, czy rozliczania kosztów. Dzięki dobrze prowadzonej księgowości, właściciel firmy może w każdej chwili zareagować na spadek dochodów, czy zmiany dokonujące się na rynku. A przede wszystkim nie musi myśleć już o terminach i właściwych formularzach rozliczeń z urzędami i kontrahentami.

Straty z powodu księgowego?
Nie da się ukryć, że źle prowadzona księgowość może narazić przedsiębiorcę nie tylko na straty, ale również na kary chociażby ze strony Urzędu Skarbowego. Trzeba zdać sobie sprawę, że nawet korzystanie z usług zewnętrznego biura, nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności w razie kontroli skarbowej. Warto również pamiętać, że w przypadku otrzymania kary za błędy spowodowane przez złą pracę księgowych, przedsiębiorca może wystąpić do winnych o odszkodowanie. Każde biuro rachunkowe powinno posiadać obowiązkową polisę OC. Po co jednak narażać się na niepotrzebny stres, gdy można rozważyć zmianę biura rachunkowego?

Wymienić biuro rachunkowe “na zakładkę”
Jeżeli przedsiębiorca nie jest zadowolony z dotychczasowej pracy biura rachunkowego, a na dodatek podejrzewa, że złe prowadzenie księgowości może narazić go na kary i straty, powinien zmienić księgowych. Zanim to jednak nastąpi powinien dać czas nowej firmie rachunkowej na zapoznanie się ze specyfiką przedsiębiorstwa, jego bieżącą sytuacją oraz dokładne sprawdzenie działań poprzedniej firmy księgowej. Dobrze więc działać na tzw. “zakładkę”  – najpierw nawiązać kontakt i omówić szczegóły współpracy z nowym biurem rachunkowym, a dopiero później zerwać umowę z poprzednim, odwołując przyznane mu pełnomocnictwa. Po rozwiązaniu umowy, księgowi mają obowiązek oddać oryginały wszystkich przekazanych przez przedsiębiorcę dokumentów. Najlepiej jest gdy poprzednie i nowo zatrudnione biuro rachunkowe porozumiewają się bez konieczności czynnego udziału przedsiębiorcy i przekazują sobie płynnie wszystkie niezbędne papiery. Nie zawsze jest to jednak możliwe i nie zawsze chce tego sam przedsiębiorca.

By uniknąć błędów
Jak zweryfikować profesjonalizm nowego biura rachunkowego? – Z przepisów prawnych wynika, że świadczenie usług, które polegają na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, wymaga posiadania odpowiedniego certyfikatu księgowego, wydawanego przez Ministra Finansów. Taki certyfikat, nazywany również licencją, daje nam pewność, że nie rozlicza nas firma bez odpowiednich uprawnień – podkreśla Damian Dziechciarz, dyrektor oddziału Tax Care w Rzeszowie. To jednak nie wszystko. – Warto zwrócić uwagę, czy dane biuro rachunkowe posiada obowiązkową polisę OC oraz jaka jest jej wysokość. Jeśli działanie biura księgowego narazi przedsiębiorcę na straty, może on wtedy zaspokoić swoje roszczenia względem biura, a nawet wystąpić o odszkodowanie – dodaje Damian Dziechciarz.

Przedsiębiorcę zainteresować powinny też takie rzeczy, jak godziny i dni pracy biura, możliwości różnorodnego kontaktowania się z księgowymi, sposób powiadamiania o terminach, podatkach i ich wysokości. Ważne jest też, by dowiedzieć się jakie dodatkowe raporty, informacje, zestawienia biuro jest w stanie przygotować i w jaki sposób je dostarcza oraz czy udostępnia narzędzia i jakie, do wystawiania faktur.

Niezbędne powiadomienia i  formularze
Rozwiązując umowę z biurem rachunkowym konieczne jest cofnięcie wystawionych mu pełnomocnictw. Wszystkie trzeba odwołać pisemnie. Natomiast upoważnienie do składania deklaracji drogą elektroniczną – formularz UPL-1 – odwołuje się dostarczając do urzędu skarbowego formularz OPL-1. – Oddając księgowość firmy w nowe ręce przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie odpowiednie urzędy. Zmiana biura rachunkowego wymaga dokonania aktualizacji wpisu przedsiębiorcy do CEIDG na formularzu CEIDG-1. Może to zrobić sam przedsiębiorca lub nowy księgowy, ale pod warunkiem, że posiada odpowiednie pełnomocnictwo. Formularz można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy, pocztą lub elektronicznie. Jednak dwie ostatnie drogi wymagają poświadczenia u notariusza lub posiadania podpisu elektronicznego – dodaje Damian Dziechciarz, Dyrektor Oddziału Tax Care w Rzeszowie.

p

do “Jak i kiedy zmienić księgowego?”

 1. Karola

  Biura rachunkowe zmieniałam już dwa razy bo na początku działalności sama nie wiedziałam czego powinnam oczekiwać od księgowego. W końcu trafiłam do pana Godlewskiego w Gdańsku i przyznam, że od dwóch lat współpracujemy i póki co nie szukam dalej.

 2. Margareta

  Nigdy nie sądziłam, że zmiana księgowego może być jakimś problemem. Od dawna ja współpracuje z Tax Care i jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Warto pilnować swoich spraw i kontrolować to co się z naszymi dokumentami dzieje. Wszelkie problemy czy nieścisłości to już czerwone światło się powinno zapalić. Dobrze, że mnie to nie dotyczy.

 3. Kasia

  Polecam Panią Monikę z biura Filaro Księgowość tel: 533-426-404
  Jak macie małą firmę to będzie niska cena, jak macie większą to też cena jest atrakcyjna.

 4. bendii44

  Większość kwestii rachunkowych powierzyłem jakiś czas temu firmie VLC -www.ksiegowawawer.pl. Pełna, całościowa obsługa, kontakt bezproblemowy, jestem o wszystkim informowany na czas.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.