Jak nie podpaść fiskusowi

Fiskus zwraca też coraz większa uwagę na transakcje internetowe, ponieważ spory ich odsetek jest przeprowadzany nieprawidłowo. Fot. Wit Hadło

Niektóre z działań podatników wzbudzają ostrożność fiskusa i skutkują kontrolami.

Pewne działania podatników wzbudzają większe zainteresowanie fiskusa. Skutkuje to tym, że jeżeli prowadzimy pewne działania podatkowe, to niemal z automatu stajemy się obiektem zainteresowania urzędników skarbowych. To natomiast skutkuje kontrolami. Kiedy fiskus będzie się nam baczniej przyglądał?

Ministerstwo Finasów wskazuje na 6 obszarów ryzyka. Jakiego ryzyka? Zdaniem urzędników chodzi o ryzyko popełnienia przestępstw podatkowych lub nieprawidłowości w rozliczeniu. Co wiec wzbudza szczególną uwagę skarbówki? Fiskus najczęściej przygląda się nam gdy coś od niego chcemy odzyskać, W ubiegłym roku najczęściej kontrolowani byli podatnicy domagający się wysokich zwrotów VAT-u oraz deklarujący że mają duże nadpłaty podatków. Są to sytuacje gdy oczekujemy albo zwrotu pieniędzy albo umorzenia podatku z tytułu nadpłaty. Czujność urzędników budzi się gdy są to duże kwoty lub gdy robimy to często.

Kontrolerzy ze skarbówki zwracali baczną uwagę na podmioty, które nie wpłacały w terminie zaliczek na poczet podatku dochodowego, chodzi tu o przedsiębiorców, którzy nie wpłacają takiej zaliczki za swoich pracowników. Zainteresowanie organów podatkowych wzbudza też sytuacja gdy przedsiębiorca wykazuje duże przychody ale niewielkie zyski lub wręcz straty.

Fiskus zwraca też coraz większa uwagę na transakcje internetowe. Wprawdzie w tej kategorii przeprowadzono w tamtym roku niewiele bo ponad 2 tys. kontroli to w 77 proc. wypadków wykryto nieprawidłowości. Inne obszary uznawane przez skarbówkę za ryzykowne to transakcje wewnątrz wspólnoty europejskiej oraz firmy “widma” tj. takie, które albo zaprzestają rozliczania się, bądź tez nie są nigdzie zarejestrowane a działają.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.