Jak odciągnąć dziecko od komputera

Fot. Archiwum

Dziecko powinno mieć wpojoną hierarchię, w której są jasno rozgraniczone obowiązki i przyjemności.

Martwi Cię, że pomimo pięknej pogody Twoje dziecko zamiast bawić się na świeżym powietrzu, woli spędzać czas przed komputerem? Chciałbyś przekonać je, że jest milion innych sposobów spędzania czasu, ale nie wiesz jak to zrobić? Mamy na to kilka sprawdzonych rad.

Dziś coraz częściej dla młodych ludzi komputer to jedyna forma rozrywki. Jest to niebezpieczne zjawisko. Komputer stał się narzędziem bez którego współczesny świat byłby kulawy, jednak nie zawsze wykorzystywane jest ono we właściwy sposób. Szczególnie przez jego najmłodszych użytkowników.

Zguba dla oczu, kręgosłupa i figury

Podstawowa sprawa to poważna rozmowa z naszą pociechą na temat używania komputera. Od najmłodszych lat dziecko powinno wiedzieć, że służy on głównie do pracy i jest pomocą w codziennym życiu. Dziecko od małego powinno być świadome, że istnieje wiele innych, ciekawszych sposobów poznawania świata oraz kontaktu z rówieśnikami. Jeśli spostrzeżemy, że spędza ono zbyt wiele czasu przed komputerem zasygnalizujmy, że mamy zastrzeżenia do takiego zachowania.

Wyjaśnijmy, że siedzenie nad klawiaturą w każdej wolnej chwili to zguba dla oczu i kręgosłupa. Podkreślmy, że nieustanne wędrówki po sieci ograniczają czas na naukę. A rok szkolny zbliża się szybko do mety.

Wspomnijmy też o niebezpieczeństwie wpadnięcia w komputerowy nałóg. To coraz powszechniejsze zjawisko wśród młodzieży. Naświetlenie zagrożeń, których dziecko nie jest w stanie samodzielnie dostrzec to połowa sukcesu. Powinniśmy spróbować przedstawić ten temat w jak najwłaściwszy, prosty i zrozumiały dla niego sposób.

Postawmy jasne warunki

Jeśli nasze dziecko nie potrafi się samodzielnie kontrolować, powinniśmy wprowadzić ograniczenia. Zaproponujmy, ile czasu dziennie może spędzać przed monitorem (wskazane jest 1-3 godziny dziennie). Wytłumaczmy, że do komputera dziecko może zasiadać wyłącznie po odrobieniu lekcji i wypełnieniu swoich obowiązków. Powinniśmy też kategorycznie zabraniać spożywania posiłków przed komputerem. Umówmy się z dzieckiem, że jedynie w weekendy będzie mogło dłużej spędzać czas przed monitorem. Dbajmy jednak, by nie był to cały dzień. Równocześnie zasady użytkowania komputera przez dziecko nie powinny być narzucone. Właściwiej jest wspólnie ustalić rozsądną granicę kiedy i ile dziecko chce grać na komputerze.

Wspólnie spędzajmy czas

Same zakazy nie zawsze są skuteczne. Postarajmy się stworzyć jak najwięcej naturalnych okazji, które odciągną latorośl od komputera. Prośmy dziecko o pomoc w codziennych czynnościach. Dzieci bardzo chętnie pomagają w domu, jeśli tylko potrafimy okazać im przy tym odrobinę uwagi. Rodzą się wtedy układy partnerskie między rodzicem a pociechą. Takich wspólnych prac jest mnóstwo. Począwszy na wspólnym przygotowaniu kolacji poprzez rodzinne zakupy i spacer z psem, na porządkach kończąc. Najcenniejszym prezentem dla dziecka jest poświęcony mu czas przez rodzica. Organizując zajęcia, w które może włączyć się cała rodzina z pewnością wyrobimy w naszym dziecku nawyk wspólnego spędzania czasu na rzeczach pożytecznych, a nie na zamykaniu się w pokoju z grami komputerowymi. Wyprawa do kina, basen czy wycieczka rowerowa to najczęściej stosowane formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Zapewne nie zawsze nastolatek przystanie na te propozycje, ale warto mu je składać. Zachęcajmy latorośl do rozwijania pasji (sport, taniec, fotografia). Zadbajmy też, by odwiedzał i zapraszał do siebie kolegów.

Jeżeli dziecko spędza całe dnie przed komputerem może to być jego ucieczka przed napięciami i zmartwieniami.

Nasz ekspert Marcin Florkowski radzi

– Kiedy zauważymy, że nasze dziecko spędza za dużo czasu przed komputerem przede wszystkim zlokalizujmy tego przyczynę. A dwie główne to nuda i frustracje.
Zadaniem rodzica jest nie tyle odpędzić pociechę od komputera, ile rozpoznać dlaczego ono tak do niego lgnie. Spędźmy z dzieckiem trochę czasu przed komputerem. Pokażmy, że rozumiemy zainteresowanie tą formą rozrywki. Przy okazji zorientujmy się, co je interesuje i starajmy się pomóc w rozwijaniu pasji także bez użycia komputera. Częstym zjawiskiem jest, że swoje napięcia i frustracje dzieci rozładowują siedząc przed komputerem. Jest to forma ucieczki od kłopotów w domu czy w szkole. Rodzice powinni być na to wyczuleni i w takiej sytuacji skupić się na wspólnym rozpoznaniu i rozwiązaniu problemów swojego dziecka zanim wpadnie ono w nałóg.

Katarzyna Lewandowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Murawski
Paweł Murawski
5 lat temu

Zapraszam do udziału w badaniu „Czy Twoje dziecko gra za dużo?”
http://normalizacja.badanie.net/