Jak najtaniej dojechać na wakacje?

PODKARPACIE. Specjalnie dla Czytelników przeprowadziliśmy symulację kosztów wyjazdu z Rzeszowa nad morze

Już zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Zaczynamy planować wyjazdy. Specjalnie dla naszych Czytelników przeprowadziliśmy symulacje kosztów dojazdu nad morze różnymi środkami lokomocji. Jak długo pojedziemy i ile zapłacimy za wyjazd Rzeszowa do Gdańska.

Ostatnie miesiące przyniosły spore zamieszanie w cenach paliw. Czy opłaca się dziś jechać samochodem na wakacje czy lepiej wybrać pociąg albo autobus… a może tak polecieć samolotem? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Najtaniej prezentuje się przejazd autobusem, ale też trzeba uzbroić siew cierpliwość bo podróż potrwa około 14 godzin. Można rozważyć wyjazd pociągiem. Tutaj pojedziemy od 13 do 16 godzin i musimy liczyć się z co najmniej jedną przesiadką. Do tego cena takiego wyjazdu to co najmniej 160 zł. Zdecydowanie najszybciej nad Bałtyk dostaniemy się samolotem.

Do Gdańska dolecimy z podrzeszowskiej Jasionki z międzylądowaniem w Katowicach. Potrwa to około 3 godzi i będzie kosztować 350 zł. Nawet za 100 zł możemy polecieć ale pod warunkiem rezerwacji biletu z wyprzedzeniem.

Oprócz tych środków transportu możemy do Gdańska dojechać samochodem. W miarę optymalna trasa to w jedna stronę około 630 km. Przy założeniu że uda nam się jechać ze średnia prędkością 70 – 80 km na godz. to trasę powinniśmy pokonać w 9 – 10 godzin. I tutaj trzeba zrobić rozróżnienie koszt wakacyjnej eskapady będzie uzależniony od tego jaki mamy silnik. Najdroższa będzie benzyna.

Silnik benzynowy w trasie spali nawet 9 litrów na sto kilometrów. Przy obecnej cenie około 5,89 zł da nam to kwotę 330 zł w jedną stronę. Tyle że na wakacje benzyna raczej podrożeje. Silnik dieslowski w trasie jest oszczędniejszy i przy pesymistycznych założeniach powinien palić nie więcej niż 8 litrów na sto. Przejechanie 630 km będzie wiec kosztować około 290 zł.

Zostaje nam jeszcze auto napędzane LPG. Tutaj można założyć spalanie rzędu 10 litrów na sto kilometrów. Przy cenie 2,79 zł za litr autogazu trasę do Gdańska przejedziemy za 175 zł. Natomiast w obie strony będzie to 350 zł. W porównaniu z benzyna na dojeździe na wakacje zaoszczędzimy 316 zł. Podsumowując najtaniej autobusem, najszybciej samolotem, ale najbardziej niezależnie własnym autem. Tyle że ceny paliw odstraszają bo trasa nad morze i z powrotem na benzynie to ponad połowa najniższej krajowej.

Artur Getler

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.