Jak najszybciej odmulić rzeszowski zalew?

Każdy kolejny miesiąc odciągania sprawy odmulenia zalewu na Wisłoku, to narastanie zagrożenia dla ujęcia wody dla Rzeszowa.

RZESZÓW. Pieniądze można na to zadanie pozyskać, gorzej z inwestorem, który podjąłby się takiego zadania.

Zalew na rzece Wisłok nie przypomina już zalewu, a zamulone bagienko. Jeżeli szybko nie zostanie on odmulony (a mułu jest aż 1,5 mln metrów sześc.), to do kranów będzie dostarczana skażona woda i jest to też zagrożenie dla żyjących w zalewie ryb, ptaków i roślin. Niestety, wciąż nie ma chętnej firmy, która zajęłaby tym niełatwym zadaniem, odmuleniem.

Zresztą na odmulanie trzeba wydać aż 50 mln zł. Środki można byłoby wydać dopiero po 2013 roku. Pieniądze te zresztą można pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ale gorzej jest z inwestorem, który podjąłby się takiego zadania, bo wciąż go nie ma. Wprawdzie dwa lata temu pojawiła się taka firma, ale po protestach ekologów wycofała się. Od kilku miesięcy do tej inwestycji władze miasta przekonują  administratora rzeszowskiego zalewu – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ostatnio odbyły się rozmowy przedstawicieli RZGW z urzędnikami samorządowymi i ekologami na temat kondycji Wisłoka na odcinku – granice miasto do zapory. Stwierdzono, że trzeba bić na alarm, bo stan koryta rzeki jest fatalny. Również przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (zarządca ujęcia wody w Zwięczycy), mają podobne zdanie na temat stanu zalewu.

- Zalew trzeba jak najszybciej oczyścić -– wyjaśnia Bogumiła Piela, kierownik działu ochrony środowiska w MPWiK. –Jeżeli nie zostanie to zrobione, to staniemy przed poważnym problemem poboru wody z rzeki. Będzie to zagrożenie dla ujęcia wody dla Rzeszowa. Gdy jest więcej mułu, to słabszy jest nurt i gorszy przepływ. Np. w zimie, kiedy zalew jest skuty lodem, woda jest słabiej dotleniona i wzrasta w niej poziom amoniaku.

Mariusz Andres

do “Jak najszybciej odmulić rzeszowski zalew?”

  1. Rzeszowianin

    Brawo Ferenc. Rzucił hasło, że odmuli zalew i… totalna porażka.

  2. xyz

    Nie da się tego odmulić! Ekoterroryści zablokują wszystko. Ciekawe kto im płaci… ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.