Jak myć zęby? – niby banalne, a jednak wcale nie takie oczywiste

Wiele osób pyta o to, jak poprawnie szczotkować zęby. Zastanawiają się, jakie są poprawne techniki szczotkowania, a także jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej tak, by nie uszkodzić dziąseł. U części z tych osób pojawiają się refleksje dotyczące tego, czy aby na pewno poprawnie czyszczą swoje zęby. Poniżej postaramy się przedstawić najlepsze metody szczotkowania jamy ustnej.

Przede wszystkim powinniśmy dobrze dobrać zarówno pastę jak i szczoteczkę do zębów. Warto też zainteresować się czym są i jak działają szczoteczki elektryczne oraz soniczne. To podstawa, która pozwoli nam w należyty sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Nie wolno nam używać szczoteczek z twardym włosiem, gdyż mogą uszkodzić szkliwo i spowodować podrażnienie dziąseł. Artykuły, które nie są szczoteczkami z miękkim lub średnim włosiem, są wykorzystywane do mycia protez lub aparatów ortodontycznych. Najlepiej jest szczotkować zęby po każdym posiłku, poświęcając temu 2-3 minuty. Właśnie dzięki temu zadbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej. Tym, co powinniśmy robić, by dokładnie wyczyścić nasze zęby, jest używanie płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznych.

Co nam dają regularne metody mycia zębów?

Kiedy zaczniemy poprawnie szczotkować zęby, zauważmy, że są one znacznie czystsze ze względu na to, że usunięte zostają wszystkie resztki pokarmowe. Dzięki temu będziemy mieli świeższy oddech, a także zapewni nam to ochronę przed bakteriami, osadem, kamieniem nazębnym i próchnicą.

Metody mycia zębów:

 • metoda Roll (obrotowo-wymiatająca) – jest stosowana przy wszelkich chorobach przyzębia; polega na tym, że szczoteczkę ustawia się pod kątem 45°, by następnie przesuwać po dziąsłach i koronach sposobem obrotowo-wymiatającym, przy jednoczesnym omijaniu obszarów przyszyjkowych zębów
 • bass (wibrująca) – szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45° do szyjki zębów (ważnym jest, by ta była odwrócona włosiem w stronę dziąseł, pozwoli to poruszać nią poziomo ruchami wibrująco-drgającymi; ta metoda sprawdzi się, jeśli naszym celem jest pozbycie się płytki bakteryjnej
 • stilmann (masująco-oczyszczająca) – ta metoda pomoże nam zadbać prawidłowo o stan naszej jamy ustnej, gdy mamy problem z odsłaniającymi się korzeniami zębowymi; ustawioną pod kątem 45° szczoteczką zaczynamy czyścić zęby od korzenia aż do góry zęba; ma ona lekko drgać, a ruch powinien był poprzecznie-wibrujący
 • charters – szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45° w kierunku górnym (czyli do płaszczyzny zgryzowej); szczotka ma w założeniu częściowo zachodzić za dziąsło., należy stosować ruchy obrotowe, podczas gdy cały czas będzie się uciskać na dziąsła; warto zaznaczyć, że zła technika może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł; jeśli zaś postaramy się, by wykonywać takie czyszczenie poprawnie, pomoże nam ono pozbyć się chorób przyzębia
 • fones – szczoteczka ma być ustawiona pod kątem prostym do dziąsła; należy nią poruszać ruchem obrotowym, co pozwoli usunąć nalot z powierzchni stycznych; tę metodę poleca się szczególnie dzieciom i osobom z upośledzeniami
 • metoda pionowa i pozioma – należy do tradycyjnego sposobu mycia zębów; sposób czyszczenia pionowy polega na tym, że szczoteczkę ustawia się pionowo względem powierzchni językowych i wykonuje się nią ruchy wymiatające płytkę nazębną; z kolei druga metoda polega na tym, by przeprowadzić poziome ruchy szczoteczki po powierzchni żującej

Wybierz szczoteczkę elektryczną lub soniczną

W czasach, gdy producenci szczoteczek elektrycznych zalewają nas masą funkcji pokroju masaży lub aplikacji na smartfony, zliczające naszą skuteczność szczotkowania i wymuszające wykorzystanie modułu Bluetooth, warto mimo wszystko rozważyć zakup urządzenia prostszego, o jednym trybie pracy. Za cenę około 200 złotych, otrzymujemy nieskomplikowaną, najbardziej tradycyjną szczoteczkę soniczną.

