Jak nie popełnić błędu wybierając fototapetę?

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Obecnie fototapety przeżywają prawdziwy renesans i coraz więcej osób stawia na nie podczas urządzanie swojego domu czy mieszkania. Jednak ich wybór warto dobrze przemyśleć, aby nie popełnić błędu. Nowoczesne fototapety nie tylko stanowią ozdobę każdego pomieszczenia, ale i sprawdzają się doskonale jako element strefujący wnętrze.

Niewłaściwa stylistyka i kolorystyka
Podczas wybierania fototapet należy kierować się ogólną koncepcją wnętrza. Jeśli salon ma być utrzymany w stylistyce prowansalskiej warto postawić na fototapetę z motywem sielskiego miasteczka, a nie wielkiego miasta itd. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku także kolorystyka. Podczas zakupu fototapety warto uwzględnić barwy, które dominują w pomieszczeniu. Tylko wówczas będzie można stworzyć harmonijną i spójną kompozycję.

Nieodpowiednia liczba i wielkość obrazów
W zasadzie wystarczy ozdobić fototapetą tylko jedną ścianę. Postawienie na większą ilość fotografii wprowadzi do wnętrza niepotrzebny chaos i zamieszanie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się być duża fototapeta panoramiczna, która doskonale sprawdzi się w każdym salonie. Całość powinna być zrównoważona. Trzeba przy tym pamiętać, że stylowo prezentują się przede wszystkim przedmioty w rozmiarach rzeczywistych.

Architectural Bedroom Design with Glass Windows

Niewłaściwe strefowanie
Fototapety to najlepszy sposób na podzielenie pomieszczenia na kilka stref. Dzięki nim każda strefa zyska niepowtarzalny klimat. Jednak nie wolno umieszczać fototapet na granicy stref. To bowiem zaburzy estetykę całego wnętrza. Fototapet nie powinno się również zastawiać zbyt dużą ilością mebli. Wówczas ich stosowanie straci zupełnie sens. W mniejszych pomieszczeniach warto postawić na tapety panoramiczne, które nieco powiększą wnętrze i podkreślą charakter całej aranżacji.

Kiepski dobór oświetlenia
Eksperci zalecają, aby tapet nie naklejać na ścianach znajdujących się naprzeciwko okna. Okazuje się, że ciągłe odbijanie się światła niweczy efekt końcowy. Równie chybionym rozwiązaniem jest montaż ciemnych tapet w nieoświetlonych miejscach. Takie motywy sprawdzają się jedynie we wnętrzach dobrze oświetlonych.

Nieodpowiedni dobór motywu
W sypialni, która z założenia jest pomieszczeniem przeznaczonym do snu i odpoczynku, nie powinny znaleźć się fototapety krzykliwe np. przedstawiające ulice dużych miast itd. Takie motywy są lepszym rozwiązaniem na korytarz czy gabinet. W sypialni lepiej postawić na romantyczne, spokojne krajobrazy, najlepiej utrzymane w jasnej kolorystyce. Jasne, stonowane barwy sprawdzają się także doskonale w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, gdyż optycznie je powiększają.

The interior design of dining room and sea view and concrete wal

Przy zakupie fototapety warto również zwrócić uwagę na producenta. Jednym z wiodących jest marka Foteks oferująca fototapety na wymiar już od prawie 7 lat. W sklepie internetowym można dobrać odpowiedni wzór z bazy ponad 35 milionów zdjęć. Jest również spora galeria inspiracji, która pozwoli zwizualizować jak dana fototapeta będzie wyglądać we wnętrzu mieszkania. – W razie wątpliwości można też skorzystać z telefonicznej infolinii – mówi Anna Wicher, specjalista ds. sprzedaży w www.foteks.pl – W profesjonalny sposób doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości – dodaje z uśmiechem Pani Anna. Poza fototapetami w ofercie są również obrazy na płótnie (tutaj można sprawdzić dostępne kategorie), obrazy w ramach, naklejki i plakaty.

Artykuł sponsorowany