Szczoteczka elektryczna takiego typu wibruje z częstotliwością 250 Hz, co gwarantuje jej 500 ruchów na sekundę. Same wibracje są tak szybkie, że nie dostrzeżemy ich gołym okiem, słysząc jedynie pracę główki. A jak wypadają odczucia podczas szczotkowania? Jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy ze szczoteczki sonicznej, możemy być zaskoczeni – mycie zębów przypomina bowiem wibrujące polerowanie, strząsające osad i resztki jedzenia ze szkliwa.

Do sonicznego szczotkowania z pewnością trzeba przywyknąć. Kiedy jednak już nam się to uda, z pewnością zauważymy, że nasze zęby stały się nie tylko czystsze, ale też bardzo gładkie. Dużo przydatnych informacji na temat szczoteczek elektrycznych znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Pamiętajmy jednak, aby nie dociskać szczoteczki do szkliwa – nie jest to konieczne, zaś samo urządzenie nie posiada czujnika nacisku, który ostrzegłby nas przed włożeniem w mycie zbyt wiele siły. Urządzenie wystarczy po prostu przesuwać powoli wzdłuż naszej linii zębów. Reszta dokona się sama.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów

Pasta do zębów jest substancją, którą rozprowadza się przy pomocy szczoteczki do zębów. Jej zadaniem jest dbanie o utrzymanie czystości wewnątrz jamy ustnej. Znaleźć ją możemy w każdym domu. To produkt bez którego nie sposób się dzisiaj obejść.

Jak działa pasta?

Przede wszystkim poprzez usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów, które mają zróżnicowany skład chemiczny. Pasta do zębów likwiduje płytkę nazębną, co sprawia, że stanowi długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Dzięki temu, że zapewnia estetyczny i ładny wygląd zębów oraz świeży oddech jest bardzo ceniona przez wszystkich użytkowników.

Co zawiera pasta do zębów?

 • Detergenty – służą one do wywoływania piany; najczęściej używa się SLS, ponieważ jest on najtańszy; ważnym jest, by w przypadku posiadania szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, unikać tego składnika; jeśli tego nie zrobimy możemy po użyciu takiej pasty do zębów doświadczyć potoku piany z ust; dosłownie.
 • Środki ścierne – są odpowiedzialne za usuwanie resztek jedzenia, osadów i nalotów; opisuje je wartość wskaźnika RDA (wskaźnika ścieralności zawartego w paście do zębów); zasada jest taka, że im niższe RDA, tym lepiej dla naszych zębów.
 • Środki wiążące – ich zadaniem jest łączenie wszystkich składników ze sobą, by czyszczenie zębów było możliwe; nadają paście odpowiednią konsystencję.
 • Pochłaniacze wilgoci – to substancje higroskopijne, które doskonale pochłaniają wodę; ich zadaniem jest niedoprowadzenie do tego, by pasta do zębów wyschła.
 • Fluor – jego funkcją to, że podczas mycia zębów, chroni je przed wystąpieniem próchnicy, a także likwidowanie przykrego zapachu z ust.
 • Barwniki – to one nadają odpowiedni wygląd paście, która czyści zęby; są odpowiedzialne nie tyle za efektywność co za efektowność artykułu.
 • Dodatki smakowe i zapachowe – pasty mogą zawierać substancje słodzące, głównie sacharynę, które czujemy podczas mycia zębów; inne mają dość specyficzny smak, który nadają im starannie wybrane składniki; możemy spotkać się przeważnie z pastami miętowymi, ziołowymi, ale także takimi, które mają bardziej wyszukane smaki.

Jak widzimy, lista składników jest spora. Od tego jakie zostaną użyte będzie zależał skład naszej pasty do zębów. Niektóre mogą być bardziej, inne mniej ścierne. Ważne, by wybrać taką optymalną. W połączeniu z dobrze dobraną szczoteczką odpowiednio wybrana pasta do zębów zadba o higienę wewnątrz naszej jamy ustnej. Można je nabyć w sklepach ze szczoteczkami.

Artykuł partnera